Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Egzama Hastalığı

Egzama Hastalığı Nedir?

Egzama hastalığı birçok biyolojik ve çevresel faktörlere bağlı olarak cilt yüzeyinde meydana gelen iltihaplanma durumudur. Cilt hastalıkları arasında çok sık görülür ve birçok çeşidi bulunur. Psikolojik, alerjik, yağlı deri ve temas egzaması gibi farklı çeşitleri vardır. Egzama hastalığının en sık görülen çeşidi ise atopik dermatit olarak tıpta yer alan alerjik egzamadır.

Egzama hastalığının hala kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak egzama hastalığının kalıtsal sebeplerle ortaya çıktığı düşüncesi üzerinde durulmaktadır. Hastaların hepsinde genel olarak ortak belirtiler görülür. Her egzama çeşitlerinin belirtileri aynı olsa da ortaya çıkış sebebi tamamen farklıdır. Örneğin temas egzaması sadece bir sebepten ortaya çıkıyorken, diğer egzama çeşitleri farklı sebeplerin bir araya gelmesi sonucunda oluşur. Küçük yaşlarda cilt yüzeyinde ortaya çıkan egzama türleri kendi kendine ilerleyen zamanlarda geçer. Ancak yetişkinlerde ortaya çıkan egzama hastalığının henüz kesin bir tedavisi yoktur. Sadece egzamanın daha geniş bir alana yayılmasını önlemek mümkün olabilir. Egzamanın ortaya çıkış sebeplerinden uzak durularak kontrol altına alınabilir. Egzama hastalığı uzun ya da kısa süreli ataklar şeklinde akut olabilir. Bazı kişilerde egzama yaz aylarında iyileşmesine rağmen, kış aylarında tekrar ortaya çıkabilir.

Egzama Hastalığının Belirtileri

Egzama hastalığında dönemlere göre farklı döküntüler oluşur. Akut döneminde cilt yüzeyinde kızarıklık, şişlik, minik su toplayan kabarcıklar ve sulanma çok sık görülür. Egzama hastalığına sahip olan kişiler kaşınma ve cilt yüzeyinde meydana gelen yanmadan şikayet ederler. Egzama hastalığının subakut döneminde kepeklenme ve kabuklanma meydana gelir. Daha sonraki kronik dönemde ise deri kurur, kalınlaşır ve renk değişimi oluşur. Cilt yüzeyinde çatlamalar meydana gelir. Egzama hastalığının iltihaplı olduğu alanda kızarıklık ortaya çıkar ve kaşıntı oluşur. İltihaplı olan kısım daha sonra kurur ve üzerinde sivilceye benzeyen kızarıklık ortaya çıkar. Bazı dönemlerde egzamalı alan su toplar. Egzamalı olan kısım kaşındığı zaman enfeksiyonlu olan bölge daha çok genişler ve cilt yüzeyinde yayılır. Bazen cilt kanamaya başlar ve iltihaplanıp ağrıya neden olabilir. Egzamalı kısmı kaşınması soncunda ortaya çıkan çatlaklardan mikroplar içeriye girer ve daha çok alana hızlı bir şekilde yayılmasına neden olur. Bu durum aynı zamanda cildin diğer hastalıklara karşı savunmasız bir hale getirir. Egzama hastalığı ilk olarak çok hassas olan yüzde ve baş derisinde ortaya çıkar. Daha sonra kollara ve bacaklara, eklem bölgesine, giysilerin sürtündüğü kısımlara doğru yayılmaya devam eder. Egzama hastalığının en çok şikayet edilen belirtisi olan kaşınma enfeksiyondan dolayı oluşur.

Egzama hastalığına sahip olan çocukların çoğu altı yaşına gelmeden, %90’ını ise ergenliğe ulaştıkları zaman egzamadan tamamen kurtulur. Ancak tekrarlama riski olan bir hastalık olduğu için beklenmedik bir zamanda tekrar çıkabilir. Egzama hastalığı özellikle duygusal sorunlar, stres ve sıkıntılı anlarda tekrarlayabilir. Egzama hastalığına sahip olan bireylerin hastalığı çok fazla önemsemesi, üstüne çok düşülmesi ve sorun haline getirilmesi durumunda stres oluşumuna neden olarak daha çok ağırlaşabilir. Günümüzde birçok egzama türünün olmasına rağmen henüz tedavisi bulunmamıştır. Hastalık tam olarak tedavi edilemez ancak kontrol altına alınabilir. Stres kaynaklı bir hastalık olduğu için, ruh halini daha rahat ve daha sakin bir duruma getirebilirsiniz.

Egzama Hastalığının Belirtileri Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

Egzama Hastalığı Neden Olur?

Egzama hastalığının birçok çeşidi vardır ve bu egzama türlerinin ortaya çıkmasında birbirinden farklı sebepler bulunur. Örneğin kontakt egzama hastalığının ortaya çıkış sebebi, deterjanlar, sabunlar, giysiler, parfümler, kolonya, kozmetik ürünleri, kremler ve metallerdir. Sosyal hayatta karşılaştığımız birçok zararlı madde deriye temas ettiği için kontakt egzamanın oluşmasına sebep olabilir. Egzama hastalığına neden olan enfeksiyonlar egzamanın bulunduğu alana göre farklılık göstermektedir. Örneğin elimize temas eden deterjan ve sabunlar, yüzümüze uyguladığımız sabunlar, kozmetik ürünler, ağız ve dudaklarda diş macunu, ağız temizleme suyu ürünleri, saça uygulanan boya, şampuan ve saç bakım ürünleri, ayakta ise ayakkabı ve terlikler egzamanın çıkış sebepleri arasında yer alır. Bu ürünler daha çok irritan kontakt egzama ya da alerjik kontakt egzamaya neden olur. İrritan ile egzamaya neden olan bazı maddelerle temas halinde olunmasından hemen sonra ortaya çıkar. Alerjik metabolizma ile egzamaya neden olan alerjik maddelerin vücuda girmesinden belirli bir süre sonra tetiklenme süreci gereklidir. Fitofotokontakt egzama incir gibi bazı besin maddelerinin cilde temas etmesi sonrasında güneşe maruz kalınca egzama hastalığına sebep olabilir. Kserotik egzama kış aylarında cilt kuruluğunun yaşanması sonucunda ortaya çıkar. Duştan sonra kullanılması gereken nemlendirici kremler deriye egzamaya neden olabilir. Jeneralize egzama ağızdan alınan ilaçların kullanılması sonucunda oluşur.

Bazen herhangi bir sebep olmadan egzama hastalığı ortaya çıkar. Egzama hastalığının en sık görülen çeşidi alerji kaynaklıdır. Egzama alerjik bir metabolizması olan kişilerde daha çok görülür. Atopik dermatik adı verilen egzama çeşidi vücutta belirli aralıklarla tekrarlayan egzama ataklarının oluşmasına neden olur. Atopik dermatit egzama hastalığına sahip olan hastalarda polen, toz, yiyecek ve stres hastalığı daha çok tetikler. Bu nedenle alerji yapıcı bu maddelerden uzak durmak gerekir. Bazen deride meydana gelen bazı bakterilerde egzama hastalığını tetikler. Özellikle alerjik bir bünyeye sahip olan kişilerde bazı dönemlerde elde ve ayakta su toplanması durumu görülür.

Egzama Hastalığı Neden Olur? Daha Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

Egzama Hastalığı Tedavisi

Egzama aslında tehlikeli olabilecek bir hastalık değildir ancak hastalara rahatsızlık verebilir. Egzama hastalarının hastalık süresince yüzünü kaşımaması gerekir. Eğer egzama hastası bebekse, eline eldiven giydirerek yarayı kaşımasını önleyebilirsiniz. Egzama hastalığına sahip olan bireylerin uçuk hastası olanlardan uzak durması gerekir. Çünkü egzama hastalığına sahip olan bireylerin derisi, uçuk virüsüne karşı çok dirençsizdir. Uçuk virüsünü alırsa enfeksiyon daha geniş alana yayılabilir. Egzama hastalığına sahip olan bireyler tedavi amaçlı çiçek aşısı olmaması gerekir. Herhangi bir hastalığı olmayan insanlara zararı bulunmayan çiçek aşısı, egzama hastalığına sahip olan bireylerde ise ölümcül sonuçlanan ateşli bir hastalık haline gelebilir. Egzama hastalığına sahip olan ya da daha önceden egzama hastalığı geçirmiş olan insanların derisi çok hassastır ve her virüse karşı çok duyarlıdır. Bu nedenle özellikle cildi tahriş edici, cilde zarar verici maddelerden uzak durmak gerekir. Eğer cildi tahriş edici maddelerle çalışmak zorundaysanız mutlaka eldiven ve yüz maskesi kullanın. Egzama hastalığının sebebi alerjik bir maddeyse, o maddeye temas etmeyerek ya da tüketmeyerek hastalığı önleyebilirsiniz. Egzama hastalığına sahip olan bir bebeğe inek sütü veriliyorsa daha az alerjen içeriğine sahip olan sütün verilmesi gerekir. Eğer egzamanın sebebi belli değilse giysilerinizi seçerken yünlü kumaş kullanmamak, kuru ciltler için çok sık cildi yıkamamak, enfeksiyonu engellemek için kişisel ve çevresel temizliğe çok dikkat etmek gerekir. Doktorunuzun tavsiye etmediği hiçbir kozmetik ürünü, nemlendirici ya da ilaç kullanmamanız gerekir.

Egzama hastalığının tedavisinde kullanılan birçok ilaç bulunur. Bu ilaçlar çinko bileşimleri ve kortizonlu kremlerdir. Bu kremler uzun süre kullandığı zaman cildi büyük oranda tahriş etmektedir, bu nedenle uzun süre kullanmaktan kaçınmak gerekir. Aynı zamanda antihistaminik merhemler de cilt yüzeyindeki kaşıntının azalmasını sağlar. Derinin kuruyup, çatlamasını önlemek için sodyumkromoglikat kullanılır. Egzama türlerinin bazılarında kaşınma çok yoğun bir şekilde olur. Kaşıntının önüne geçmenin mümkün olmadığı durumlarda tırnaklarınızın kısa, temiz ve bakımlı olması gerekir. Tırnaklarınıza özen göstermeniz cilt yüzeyindeki zararı biraz da olsa azaltır. Egzama hastalığı eğer yüzünüzdeyse, o kısmı nemlendirmek ve çatlamasını önlemek için daha fazla çaba harcamanız gerekir. Egzamalı olan bölgeyi nemlendirmek için çok farklı yağ içeriğine sahip olan kremler bulunur. Cilt ne kadar kuru ve çatlaksa, nemlendirmek için daha yoğun yağ oranına sahip kremlerin kullanılması gerekir. Nemlendirici kremlere alternatif olarak yulaf ekstresine sahip olan kremler ya da cildin nemini daima muhafaza eden karbamid kullanılabilir. Bu ürünler cilde biraz yanma hissi verebilir ama tamamen zararsızdır. Egzama hastalığında kullanmanız gereken kremlerin çok pahalı olmasına gerek yok. Özellikle içeriğinde parfüm ve alkol olmayan ürünleri tercih etmeniz gerekir. Bu tür maddeler cildinizi tahriş ederek, zarar verir. Egzama kremlerinizi sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere uygulayabilirsiniz. Eğer egzamanın şiddeti az ise, kaşıntı ve daha kuru bir cilt olduğu zaman daha fazla nemlendirmeniz gerekir.

Egzama Tedavisi Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.