Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

EGZAMA TEDAVİSİ, NASIL GEÇER?

Egzama terim olarak Yunanca’dan türetilmiş ve anlamı “kaynama” dır. Egzama hakkında öğreneceğiniz şeyler belirtileri algılamanız için oldukça yardımcı olacaktır. Hatırlatmakta fayda vardır ki pek çok insanda egzama vardır.

Egzama genel olarak ciltte meydana gelen iltihaplanma veya tahriş olma ile oluşan medikal bir durumdur. En yaygın türü ise atopik egzama veya atopik deri iltihabıdır. Atopik kelimesi ise gelişebilen astım ve ateş gibi diğer alerjik durumların bir araya gelmesi ile oluşan hastalık grubu olarak ifade edilebilir.

Egzama bebeklerin % 10-20 arasını, yetişkinlerin % 3’ünü ve çocukları etkilemektedir. İnsanlarda meydana gelen egzama belirtileri ortaya çıktığında, ömür boyu sürebilen bir durum oluşabilir. Ancak doğru bir tedavi yöntemi ile kontrol altına alınabilen bir durumdur.

Egzama Sebepleri Nelerdir?

Egzamanın sebebi tam olarak bilinmemektedir. Ancak tahriş edici bir maddeye karşı vücudun aşırı tepki vermesi ile bağlantılı bir durumdur. Ek olarak egzama yaygın olarak alerji veya astım geçmişi bulunan ailelerde ortaya çıkmaktadır. Ayrıca cilt bariyerinde bulunan kusurlar nemin dışarı çıkmasına, mikropların ise içeri girmesine izin verebilir.

Egzama yayılan bir hastalık değildir. Ancak çevresel faktörlerden kolayca etkilenebilen bir cilt kusurudur. Atopik deri iltihabının işaretlerinden biri de aşırı cilt kuruluğu olup, filagrin adı verilen bazı cilt proteinlerinin eksikliğinden kaynaklanarak meydana gelir.

Bazı insanlar bu hastalığı bazı maddelere veya şartlara göre kaşıntılı bir cilt oluşumu ile gösterir. Bu durumun nedeni genellikle kabarık ve dalgalı yüzeylere temas edilmesinden kaynaklanmaktadır. Diğerleri için ise çok fazla sıcak veya soğuk hissi şeklinde meydana gelebilmekte olup, sabun veya deterjan gibi evlerde sürekli bulunan malzemelere maruz kalındığında da ortaya çıkabilir. Ayrıca bir diğer etken ise strestir.

Egzamanın oluşmasını engellemek için ise genelde ilaç tedavisi kullanılmakta ve egzamaya sebep olabilecek materyallerden uzak durulmalıdır. Egzamayı tetikleyebilecek etmenler ise; sert sabunlar ve deterjanlar, incelticiler, düşük nem, losyonlar, kaba yünlü giysiler, terleme, plastik eldivenler, sürtme, staphylococcus bakterisi, ciltte sürekli terleme ve kuruma durumları egzamanın oluşmasına sebep olabilir.

Egzama Belirtileri Nelerdir?

Uzmanlar tarafından egzamanın belirtileri bir liste ile tanımlanmıştır.

 • Genellikle ilk belirti yoğun bir kaşıntı durumu ile başlar.
 • Ardından girintili çıkıntılı ve kırmızı renkli kızarıklıklar oluşur.
 • Oluşan kızarıklıklar kaşıntıya ve yanmalara sebep olur.
 • Eğer bir çizik varsa rahatsız etmeye başlar.
 • Yetişkinlerde, kronik sürtme cilt üzerinde kalınlaşmış plaklar üretir.
 • Zaman içerisinde deride ağrılı çatlaklar oluşabilir.
 • Bu durum içerisine nadiren kafa derisi ve kulak arkasındaki deri de dahil olmaktadır.
 • Göz kapakları genellikle kabarık, kırmızı ve kaşıntılı bir hal almaya başlar.
 • Oluşan kaşıntılar uyku sırasında daha yoğun bir şekilde meydana gelebilir.

Egzama Teşhisi Nasıl Yapılır?

Bir çocuk doktoru, dermatolog ya da birinci sınıf bir sağlık kuruluşu vasıtası ile egzama tanısı yaptırabilirsiniz. Egzama teşhisi için herhangi bir test bulunmamakta, genellikle doktorunuz tarafından bir cilt muayenesi ve sorulan birtakım sorular ile egzama teşhisi yapılmaktadır.

Egzama olan insanların pek çoğunda alerji de bulunmaktadır. Bu yüzden doktorunuz ayrıca sizlere birtakım alerji testleri yaparak, rahatsız edici durumu belirlemektedir. Özellikle egzama olan çocuklarda alerji testleri yapılmaktadır.

Egzama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Egzama tedavisindeki amaç enfeksiyona neden olan kaşıntıyı önlemek ve rahatlamaktır. Cilt sürekli kuruduğundan ve kaşıntı oluştuğundan dolayı losyon ve kremler, cildi nemli tutmak için tavsiye edilmektedir. Tüm bu ürünler duştan çıktıktan sonra cilt nemli olduğunda uygulanır. Bunun sebebi ise cildin kaybettiği nemi geri kazandırmaktadır. Kaybedilen nemi geri kazanan ciltte ise herhangi bir kaşıntı ve kızarıklık oluşma durumu da ortadan kalmış olur. Ayrıca tırnaklarınızı kısa tutarak cilt üzerinde herhangi bir çizik oluşma ihtimalini de minimuma indirmiş olursunuz. Tedavi işlemleri için yapılacak bir akım değişiklikleri maddeler halinde yazının devamında bulabilirsiniz.

1.Şampuan

Cildiniz üzerinde egzamaya sebep olabilecek etmenlerin başında şampuan gelmektedir. Bunun dışında duş jelleri, el sabunları ve diğer cilt bakım ürünleri egzamaya sebep olabileceği için bu ürünleri değiştirme yoluna gitmeniz gerekmektedir.

2.Nemlendirme

aloe vera

Egzamanın asıl belirtilerinden biri cilt kuruluğudur. Bu yüzden cildinizi nemlendirmeniz gerekir. Nemlendirme işlemi için ise aloe vera, kakao yağı ve badem yağı gibi doğal nemlendiricilerden faydalanın. Bunun amacı ise doğal nemlendiricilerin cilt üzerinde herhangi bir tahrişe sebep olmamasıdır.

3.Diyet Ürünleri

diyet-urun_1

Dengeli bir yeme alışkanlığına sahip olarak tüm vitamin ve minerallerden almanız gerekir. Bazı durumlarda egzama sebebi yağ asitlerinin eksikliğinden kaynaklanabilir. Yağ asidi takviyesi iltihap oluşumunu engeller ve cilde nem kazandırarak egzamayı iyileştirir. İhtiyacınız olan temel besinler ise Omega 3, 6, 9 ve C, E ve D vitaminleridir.

4.İnek Sütü

1876f78ca52d6bdf_480x270

İnek sütü, egzama için tetikleyici etki yapan besinlerin başında yer almaktadır. Birkaç hafta boyunca inek sütü tüketimini bırakmanız, egzama için olumlu etkiler yapacaktır. Ancak bu besini kestiğinizde yapmanız gereken en önemli şey, yerine alternatif bir gıda takviyesi yapmaktır. İnek sütüne alternatif olarak keçi ve koyun sütü tüketebilirsiniz.

5.Deterjan

deterjan-1

Cilde temas eden herhangi bir şey egzamaya sebep oluyor olabilir. Bu yüzden kullandığınız deterjan cildinizde tahrişe sebep olabileceğinden deterjanınızı değiştirmek de farklı bir alternatif olacaktır. Ayrıca doğal elyaflardan elde edilen iplikleri kullanmalısınız.

6.Diğer Yöntemler

egzema3

Diğer tedavi yöntemleri arasında kaşıntıları azaltmak için kimyasal ilaç tedavisi, fototerapi (cilde ultraviyole ışık uygulanarak yapılan tedavi) ve ilaç tedavisi, egzama hastalarında uygulanan tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.

Egzama Nasıl Önlenir?

Egzama oluşumunu önlemek için yapabileceğiniz birtakım işlemler ve adımlar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Her gün cildinizi nemlendirin.
 • Pamuk veya yumuşak kumaşlardan yapılan kıyafetler giyin. Kaba, kaşındırıcı elyaflı ve dar giysilerden kaçının.
 • Ilık su ile duş alın ve yumuşak sabunlar kullanın.
 • Cildinizi ovalamadan, yumuşak bir havlu ile kurulayın.
 • Duştan çıktıktan sonra 3 dakika içerisinde cildinize bir nemlendirici uygulayın.
 • Eğer mümkünse ani ortam sıcaklık değişimlerinden ve terletici aktivitelerden kaçının.
 • Egzemanızı tetikleyen unsurları keşfedin ve onlardan uzak durun.
 • Kuru veya soğuk havalarda bir nemlendirici kullanın.
 • Cildinizde herhangi bir çizik oluşumunu önlemek için tırnaklarınızı sürekli kısa tutun.
 • Bazı insanlarda egzamanın yanı sıra alerjide olabileceğinden dolayı bu kişilerin evlerinde tüy dökücü hayvanların ve halıların bulunmaması gerekir.

Tüm bu saymış olduğumuz önlemleri alarak egzama oluşumuna karşı tedbir alabilir ve hastalığın oluşmasını bir nebze de olsa önlemiş olursunuz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.