Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Egzama için Doğal Tedaviler

Egzama, günümüzde birçok kişide meydana gelen bir hastalık türüdür. Kuru ciltlerde yanmalara, kaşıntılara neden olur, kabuklu ve kabarcıklara benzer. Sadece belirli bir yaşta değil, her yaştaki insanda egzama görülme ihtimali vardır. Egzama bulaşıcı değildir. Egzamanın tam olarak sebebi bilinmemektedir fakat kirlilik, stres gibi etkenler egzamayı tetikleyebilir. Alerji de egzamayı artıran sebeplerden birisidir. Egzamaya doktor tedavisi yapılabildiği gibi, doğal yöntemler de uygulanmaktadır. Bu yazımızda egzama için doğal tedavileri inceleyeceğiz.

Egzama Nedir?

Egzama, ciltte meydana gelen bir hastalık çeşididir. Egzama sırasında ciltte döküntüler meydana gelir ve kırmızı lezyonlar oluşur. Bunun sonucunda kişinin egzama olan yerlerinde ağrılar da olabilir. Egzama için birçok tedavi yöntemi vardır. Doğal tedavi yöntemleri de bunlardandır. Şimdi egzama için doğal tedavilere bakalım.

1. Papatya Çayı ve Yağı

Egzama için doğal tedavilerin başında papatya çayı gelebilir. Papatya, yatıştırıcı ve sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Bu özelliklerinde dolayı, egzama nedeni ile oluşan lezyonların azaltılması sırasında rahatlıkla kullanılabilir. Papatya çayı yapabilmek için ilk olarak sıcak suyun içerisine biraz papatya yaprağı ekleyin ve demlemeye bırakın. Biraz demlendikten sonra süzün ve lezyonların üzerine sürerek uygulayın. Bu uygulamayı her gün yapmalısınız.

Papatya çayı gibi papatya kreminin de egzamaya faydası vardır. Papatya kredi, yanma ve kaşıntıları azaltırken egzamanın da iyileşmesini sağlar. Papatya sadece egzama için değil,  güneş yanıkları, ciltte oluşan tahrişler ve çürükler için de iyi gelir.

Egzama tedavisi sırasında en önemli şey cildin nemli kalmasını ve kuru olmamasını sağlamaktır. Papatya yağı da cildin nemlendirilmesindeki en önemli kaynaklardandır.

Papatya yağı tedavisini yapmadan önce papatyaya karşı alerjinizin olup olmadığını bilmelisiniz. Aksi takdirde olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

2. Meyan Kökü

meyan kökü yararları

Egzama tedavisindeki diğer doğal yöntemlerden birisi de meyan köküdür. Egzamadan kaynaklanan ağrıları dindirmeye yarar. Meyan kökünden yapılan jel, egzamadan dolayı olan su toplanmalarını, kızarıklığı ve kaşıntıyı azaltarak geçirir.

3. Aloe Vera

Cilt bakımında kullanılan diğer bir yöntem de aloe veradır. Aloe vera, yaprak dökmeyen bir bitkidir. Bu bitkinin sapları su depolar. Bu su gibi olan jel yaraların iyileştirilmesinde ve yanıkların tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Aloe vera katkılı olan jel sayesinde enfeksiyon ihtimali azalır, iyileşmesi gereken bölgedeki cilt korunur. Aloe veranın yapısındaki bazı maddeler bağışıklık sistemini güçlendirir, tahriş olmuş cildin de yenilenmesini sağlar.

Aloe veralı jeli uygulamadan önce egzamalı olan bölgeyi iyice temizleyin. Cildi duruladıktan sonra yavaşça jeli yaranın üzerine sürün. Bir süre beklettikten sonra temiz su ile cildinizi yıkayın ve buna sonuç alıncaya kadar devam edin.

4. Lavanta

Lavanta, sakinleştirici bir bitki çeşididir. Bu özelliğinde dolayı egzama tedavisi için de kullanılmaktadır. Sakinleştirici özelliğinin yanında antiseptik ve yumuşatıcı özelliği de vardır. Egzama için kullanıldığında ciltteki acıyı ve kaşıntıyı azaltır, cildi rahatlatır.

Lavantayı birçok şekilde kullanabilirsiniz. Losyon, sabun, banyo jeli olarak da lavanta katkılı ürünler satılmaktadır. Banyo yaptığınız sırada suyun içine birkaç damla lavanta yağı eklerseniz bu egzamanıza iyi gelecektir.

Lavanta bitkisi ne kadar yararlı olsa da hamile kadınlar ve bebek emziren kişiler için önerilmemektedir. Bu yüzde kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

5. Sarı Kantaron

Egzama için iyi olan diğer bitkilerden birisi de sarı kantarondur. Sarı kantaron sadece egzama için değil diğer birçok hastalık için de iyi gelmektedir. Egzama tedavisinde kullanıldığında semptomların azalmasını sağlar. Sarı kantaron kremini günde iki defa egzamalı bölge üzerine sürün.

6. Salatalık

salatalık

Egzama tedavisinde kullanılan doğal yöntemlerden birisi de salatalıktır. Salata anti enflamatuar özelliğinden dolayı egzama sonucunda oluşan belirtileri azaltır ve ciltteki tahrişi engeller. Bunun için ilk olarak salatalığı ince dilimlere ayırın. Salatalık dilimlerini egzama belirtisi gösteren kısımlara koyun ve bir süre beklettikten sonra temiz su ile yıkayın.

Salatalık dilimleri gibi salatalık suyunu da cildinizde yer alan egzama yaralarına uygulayabilirsiniz.

7. Havuç

Egzama için bitkisel çözümlerin arasında havuç da vardır. Havucun içerisindeki A vitamini, cildin nemlenmesini sağlar ve besler. Bu yüzden egzama tedavisinde rahatlıkla kullanılabilir. İlk olarak havucu haşlayın ve soğuduktan sonra bir kap içerisinde ezerek cildinizdeki egzamalı bölgelere uygulayın. Sonrasında da ılık su ile temizleyin.

8. Atkuyruğu Bitkisi

Atkuyruğu bitkisi egzama tedavisinde kullanılan bitkilerdendir. Atkuyruğu bitkisini suya koyduktan sonra bir süre kaynatın ve sonrasında da süzün. Karışım soğuduktan sonra pamuk yardımı ile egzamalı bölgeler üzerine uygulayın. Temiz su ile durulayın ve bu işlemi günde iki kere uygulayın.

9. Aynı Safa Bitkisi

Egzama tedavisindeki doğal yöntemlerden bir diğeri de aynı safa bitkisini kullanmaktır. Aynı safa bitkisi, içinde bulunan enzimler ile cildin yatışmasını sağlar, yaradaki acıma ve kaşıntı hissini azaltır. Bunun için ilk olarak aynı safa bitkisini demleyin ve süzün. Karışım soğuduktan sonra pamuk yardımı ile vücudunuzdaki egzamalı bölgelere sürün. Sıcak su ile temizleyin. Bu uygulamayı her gün düzenli olarak yaparsanız faydasını görürsünüz.

10. Kekik ve Adaçayı

Egzama tedavisi gibi kaşıntısının azaltılması da tedavi yöntemlerine girmektedir. Bunun için ilk olarak suya kekik ve adaçayını ekleyin. Demlendikten sonra her gün yemekten önce için.

11. Hindistan Cevizi Yağı

Egzama için kullanılan yağ tedavisi çeşitlerinden birisi de Hindistan cevizi yağıdır. İlk olarak egzamalı olan yeri iyice temizleyin. Cilde Hindistan cevizi yağını yavaş hareketlerle sürün ve sonrasında da temiz su ile temizleyin.

Hindistan cevizi yağı bebekler için de kullanılmakta olan en güvenilir yağlardan birisi olarak bilinmektedir. Bebekler için Hindistan yağı kullanılacağı zaman saf Hindistan cevizi yağı kullanılmalıdır, bu bebekler için daha iyi olacaktır. Bebeklerin cildi çok hassas olduğundan karışım kullanmak yerine saf yağlar kullanılmalıdır.

Egzama için doğal tedavi yöntemleri işe yaramazsa doktora görünmekte fayda vardır. Ayrıca doktor tedavisi sırasında cildinizi nemli tutmak isterseniz yukarıda bahsettiğimiz egzama için doğal tedavileri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Egzama tedavisi sırasında beslenmenizi düzene sokmalısınız ve egzamaya neden olan besinleri tüketmemelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.