Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

E2 Hormonu Düşüklüğü Neden Olur?

Özellikle menopoz döneminde ve bu dönemin sonrasında kadınların vücudunda sürekli artış gösteren östradiol hormonu yer alır. Hamilelik dönemine henüz girmemiş olan kadınların vücuda hakimiyet kurmayı başaran estradiol oldukça güçlü bir hormon türü olup menopoz dönemi ile birlikte giderek etkisini kaybeder. Overlerde salgılanmakta olan kadınlık hormonlarından biri olan bu hormon, erkeklerde düşük seviyede bulunur. Diğer hormonlar gibi vücut fonksiyonlarını düzenler ve düşüklüğü halinde önemli sorunlara yol açar.

E2 Hormonu Düşüklüğünün Belirtileri Nelerdir?

Kadınlara temel özelliklerini veren en önemli hormonlardan bir tanesi olan E2 hormonu, östrojen hormonu türleri arasında yer alır. Kadınların vücut hatlarının belirginleşmesi, memelerinin büyümesi, memelerde yer alan süt bezlerinin normal bir şekilde oluşması, regl düzeni ve doğurganlığı arttırma gibi görevleri bulunur. Hamilelik döneminde yüksek miktarda E2 hormonu salgılanır. Bu nedenle de hamilelik sırasında yapılan test ve tahlillerde bu hormonun yüksekliğine rastlanır.

Diğer yandan regl döneminde birçok hormonda değişimler meydana gelir. Bu nedenle kesin analizler için regl kanamasının başlamasının ardından üç gün içinde E2 hormonu testi yapılması gerekir. Kadınlık hormon testlerinin büyük bir çoğunluğu adetin başlamasının ardından 3 gün ardından yapılır.

Regl döneminde 25 ile 140 değerleri arasında olması gereken bu hormonların sınırların dışına çıkması halinde çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. E2 hormonunun düşüklüğüne ise genellikle menopoz dönemine girmiş olan kadınlarda rastlanır. E2 hormonu düşüklüğünün belirtileri ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Vajinal bölgenin kuruması,
  • Aşırı stres,
  • Ani ruhsal değişimler
  • Gün içerisinde aşırı terleme ve sıcak basması,
  • İdrar yolu enfeksiyonları,
  • Cinsel ilişki sırasında acı hissetmek.

E2 Düşüklüğünün Nedenleri Nelerdir?

Estradiol düşüklüğü, yumurtalıklarda bir sorun olabileceğini ya da kemikte mineral kaybını işaret edebilir. Bu, vücuda yeteri kadar gıda alınmadığını gösterir.

1. Menopoz

Erken dönemde olan menopoz da dahil olmak üzere normal şartlarda yüksek ya da dalgalı bir şekilde seyreden E2 seviyesi düşer ve sabitlenir. Genellikle 10 pg/mL’den düşük olur.

2. Turner Sendromu

Turner sendromu, henüz anne karnında olan kız çocukların dişil kromozomlarının yapısında ortaya çıkan sorunlardan dolayı görülür ve göğüs kafesi ile meme ucunda farklılıklar ya da boy kısalığı gibi belirtilere sahip olur.

3. Polikistik Over Sendromu

Polikistik over sendromunun birden fazla iyi huylu kist sebebiyle ortaya çıkması ile birlikte tüylenme ve adet gecikmesi gibi belirtileri bulunur. Genetik sebepler, iltihaplı hastalıklar ve pankreasın bol miktarda insülin salgılaması gibi durumlar estradiol düşüklüğüne sebep olur.

4. Östrojen Üretiminin Yavaşlaması

Aşırı egzersiz, aşırı zayıflık, vücut yağ oranını anormal seviyede düşmesi, rahim alma ameliyatı, radyasyon ya da kemoterapi tedavisi, anoreksiya nevroza gibi sebeplerden dolayı östrojen üretiminde yavaşlama görülür ve bundan dolayı da estradiol düşüklüğü ortaya çıkabilir.

5. Hipopitüitarizm

Hipofiz bezi tarafından yeteri kadar hormon salgılanmaması halinde estradiol düşüklüğü meydana gelebilir. Buna cerrahi müdahaleler, kafayı şiddetli bir darbe almak, radyoterapi ya da hipofiz bezinde veya hipotalamusta oluşan bir tümör yol açabilir.

6. Hipogonadizm

Erkeklerde testis fonksiyonlarının zayıflaması sonucunda yeteri kadar testosteronun üretilememesi halinde estradiole dönüşemeyen testosteronun etkisiyle estradiol düşüklüğü görülebilir. Buna neden olabilecek sebepler ise; radyasyon tedavisi, kemoterapi, vücutta demir fazlalığı, testis iltihabı, inmeyen testisler ve klinefter sendromuna şeklinde görülür.

7. Luteal Faz Defekti

Luteal faz yetmezliği ismine sahip olan bu hastalığın yaşanması halinde rahmin iç tabakasının kalınlaşması işle birlikte adet döngüsü bozulur. Bu aynı zamanda kısırlık belirtisi olabilir ve aynı zamanda estradiol düşüklüğüne yol açar. Fetüs ya da plasentadan kaynaklanan bir sorun olması halinde de estradiol düşüklüğü meydana gelebilir.

Estradiol Düşüklüğünün Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yukarıda yer alan durumlar ile karşı karşıya kalan kişiler ve adet dönemi düzensiz geçen kadınlar mutlaka kadın doğum uzmanına gitmelidir. Doktor tarafından yapılacak olan testin sonucunda hormon değerlerinizi öğrenebilirsiniz. Damardan enjekte edilerek alınacak olan bir tüp kan sayesinde hormon değerlerinizi öğrenmeniz mümkün olur.

Genellikle birkaç aylık rutinin ardından sona eren bu durum için doğal bitki ve besinler ile takviye bulabilirsiniz. Diğer yandan watson, yasmin ve gynelle gibi ilaçları düzenli bir şekilde kullanmanız halinde bu durumdan kurtulabilirsiniz. Fakat bu ilaçların doktor tavsiyesi çerçevesinde kullanılması gerekiyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.