Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ebegümeci Çayının Faydaları

Ebegümeci  Nedir?

Malvaceae familyasından olan ebegümeci bitki bilimciler tarafından latince isimlendirilir. Latince isimleri; Malva sylvestris, Malva neglecta ve Althaea officinalis olan ebegümeci deniz kenarlarında, bataklık bölgelerde ve nehir kenarlarında rutubetli alanlarda yetişen bir bitkidir. Toplandığı zamana göre mor, kırmızı, beyaz, kehribar renkli olabilen bu çiçeğin olgunluğa eriştiği rengi mor renktir. Ebegümeci; milattan önce 8 yüzyıldan beri yaprakları ve besin kökleri ile birçok hastalığın tedavisinde kullanılır.

Ebegümeci Çayı Nasıl Yapılır?

Ebegümeci çayı ise ebegümeci bitkisinin kaynatılarak demlenmesinden elde edilir ve günümüzde bitkisinden çok çay olarak tüketilir. Yarım litre kaynamış temiz suya 4- 6 çay kaşığı kurutulmuş ebegümecini atıp 10 dakika demledikten sonra ebegümeci çayını içebilirsiniz.

Ebegümeci Çayının Faydaları Nelerdir?

1. Kan Basıncını Düzenler

Amerikadaki Tufts üniversitesinde yapılan birçok bilimsel araştırmalar sonucunda anlaşıldı ki ebegümeci çayı, kan basıncını düzenlemektedir. Kardiyovasküler rahatsızlıklara iyi gelen bu çayın yüksek olan kan basıncını 10 birim kadar aşağıya indirdiği yine aynı üniversitenin bilimsel çalışmalarında bulunur. Ebegümeci çayının hipertansiyona da iyi geldiği bilinir. Doktorlar tarafından sağlık açısından haftada 3 fincandan fazla tüketilmesinin risk taşıyabileceği düşünüldüğü için, 3 fincandan fazlası önerilmez.

2. Diyabete İyi Gelir

İkincil tip diyabet hastası olan kişilerin üzerinde yapılan araştırmalarda ebegümeci çayının diyabet hastalığına iyi geldiği görülmüştür, aynı zamanda kolesterolü de düşürdüğü varsayılır. Kalp hastalıklarına karşı bünyeyi koruması ve damarların hasar görmesini engellemesi de faydaları arasında sayılabilir.

3. Kanserden Korur

Antioksidanların vücutta doku ve hücrelere zarar vermesini sağlayan serbest radikallerini nötralize eden ebegümeci çayı, bu özelliği ile karaciğeri antioksidanlardan korur. Antioksidandan koruma özelliği ile aynı zamanda kansere karşıda bir koruma sağlayan bu çay vücuda direnç sağlayarak, kanser hastalığına yakalanma riskini azaltır.

4. Soğuk Algınlığına İyi Gelir

C vitamini açısından oldukça zengin olan ebegümeci başta soğuk algınlık olmak üzere alerjik hastalıklara karşı vücudun korunmasını sağlar. Soğuk algınlığından dolayı ateşlenen vücudun hararetini almak içinde birebirdir.

5. Stresi Geçirir

Ebegümeci çayı strese de iyi gelmektedir. Sinirsel kökenli kramplarda, içilen ebegümeci çayının ağrıları geçirdiği gözlenmiştir. Sinir sisteminde olumlu etkiler bırakan ebegümeci çayı, depresyon sorunu yaşayan kişiler içinde rahatlatmak amacıyla önerilmektedir.

6. Sindirimi Kolaylaştırır

İyi bir idrar söktürücü olan ebegümeci çayı, hazmı kolaylaştırarak bağırsakların daha kolay temizlenmesine de yardımcı olur. Bu yüzden sindirim sistemi ile ilgili problem yaşayan özellikle de kabız sorunu olan kişiler için günde bir fincan ebegümeci çayı sağlık uzmanları tarafından da önerilmektedir. Bu özelliği ile de kilo vermeyi destekler ayrıca. Vücuda alınan besinlerin daha kolay sindirilmesini ve vücut tarafından daha rahat emilmesini sağlar. Kabızlık sorununa da iyi geldiği için bağırsak kanserine yakalanmaya karşı ufak çaplı bir tedbir alınmasını da sağlamaktadır ayrıca ebegümeci çayı.

7. Sıvı İhtiyacını Karşılar

Ebegümeci çayı sporcular tarafından bilinçli olarak çokça tüketilir. Vücudun sıvı ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayabilen bu çay, yazın soğutulup da tüketilebilir. Böylece sıcaktan oluşan yorgunluğun giderilmesine yardımcı olarak vücudun hararetini alır ve vücut ısısını dengeler.

8. Diş Sağlığını Korur

Kalsiyum ve Fosfor minerallerinin bolca bulunduğu ebegümeci bitkisinin çayı ile yapılan gargara, ağız ve diş sağlığı için hem doğal olması açısından hem de maliyetinin az olması ve daha az acılı bir yöntem olması ile oldukça büyük bir avantajdır. Diş etini güçlendiren Malvidin ve malvin maddelerine sahip olan ebegümecinden yapılan çay ile hem ağızında bakteri oluşmasını önlemiş hemde plak oluşumunu azaltmış olursunuz. Vücudu faranjit ve bademcik iltihaplanmasına karşıda koruyan bu çayı alerjisi olmayan kişiler rahatlıkla haftada 3 fincan tüketebilirler.

9. İstenmeyen Gebeliği Önler

Geçmiş yıllarda hamile kalmak istemeyen bayanlar ebegümeci bitkisinin çayını günde 2 fincan içerek hamile kalmayı önlemişlerdir. Çünkü vücuda fazla miktarda alınan ebegümeci çayı, yumurtayı kistik forma geçirerek hamile kalmayı zorlaştırır. Bu durumla anne olmak isteyen bayanların bu çayı tüketirken alacakları doza çok dikkat etmeleri gerekir. Gebelik dönemindeki anne adaylarının ise ebegümeci çayını içmeleri tavsiye edilmez. Rahim ve rahim bölgesindeki kanamayı arttırıp, bebeğin düşmesine neden olma riskini taşıdığı için anne adayının ebegümeci çayından uzak durması önerilir.

10. Gastrite İyi Gelir

Ebegümeci çayının midedeki gastrit hastalığına iyi geldiği düşünülmektedir. Yoğun mide problemleri yaşayan kişilerde eğer bu tarz bitki çaylarına karşı bir alerjik reaksiyon ya da fiziksel bir tepki gözlenmedi ise gastrit sorunu için haftada 3 kere günde 1 fincan olmak üzere ebegümeci çayı içmesi önerilebilir.

11. Cildi Güzelleştirir

Ebegümeci çayını düzenli olarak tüketen kişilerin cildinde doğal bir parlaklık yaratan bu çay, cildin solgun görüntüsünün giderilip yerine daha sağlıklı bir görünüm elde edilmesi içinde bayanların tercih ettiği doğal yöntemlerden biridir. Hatta ebegümeci çayını soğutup, bu çay ile el yüz yıkama işleminin de yapıldığı eski güzellik kaynaklarında geçmektedir.

12. Saçlı Deriyi Temizler

Ebegümeci bitkisinin çayına şeker ya da herhangi bir madde katılmadan saçlarınızı yıkayarak da kafa derinizde oluşan kaşıntının giderilmesini ve kafa derinizin daha güzel temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Kafanızda herhangi bir bit, pire vesaire oluşumuna neden olmayan bu karışım sonuç olarak yalnızca ebegümeci bitkisinin kaynar suya atılıp birkaç dakika demlenmesi ile elde edilmiştir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.