Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Egzersizde Kalp Hızı Hesaplama

Herhangi bir dalda belirli bir programa ve plana bağlı kalmak koşulu ile tekrar eden ve zaman zaman aşamalar halinde daha da zorlaşan vücut hareketlerine egzersiz diyoruz. Kadınlar başta olmak üzere içinde yaşadığımız modern dünyada belki de her bireyin yaşamı boyunca en az bir defa denemiş olduğu egzersiz bulunur. Bilinçsiz şekilde ve yanlış uygulamalar ile sürdürülen egzersizler kişilerin sakatlanmasına ve egzersizlerden çabuk bıkmasına sebep olur. Masa başı çalışan insanlar bedenlerindeki kan dolaşımını hızlandırmak adına egzersiz yaparken kilolu olduğunu düşünenler ise zayıflamak ve daha fit, sağlıklı bir bedene sahip olmak için egzersiz yaparlar. Bu örnekten de anladığımız üzere egzersiz, farklı amaçlar doğrultusunda yapılabilir. Egzersizden maksimum verim alabilmek ve sağlığımızı riske atmamak için en dikkat etmemiz noktalardan birisi de egzersizde kalp hızı hesaplama konusudur. Bu yazımızda sizlerle “Egzersizde kalp atım hızı kaç olmalı?” sorusuna yanıt arayacak ve kalp hızının nasıl hesaplandığını inceleyeceğiz. Egzersizde kalp hızını hesaplamak gerek hesaplama araçları ile gerekse yazımızda verdiğimiz formül ve örnekler sayesinde son derece kolay bir işlem olarak karşımıza çıkıyor.

Egzersizde Kalp Hızı Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Egzersizde kalp hızının nasıl hesaplandığına geçmeden önce; her egzersiz çeşidinin getirdiği tempoya ve harcanan enerjiye bağlı olarak kalp hızında değişiklikler olduğunu ve yaşlara göre aynı egzersizlerde farklı kalp hızı sonuçlarının ortaya çıktığını hatırlatalım.

Egzersizde kalp hızı hesaplaması yaparken temel mantık yaş gruplarına göre hedef kalp hızının kaç olduğunun bilinmesi ve buna göre egzersizin sürdürülmesi yönündedir. Bir kişinin egzersiz esnasında kalbinin erişebileceği en üst seviyedeki kalp hızına maksimum kalp atım hızı diyoruz. Maksimum kalp atım hızı hesaplama işlemi için ise 220’den egzersizi yapan kişinin yaşını çıkartıyoruz. Örneğin; 35 yaşında olan bir kişinin maksimum kalp atım hızı 220-35 işleminden elde ettiğimiz sonuca göre 185 olur.

Olayı formülüze etmemiz gerekirse;

Maksimum kalp atım hızı= 220 – İlgili kişinin yaşı

Bu formülden yola çıkarak 50 yaşındaki bir kişinin maksimum kalp atım hızının 170 olması gerektiğini, 20 yaşındaki bir bireyin ise maksimum kalp hızının 200 olması gerektiğini söyleyebiliriz.

Egzersizde Kalp Atım Hızı Kaç Olmalı?

Egzersizde kalp hızı hesaplaması ise gerek akciğer gerek ise kalp sağlığı bakımından bireylere en büyük yararı sağlayan hedef kalp hızının hesaplanması ile ortaya çıkar. Egzersizde kalp hızı hesaplama işlemi yaptıktan sonra elde ettiğiniz sonuca işaret eden hedef kalp hızının; kişinin maksimum kalp atım hızının yarısı ve dörtte üçü arasında bir sayısal değere sahip olması gerekir. Egzersizde kalp hızı hesaplamaları da bu mantığa dayalı bir şekilde yapılır.

Kişinin egzersizde ideal kalp hızı hesaplamalarını yapabilmek için aşağıdaki örneklerden yola çıkabiliriz.

20 yaşında birisinin egzersizde kalp hızının ne kadar olması gerektiğini öğrenmek için ilk olarak yukarıda bahsettiğimiz maksimum kalp atım hızını hesaplamamız gerekiyor. Bunu yapmak için de ilk olarak 220’den kişinin yaşı olan 20’yi çıkartıyoruz ve 200 sonucunu elde ediyoruz. Bu sonucu bulduktan sonra egzersizde kalp atım hızını bulmak için elde ettiğimiz sonucun dörtte üçünü ve yarısını bulmamız ve bu aralığı baz almamız gerekir. 200’ün yarısı 100’se ve dörtte üçü de 150’ye eşit ise söz konusu kişinin egzersizde ideal kalp atım hızı aralığı 100’le 150 aralığında bir sayısal değere denk gelmelidir diyebiliriz.

Aynı şekilde 30 yaşında bir birey için egzersizde kalp hızı hesaplaması yapmamız gerekirse yine ilk olarak bu kişinin maksimum kalp atım hızının kaç olduğunu bulmamız gerekir. 30 yaşındaki bir bireyin en fazla kalp atım hızını bulmak adına 220’den 30’u çıkartıyoruz ve 190 sonucunu elde ediyoruz. Bu durumda örnekteki kişinin kalp atım hızının maksimum değeri 190’a denk geliyor. Bu sayısal değerden yola çıkarak kişinin egzersizde ideal kalp hızının ne olması gerektiğini de kolaylıkla bulabiliriz. 190’un ilk olarak yarısını ve daha sonra da dörtte üçünü alarak bir aralık belirliyoruz. 190’ın yarısı 95’e, dörtte üçü ise 142’ye denk geliyorsa örneğimizdeki 30 yaşındaki bu kişinin bir egzersiz sırasında ideal kalp atım hızı aralığı 95-142 aralığında olmalıdır.

Konuyu tamamen pekiştirmek ve biraz da orta-ileri yaş seviyesinde bir kişinin egzersizde kalp atım hızının hangi seviyede olduğunu görmek için yeni bir örneğe daha göz atalım. Bu örnekte de 50 yaşındaki bir kişinin egzersiz sırasında ideal kalp atım hızının ne olması gerektiğini görelim. 50 yaşındaki bir bireyin maksimum kalp atım hızı; 220-50 işleminden elde ettiğimiz sonuca göre 170’e eşit oluyor. Bulduğumuz bu sonuçtan yola çıkarak egzersiz sırasındaki ideal kalp atım hızını bulmak için ilk olarak sayının yarısını ve daha sonra dörtte üçünü hesaplıyoruz. 170’in yarısı 85’e dörtte üçü de 127,5’e denk geldiğine göre 50 yaşındaki bu kişinin egzersiz sırasındaki ideal kalp atım hızı aralığı 85-127,5 bandında olmalı sonucuna varıyoruz.

Karvonen Formülü Nedir?

Bireyin yaşına ve egzersiz seviyesine bağlı olarak kalp atım hızının ideal aralığını hesaplamaya yarayan formüle karvonen formülü diyoruz. Karvonen formülü hesaplama işlemleri için aşağıdaki detaylardan faydalanabilirsiniz:

((220-yaş) – dinlenik nabız) x 0,9 ) + dinlenik nabız

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.