Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dut Lekesi Nasıl Çıkar?

Dut en çok sevilen ve en çok tüketilen meyveler arasında yer alır. Dutun kırmızı ve beyaz dut olarak iki çeşidi bulunur. İçerisinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde, insan vücudunda mikrop öldürücü bir etkisi de bulunur. Dut çok sevilen bir meyve olmasına rağmen lekesi herkesi korkutan bir durum haline gelir. Bu nedenle dutu herkes tereddüt içerisinde ve korkarak tüketir. İnsanlar kıyafetine ya da farklı bir yüzeye lekesinin bulaşmasından korkar. Çünkü karadutun rengi ve içeriğinde yer alan etken madde sayesinde çıkmayan bir leke olduğu düşünülür. Dut türlerinden biri olan karadutun lekesi, kırmızı ya da siyah renge sahip olduğu için, bulaştığı yüzeyde hemen fark edilir ve belirgin bir hale gelir. Özellikle karadut lekesi aşamalı olarak çıkarılan zorlu bir leke. Ancak korkutucu dut lekesini bazı yöntemlerle tamamen çıkarmak mümkün.

Halından Dut Lekesi Nasıl Çıkar?

Dut Lekesi

Dut lekesi bilinen en zorlu lekelerin başında yer alır. Dut lekesini yerken bir şekilde halıya dökülerek, bulaşabilir. Dutun halıya değdiği anda, halıya yayılmaya başlar ve kısa bir süre içerisinde belirgin leke haline gelir. Dut lekesini yerken, bu yüzden herkes çok tedirgin olur. Dut halıya bulaştığı zaman, halıda belirgin bir renk bırakır. Bu renk kurudukça çıkarılması daha zor olan bir lekeye dönüşür. Zorlu dut lekesini halı yüzeyinden, çıkarmak için ilk olarak dut yaprağı kullanabilirsiniz. Dut yaprağını ilk olarak yıkayın ve jöle kıvamına gelinceye kadar ezin. Bu işlemi aynı şekilde rondodan da geçirerek yapabilirsiniz. Dut yapraklarını dut lekesi olan kısma sürün ve leke tamamen kapanıncaya kadar bir süre bekletin. Leke çıkmaya başladığı zaman, halıyı normal suyla silebilirsiniz.

Koltuktan Dut Lekesi Nasıl Çıkar?

Dut Lekesi

Dut yerken özellikle koltuk yüzeyine çok kolay bir şekilde dut lekesi bulaşır. Dut lekesi çok çabuk yayılır ve belirgin bir leke bırakır. Dut lekesi kuruduğu zaman daha zorlu bir leke haline haline gelir. Bu nedenle dut lekesine anında müdahale etmek gerekir. Dut lekesini, kumaş yapısında olan koltuktan çıkarmak daha zor olur. İlk olarak koltuğun kumaş yapısına zarar vermeyen leke çıkarıcı bir malzeme kullanmanız gerekir. Bunun için sirke kullanabilirsiniz. Biraz ılık bir suyun içerisine, bir miktar sirke ilave edin ve karıştırın. Daha sonra bu karışımın içerisine temiz bir bez batırarak, koltuğu silin. Koltuğu silmeye başlamadan önce, sirkeli suyun bir kısmını lekenin üzerinde bekletin. Bir süre sonra dut lekesi yumuşamaya başlayınca, koltuğu bezle silebilirsiniz. Sirkenin içerisinde yer alan maddeler sayesinde dut lekesi kısa bir süre içerisinde çıkmaya başlar. En son işlem olarak normal suyla koltuğunuzu silerek, kurumasını bekleyebilirsiniz.

Elden Dut Lekesi Nasıl Çıkar?

Dut Lekesi

Dut çok faydalı ve çok lezzetli olan bir meyve. Bu nedenle mevsimi geldiği zaman çok sık tüketilir. Dut türlerinden biri olan karadutun rengi kırmızı ya da siyaha yakın olduğu için, bulaştığı yüzeylere belirgin bir leke bırakır. Dut lekesini bulaştığı yüzeyden daha kolay çıkarmak için anında müdahale etmek gerekir. Dut toplarken ya da yerken mutlaka ellerinize dut lekesi bulaşır. Özellikle ellerinize bulaşan dut lekesi kırmızı ve belirgin bir leke bırakır. Ellerinize bulaşan dut lekesini çıkarmak için, yine dut yaprağından faydalanabilirsiniz. Dut yaprağını ilk olarak ellerinize bulaşan lekenin üzerine sürün. Bir süre ellerinizi dut yaprağı ile ovaladıktan sonra, leke tamamen çıkar. En son olarak ellerinizi temiz suyla yıkayabilirsiniz.

Kumaştan Dut Lekesi Nasıl Çıkar?

Domates Lekesi

Kumaşa dut lekesi bulaştığı zaman hızlı bir şekilde kumaşın yüzeyine bulaşır. Kumaşa hızlı yayılarak, belirgin bir kırmızı leke bırakır. Kumaş yapısı olan yüzeylerden dut lekesini temizlemek için, dikkatli davranmak gerekir. Her leke çıkarıcı malzemeyi kumaşa süremezsiniz. Bu durum kumaşın yapısını bozabilir. Kumaştan dut lekesini çıkarmak için ilk olarak küçük bir kabın içerisine bir miktar su, karbonat ve sirke ilave edin. Biraz karıştırdıktan sonra temiz bir bezi içerisine batırarak, kumaşın yüzeyini silebilirsiniz. Eğer leke kurumuş bir durumdaysa, üzerine biraz karışımdan dökerek yumuşamasını bekleyin. Daha sonra kumaşı silerek, lekenin çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Kıyafetten Dut Lekesi Nasıl Çıkar?

Dut Lekesi

Dut lekesini temizlemek için iyi bir leke çıkarıcı malzemeyi tercih etmeniz gerekir. Çünkü kullandığınız temizleyici malzeme, kıyafetinizin yapısına zarar verebilir. Dut lekesini kıyafetinizden temizlemek için ilk olarak dut yapraklarını alın ve rondoda ezin. Daha sonra ezilmiş olan dut yapraklarını bir miktar suyun içerisine koyun. En son olarak ise, kıyafeti suyun içerisine koyun. Bir gece boyunca kıyafetinizi kovanın içerisinde bekletin. Sabah kıyafetinizi kovanın içerisinde çıkararak, normal suyla temizleyin. Dut lekesinin tamamen çıkmış olduğunu fark edersiniz.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.