Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Egzamaya İyi Gelen Yiyecekler

Egzama yakalanıldığında kişiye çok fazla rahatsızlık veren kaşıntı, kızarıklık ve derideki döküntüler ile ortaya çıkan bir cilt hastalığıdır. Egzamanın meydana gelmesinde pek çok farklı sebep bulunur. Ancak en yaygın olarak görülen sebep ile hiç kuşku yok ki strestir. Bunun yanı sıra düzensiz beslenme de egzama hastalığını tetikleyen bir durum olmaktadır. Hatta egzama hastalığına sahip olsanız dahi bu hastalığın olumsuz etkilerinin sizi rahatsız etmesini önlemek için beslenmenize ekstra bir önem vermeniz gerekebilir.

Uzmanlar direkt olarak egzama hastalığının bir çaresi ve tedavisi olmadığını söylerler. Çünkü bu hastalık daha ağırlıklı olarak psikolojik nedenler ile ortaya çıkmaktadır. Fakat her zaman tüketilen yanlış gıdalar bu hastalığı tetikleyici bir özelliğe sahiptir. Egzamalı bölgeleri rahatlatmak için doktorlar pek çok farklı ilaç ve merhem önerirler. Bu ilaç ve merhemler tedavinin seyri açısından çok ama çok önemlidir. Yine de bu süreçte en az onlar kadar etkili olan bir şey de elbette ki beslenmedir. Tüketilen daha sağlıklı besinler ile egzama rahatlatılabilir. Aynı şekilde bazı yanlış ve sağlıksız gıdalardan da kesinlikle uzak durulma gerekir. Çünkü o gıdalar direkt olarak egzamayı meydana getiren şeyler olmasalar da egzamanın gün yüzüne çıkmasında ciddi bir tetikleyici rol üstlenmişlerdir. O yüzden bu gıdaların doktordan bir listesini alıp kesinlikle uzak durmak ve hiçbir şekilde tüketmemek gerekir. Aynı şekilde egzamaya iyi gelen yiyecekleri de düzenli olarak ve yeterli miktarda tüketmekte büyük bir fayda olacaktır hastalığın rahatlaması ve etkilerinin azaltılması için.

Egzamaya İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Kekik

screenshot_1

Muhteşem bir kokusu, enfes bir lezzeti ve şahane faydaları olan bir yiyecek olan kekik aynı zamanda egzama rahatsızlıklarına da çok iyi gelebiliyor. Özellikle bazı uzmanlar uzun yıllardır egzama rahatsızlığından şikayetçi olan ve bununla ilgili büyük problemler yaşayan kişilere rahatlamaları için kekik tüketmelerini tavsiye ediyorlar. Kekiği en etkili bir şekilde tüketmenin yolu ile elbette kekik çayı yapmaktan geçiyor. Bunun için kekiği çok sıcak suyun içinde bir süre kaynattıktan sonra çayı tüketebilir hale gelebilirsiniz. Ancak tam anlamı ile rahatlama için bir süre düzenli bir şekilde bu kekik çayının tüketilmesi gerekiyor. Kekik çayı tüketiminin sonunda hem egzama olan bölgenin biraz olsun rahatladığını görmek hem de kaşıntılarda biraz da olsa azalma hissetmek mümkün bir hale geliyor. Kekik elbette pek çok farklı hastalığa iyi geliyor ve pek çok farklı yöntemler ile hazırlanarak bir tedavi şekli olarak tüketilebiliyor. Fakat çok sıkıntı veren bir hastalık olan egzamada rahatlık sağlamak için mutlaka kekik çayını denemek gerekiyor.

2- Doğal Elma Sirkesi

screenshot_2

Elma sirkesi tek başına pek çok farklı hastalığa iyi gelen bir yiyecek. Fakat bu noktada en çok dikkat edilmesi gereken şey elma sirkesinin kesinlikle doğal olması. O yüzden elma sirkesi satın alırken doğal olup olmadığına biraz olsun dikkat etmek gerekiyor. Aslında elma sirkesinin doğallığı konusunda emin olmak için elma sirkesini siz de evinizde üretebilirsiniz. Elma sirkesi özellikle ciltte oluşan egzamalara da oldukça iyi geliyor ve o bölgenin rahatlamasını sağlayabiliyor. Aynı zamanda cildin egzamalı bölgesindeki kaşıntıyı azaltmaya yönelik bir bir etkisi bulunuyor elma sirkesinin. Hatta egzamanın vücudunuzda ve cildinizde farklı bölgelere yayılması konusunda endişeli iseniz bunu önlemek için de elma sirkesine başvurabilirsiniz. Özellikle egzamanın kaşıntı ile birlikte gelmesi nedeni ile cilt biraz tahriş olabiliyor. Elma sirkesi bu noktada da oldukça iyi geliyor. Fakat elma sirkesini tüketmek değil bir miktar su ile seyrelttikten sonra cilde direkt olarak uygulamak gerekiyor. Ancak kesinlikle elma sirkesinin doğal olması gerekiyor. Çünkü doğal olmayan elma sirkeleri ciltte bir takım sorunlara yol açabilir. Benzer şekilde elma sirkesini uyguladıktan sonra eğer ciltte beklenmeyen bir etki görülür ise mutlaka en kısa sürede bir doktora gitmek gerekiyor. O yüzden uygulama öncesinde küçük bir alanda elma sirkesini deneyip etkisini ölçmenin de faydası olacaktır.

3- Dut

screenshot_1

Muhteşem tadı ile herkesin en sevdiği meyveler arasında yer alan dut da egzamaya bir hayli iyi gelen bir meyvedir. Hatta bazı uzmanlar dutun egzama konusunda bir panzehir olduğunu bile dile getirirler. Bu yüzden egzama sorunu ile karşı karşıya kalındığında mutlaka dut tercih edilmelidir. Egzama hastalığı hem hastalığın bulunduğu bölgede hem de hastalıktan muzdarip olan kişilerde ciddi anlamda sıkıntılar yaratmaktadır. Bu etkilerin her birini ciddi oranda azaltmak için dut tüketimi çok önemlidir. Fakat elbette herhangi bir dut tüketmek direkt olarak benzer etkiyi gösteremeyecektir. O yüzden özel olarak yaş ve kara olan dutları tercih etmek gerekiyor. Aynı şekilde dut kuruları da olabilir ancak yaş ve beyaz olan dutlar çok büyük bir etki sağlamayabilir. Bir diğer önemli nokta ise mümkün mertebe dutun dalından koparıldığı gibi tüketilmesi. Çünkü bir süre sonra dut sağlıklı etkilerini ve faydalarını kaybedebiliyor maalesef ki. O yüzden bir dut ağacı bulmak ve direkt dalından koparıp tüketmek en iyisi olacaktır bu hastalığın tedavisi için en azından. Bir de elbette her gıdada olduğu gibi dutta da fazla tüketim bir takım olumsuz etkiler yaratabilir. Bu nedenle dutu da kesinlikle yeterli miktarda tüketmek gerekir. Hatta bilindiği üzere dut da bol miktarda şekerli bir meyvedir ve fazla miktarda tüketildiği takdirde fazla kilo olarak kişiye geri dönebilir yedikleri.

4- Balık

screenshot_2

Eğer bu besine karşı özel bir rahatsızlığı ya da bir alerjisi bulunmuyor ise her insanın sağlıklı kalmak ve sağlıklı yaşamak için düzenli olarak balık tüketmesi gerekir. Çünkü balık pek çok farklı rahatsızlığa iyi gelen bir yiyecektir. Aynı şekilde balığın egzama konusunda da çok etkili olduğu söylemek mümkün. Özellikle balık egzama hastalığının görülme riskini ciddi oranda azaltabiliyor. Hatta uzmanların yaptığı araştırmalar ortaya koyuyor ki düzenli olarak balık tüketen kişiler balık tüketmeyen kişilere oran ile daha az egzama hastalığı ile karşı karşıya kalıyorlar. Bu araştırma da belirtiyor ki egzama riskini ortadan kaldırmak için balık tüketimine çok dikkat etmek gerekiyor. Elbette balığı sadece egzama için tüketmemek lazım. Balık beyin, kalp ve başka pek çok organa ciddi anlamda iyi geliyor. Fakat bazı özel rahatsızlıkları olan kişilerin balık tüketmemesi gerekebiliyor. Eğer böyle bir rahatsızlığınız var ise tüketmeden önce bir doktora danışıp bilgi almakta fayda var.

5- Elma

screenshot_1

Özellikle masallarda çok geniş yeri bulunan bir meyve olan elma insan sağlığı için bir hayli faydalı. Aynı şekilde elma egzama ile alakalı problemi olan kişilere de bir hayli iyi gelebiliyor. Çünkü elmanın içinde bulundurduğu bazı maddeler egzama hastalığının yaratmış olduğu olumsuz etkileri ciddi ölçüde azaltma etkisine sahip. Bu nedenle egzama hastalığı olan kişilerin elma tüketimine dikkat etmelerinde ve özen göstermelerinde fayda var. Ancak yine de aynı şekilde elmayı da aşırı miktarda tüketmemek gerek. Çünkü aksi takdirde çeşitli alerjik reaksiyonlar ile karşı karşı kalınması da mümkün olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.