Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

EGZAMANIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Dermatit ya da deri iltihabı isimleri ile de bilinen egzama, ciltte iltihap oluşması ile meydana gelen bir cilt hastalığıdır. Egzama, kaşıntıya sebep olan, eritemli, kabarcıklı, iltihaplı ve kabuklanmış yamalar şeklinde seyir eden bir cilt sorunudur. Terminolojik olarak egzama, genellikle atopik dermatiti tanımlanırken kullanılmaktadır.

Egzamanın nedeni açık bir şekilde belli değildir. Bir ihtimale göre egzama, cilt ile bağışıklık sistemi arasında işlevi olmayan bir etkileşimden dolayı kaynaklanmaktadır. Geniş anlamda egzama, kalıcı bir cilt hastalığıdır. Ciltte yaşanan kuruluk, sürekli tekrar eden deri döküntüleri, ciltte kızarıklık ve şişkinlik, deride yaşanan kaşıntı ve aşırı kuruluk, kabuklanma, pullanma, kabarma, çatlama ve kanama hali, egzamanın en önemli belirtilerinden birkaçıdır. Egzama sonucunda, ciltte  oluşan yaraların iyileşmesine bağlı olarak, cildin bazı bölgelerinde geçici olarak renk değişimleri gözlenebilmektedir.

Egzamanın tedavisi tipik olarak, nemlendirici ve steroid kremler kullanılarak yapılmaktadır. Eğer bu gibi kremlerin egzama tedavisinde olumlu bir etkisi gözlenmez ise, kalsinörin inhibitörü tabanlı kremler kullanılabilir.

Tahminlere göre 2010 yılında dünya üzerinde yaklaşık 230 milyon kişi (dünya nüfus popülasyonunun % 3.5’i) egzama ile mücadele etmiştir. Egzama hayati tehlike oluşturmayan bir hastalıktır fakat diğer bazı hastalıklar ile bağlantısı bulunmaktadır. Egzamanın, osteoporoz, depresyon ve kalp hastalıkları ile bir bağlantısı olabileceği düşünülmektedir.

Egzamanın Sınıflandırılması

Egzama terminolojik olarak, birtakım klinik özelliklerin belirlenmesi ile ifade edilmektedir. Egzama hastalığının altında yatan hastalıkların gelişigüzel ve düzensiz şekilde sınıflandırılması ile birlikte birçok benzer durum ile tanımlanmaktadır. Bir egzama türü lokal olarak tanımlanabilirken, örneğin el egzaması, bazı belirgin egzama görünümleri ile tanımlanabilmektedir. Bazı egzama türleri ise varisli egzama potansiyeli olarak tanımlanmaktadır. Fakat, birçok kaynak, egzamayı en yaygın şekilde atopik egzama şekli ile tanımlamaktadır.

Atopik egzama (atopik dermatit) bir alerjik hastalıktır. Atopik egzamanın, kalıtsal bileşenlere sahip olduğuna  ve aile üyelerinde astım bulunan kişilerde sık sık rastlandığına inanılmaktadır. Atopik egzamada, özellikle baş ve saç derisinde kaşıntılı döküntüler yaşanırken, vücudun, boyun, iç dirsek, diz arkası ve kalçalarda da kaşıntılı döküntüler yaşanabilmektedir. Şehir insanlarında hızla yaygınlık gösteren atopik egzama, cildi tahriş eden ve bazen tanısı konulamayan bir cilt hastalığıdır.

Kontakt egzamanın iki türü bulunmaktadır. Bunlardan biri alerjik diğeri ise tahriş edici şekilde gelişmektedir. Alerjik kontakt egzama, balsam ya da nikel gibi bir alerjen ile bağlantılı olarak gelişirken, tahrişe sebep olan egzama ise, sodyum lauril sülfat vb. gibi bazı deterjanlar ile bağlantılı olarak gelişmektedir. Tedavisi mümkün olan kontakt egzama en yaygın şekilde gözlenen bir cilt hastalığıdır.

Bazı maddeler hem alerjen olarak hem de tahriş edici olarak rol oynayabilir (örneğin ıslak çimento gibi). Diğer bazı maddelerde, güneş ışığına maruz kalmış olan cilt üzerinde fototoksik egzama oluşmasına sebep olabilmektedir.

Tipik egzama, cildin kuruması ile başlar ve daha sonrasında bu kuruluğun ciddi bir hal alması ile devam eder. Özellikle kuru ve soğuk kış günlerinde bu egzama türü daha da kötüye gider ve daha çok bacaklar ile gövdede etkisini göstermektedir. Kaşınan cilt üzerinde çatlaklar ve yarıklar oluşabilmektedir.

Seboreik dermatit adı verilen bir egzama türü ise, saç derisinde oluşan kepekler ile yakından ilişkilidir. Bu egzama türü saç derisinin kuru ya da yağlı olmasına, kaşlar, yüz ve bazen de gövde kısmında kuruluk ya da yağlanmaya sebep olabilmektedir.

Egzamanın esas nedeni tam olarak saptanamamakla birlikte, genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak geliştiği tahmin edilmektedir. Egzamanın tanısı yapılırken fiziksel muayene uygulanmaktadır. Ancak, şüpheli durumlarda, cilt biyopsisi yapmak faydalı olacaktır.

Egzamanın bütünüyle iyileşmesi için bir tedavi yöntemi yoktur. Bu konuda doktorlar, hastanın yaşına ve genel sağlık durumuna bağlı olarak bir tedavi yöntemi geliştirmektedirler. Fakat bazı faaliyetler ile egzama semptomları önlenebilir ya da etkileri azaltılabilir. Düzenli olarak duş almak, duştan sonra vücudu nemlendirmek, her gün düzenli olarak nemlendirici kullanmak, pamuklu ve yumuşak giysiler giymek, yumuşak sabunlar kullanmak ve çok fazla sabun kullanmaktan kaçınmak, ani hava değişimlerinden kaçınmak, kuru ve soğuk havalarda nemlendirici kullanmak, tırnakları uzatmamak gibi uygulamalar, cildi egzama etkilerinden korumaya yardımcı olmaktadır.

Egzamanın Belirtileri Nelerdir?

Ciltte oluşan kuruma, kaşıntı ve kızarıklıklar egzamanın en belirgin semptomlarından bazılarıdır. Egzamanın belirtileri; ciltte şişkinlik, kaşınma sonucu oluşan yaralar, çatlaklar şeklinde sıralanabilir. Özellikle, boyun, bilek, önkol, uyluk ya da ayak bileği gibi bölgelerde kaşıntıya sebep olan egzama, nadir olarak da genital bölgede kaşıntı ve tahrişe sebep olabilmektedir. Tahriş oluşumu ile ilişkili olan egzama, kaşıntı ile ilişkili olan egzamaya göre daha ağrılıdır. Egzama, el, ayak, kol ve bacaklarda kaşıntı ve kızarıklığa neden olmaktadır. Saç derisinde kuruluk ve kepek, ağız içinde kaşıntı da egzama belirtilerinden bazılarıdır.

1.Kaşıntı

ciltte-iğne-batması-gibi-kaşıntı

Egzamanın en belirgin semptomlarından biri olan kaşıntı, vücudun çeşitli yerlerinde gözlenebilmektedir. Egzamanın sebep olduğu kaşıntı, diğer cilt hastalıklarının neden olduğu kaşıntılardan biraz daha farklı ve yoğun olabilmektedir. Özellikle vücudun, diz ile dirsek arkalarında yani arka kol ile arka bacaklarda, kalçalarda, bileklerde ve boyunda yaşanan şiddetli ve tahriş edici kaşıntılar, egzama belirtilerinden bazıları olabilmektedir.

2.Tahriş

1384880063_pn83c

Yoğun kaşıntı hali beraberinde ciltte tahriş ve yaraların oluşmasını getirmektedir. Egzamanın sebep olduğu kaşıntı hali, cilt üzerinde tahrişlere yol açmaktadır. Bundan dolayı, özellikle egzama hastalarının tırnaklarını uzatmamaları daha sağlıklı olacaktır.

3.Kızarıklık

bebeklerde-impetigo-hastalığı

Hem şiddetli kaşıntı hem de kaşınmanın sebep olduğu tahrişler, cilt üzerinde, etkisi uzun sürebilecek kızarma ve kızarıklıklara sebep olmaktadır. Bundan dolayı, ciltte meydana gelen kaşıntılar, egzama belirtilerinden biri olabilmektedir.

4.Şişkinlik

güneş

Cilt üzerinde kalıcı etkilere sebep olabilen bir hastalık olan egzama, şiddetli kaşıntılara yol açtığı için, cilt yüzeyinde şişkinliklere ve kabarıklıklara yol açabilir. Bu şişkinlikler cildin tahriş olan kısmının renginin kırmızı olmasına yol açabilir.

5.Ciltte Kuruma

Cilt-Kurulugu

Egzamanın en belirgin ve cilde en fazla zarar veren belirtilerinden biri de kurumadır. Özellikle kış aylarında ya da güneş ışığına çok fazla miktarda maruz kalındığında, cilt kuruması şiddetlenmektedir. Egzamanın bir etkisi olan kuruluk sonucu, ciltte kaşınma durumu da tetiklenecektir. Bu da cilt yüzeyinde, tahriş, kızarıklık ve çatlak oluşumuna yol açacaktır.

6.Çatlak Oluşumu

1425974693752

Cildin aşırı derecede kurumasına yol açan egzama, cilt üzerinde ciddi tahribata ve tahriş oluşumlarına sebep olmakla birlikte, cilt yüzeyinde, yarık ve çatlaklar oluşmasına da sebep olmaktadır. Özellikle kış aylarında, soğuk, rüzgarlı ve kuru havalarda daha da kötüye giden çatlaklar, eller başta olmak üzere, kol, bacak, gövde ve saç derisinde gözlenebilmektedir.

7.Kepek Oluşumu

fft99_mf5142057

Egzama hastalığını tetikleyen ve daha da kötü hale getiren esas etken aslında cildin kurumasıdır. Kuruyan cilt, pul pul dökülür ve kaşınır. Kuruma sadece cilt yüzeyini değil, saç derisini de olumsuz etkilemektedir. Aşırı derecede kuruyan saç derisi, kaşıntı ile birlikte saç derisinin soyulmasına ve kepek oluşumuna yol açmaktadır. Saçlarda yaşanan aşırı ve geçmeyen kepeklenme egzama belirtilerinden biri olabilmektedir.

8.Pul Pul Dökülme

skin_rashes_yu1rf-e1439076756213

Egzamanın bir diğer belirtisi ise, kuruluğun ve kaşıntının sebep olduğu pul pul dökülmelerdir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.