Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Egzersizin Faydaları

Egzersizin Faydaları şüphesiz herkesçe bilinen ve kabul gören bir konudur. Fakat her şeyin aşırısı zararlı olduğu gibi egzersizin de aşırısı ve yanlış bir şekilde uygulanması ruh ve beden sağlığınız üzerinde olumsuz bir durum yaratacaktır.

Ama düzenli ve kendinize uygun bir egzersiz modeli seçtiğinizde oluşabilecek zararlardan hiçbiri ile karşılaşmazsınız. Şimdi gelelim egzersiz ve egzersizin faydalarına.

Egzersiz Yapmak

Egzersiz yapmak, kimi insanların zayıflamak, kimi insanların kaslarını sıkılaştırmak, kimi insanların ise daha sağlıklı yaşamak için yaptığı spordur. Hangi amaç için egzersiz yaparsanız yapın önemli olan bu amaca uygun olarak düzenli ve sağlıklı bir şekilde efor sarf etmenizdir.

Yüzmeden tutun koşuya, pilatesten tutun kardiyoya bir çok egzersiz çeşidinden bahsedebiliriz. Önemli olan kısıtlı da olsa düzenli egzersiz yapabilmektir. Şimdi gelelim egzersizin belli başı faydalarına;

Egzersizin Getirdiği Faydalar Nelerdir?

Egzersiz yapmanın onlarca hatta yüzlerce olumlu tarafı vardır. Fakat biz sizlere bunlardan en önemlileri ve sıklıkla öne çıkanları anlatacağız. Egzersiz yapıp yapmamak elbette sizin elinizde ama hareketsiz bir yaşam hiçbir zaman daha yaşanılır değildir bunu da hatırlatmakta fayda var.

1. Stresi Azaltır

Egzersizin en yaygın ruhsal faydası stresi azaltmasıdır. Spor salonunda veya dışarıda atılan ter bile insanın fiziksel ve zihinsel stresini yorgunluğunu alıp götürür. Günün ilk ışıkları ile yapılan bir spor güzel bir gün geçirmenize yardımcı olacağı gibi, stres dolu bir günden sonra da gevşetici bir etki sağlayacaktır

2. Mutlu Seviyenizi Artırır

Egzersiz yaparak endorfin salgılayabilir ve salgıladığınız özel hormon sayesinde daha mutlu ve coşkulu olabilirsiniz. Hatta yapılan araştırmalar depresyonla mücadelede sporun önemini ön plana çıkarmaktadır. Anksiyeteden ve depresyondan muzdaripseniz egzersiz yapmanın zamanı geldi demektir.

3. Alzheimer İle Savaşır

Yaşlandıkça alzheimer gibi dejeneratif hastalıklar görülmeye başlar. Bu süreci yavaşlatmak veya zararlarını en aza indirmek ise sağlıklı ve düzenli yapılan egzersiz ile mümkün olacaktır. Beyin hücrelerinin tahribatını ve hücre ölümünü en aza indirmek de yine kişinin kendi elinde olduğu için hafızayı güçlendirici etkisi de bulunan egzersize özellikle ağırlık vermelisiniz.

4. Bağımlılık Durumunuzu En Aza İndirger

Kısa egzersizler ve düzenli spor ile ilaç veya alkol gibi bağımlılık oluşturan maddeler ile mücadele kolaylaşabilmektedir. Tam olarak bağımlı olmaktan kurtulamasanız dahi bunu en aza indirebilirsiniz. Vücut ritminizi sağlamak ve tekrardan zinde kalmak için yapmanız gereken tek şey bağımlılıklardan kurtulup egzersiz ile düzenli yaşama adapte olmaktır.

5. Uyku Probleminize Çözüm Sağlar

Eğer uykusuzluk gibi büyük bir sorununuz varsa ılımlı ve size uygun bir egzersiz yatmadan önce alacağınız uyku hapı ile eşdeğer doza sahip olabilmektedir. Yatmadan 5-6 saat kadar önce yapılan egzersizin vücudun oluşturduğu çekirdek sıcaklığı yükselterek sonrasında düşürdüğünü ve yükselip alçalmanın da insan da uyku hissiyatı geliştirdiği gözlemlenmiştir.

6. Egzersiz Sonrası Oluşan Mutluluk

Egzersiz sonra alınan duş veya dinlenilen zaman yerine yazı yazıp, resim çizip ya da çeşitli maket tasarım tarzı hobiler ile ilgilendiğiniz zaman yaratıcılık anlamında daha esin dolu olursunuz. Bunun sebebi kalbe pompalanan kanın genel ruh halinde mutluluk hissi yaratarak ufku genişletmesidir.

7. Kilo Takibi Sağlar

Egzersiz, kilo almanızı engellerken sağlıklı bir şekilde de kilo vermenize yardımcı olan bir aktivitedir. Harekete dayalı bir aktivite gerçekleştirdiğiniz için doğal olarak kalori yakarsınız ve bu yaktığınız kilolar da size kilo kaybı olarak yansır. Bunun için ise yapmanız gereken tek şey sadece spor salonuna gitmek değildir. Kimi zaman asansör yerine merdiveni kullanmanız bile kilo kontrolü ve kalori yakımında etkilidir.

8. Hastalıkların İlerlemesini Engeller

Kalp, tansiyon, şeker… Bunların hepsi hareketsiz yaşam biçimi sonucu meydana gelen hastalıklardır. Düzenli ve dozunda yapılan egzersizler ile zararlı kolesterolü olabildiğince aşağı çekerken kalp-damar sağlığınızı da sağlıklı bir yola sokmuş olursunuz. Hatta diyabet ve kanser gibi birçok sağlık problemini de daha oluşmadan engellersiniz.

9. Felç Riskini En Aza İndirir

Felç ve inme gibi insanı fiziksel olarak hareketsiz bırakan ve yeterince fiziksel aktivite yapılmamasından dolayı da oluşabilen çeşitli durumları yaşamamak için düzenli ve dozunda spor yapmak şarttır. Hareketsiz kalmamak için harekete geçin deriz.

10. Kronik Ağrıları Dindirir

Kronik eklem ağrılarını önlemede ve iyileştirmede önemli bir etkiye sahip olan egzersiz insan beden sağlığı için önemli bir yardımcıdır. Örneğin yüzmek önemli bir eklem hastalığı tedavisi egzersizidir. Doktorunuz ile yapacağınız görüşmeden sonra ağrı biçiminize göre uygulayacağınız egzersizler sizi bu tür rahatsızlıklardan kurtaracaktır.

11. Cinsel Yaşamı Hareketlendirir

Düzenli yapılan fiziksel faaliyet her zaman insanı daha enerjik yapar. Egzersiz yapmak da size daha fazla enerji sağlayacağından partneriniz ile olan cinsel yaşamınızda da daha iyi ve enerjik olmanıza katkı sağlayacaktır. Erkek olsun kadın olsun spor yapan her birey egzersizin bu bir diğer faydasını da ister istemez görecektir. Özellikle kadınlar için enerji verici erkekler için ise ereksiyon problemini giderici bir sonuç getirir egzersiz yapmak.

12. Sıkı ve Şekil Olarak Güzel Görünen Bir Beden

Sağlıklı ve dinç bir bedene sahip olmak kadar önemli olan bir başka durum ise egzersizin vücudu sıkılaştırıp şekle sokmasıdır. Daha şık elbiselerin içine girebilmek ve vücudu gösteren kıyafetlere sahip olmak herkesin isteyebileceği bir özelliktir. Bunun içinde yapmanız gereken tek şey sağlıklı beslenmek, düzenli spor yapmak ve bunu başarabileceğinize inanmaktır.

13. Egzersiz Yapmak Eğlence Verir

Egzersiz yapıp da mutlu olmayan var mıdır? Belki ilk başlarda evet çünkü anında sonuç almanız mümkün değildir. Fakat belli bir süre sonra bedensel ve ruhsal gelişim gözlemlediğinizde daha keyifli bir hal alacaktır. İnsanlarla kuracağınız yeni sosyal ilişkiler olsun, sohbetler ve ilgi alanları olsun hepsi spor yaparken gelişebilecek durumlar olarak size ve çevrenize her zaman mutluluk ve keyif verecektir.

Yanlış Egzersizin Getirdiği Zararlar

Yanlış egzersiz hiç egzersiz yapmamaktan daha kötü sonuçlar doğurur. Bu yüzden egzersiz yapacağım diye karar verip bir hışımla spor salonuna koşmak yerine önce kendi sınırınızı ve sağlık durumunuzu değerlendirip ona göre belli bir egzersiz türüne yoğunlaşmalısınız. Yanlış veya fazla egzersiz ile oluşabilecek bazı olumsuz durumlar şunlardır;

Kasılmalar: İstemsiz meydana gelen kas kasılmalarıdır. Refleks olarak görülebileceği gibi, aşırı uzamadan ya da eklem travmalarından da kaynaklanabilmektedir.

Lif Kopması: Yanlış egzersiz sonucu oluşan kas lifi yırtılmalarıdır. Bazı durumlara iç kanama olarak da ortaya çıkabilir. Bu sebeple iç kanama nasıl anlaşılır? çok iyi bilmek gerekiyor.

Adale Tutulmaları: Aşırı egzersiz sonrası kaslarda biriken yoğun toksinlerin ve özellikle laktik asitin birikmesi ile meydana gelen tutukluk. Etkisi 2-3 gün kadar sürebilmektedir. Bol su tüketimi, sıcak su banyosu ve kas gevşetici kremler tedavisinde etkilidir.

Kas Yırtılması: Cerrahi müdahaleye kadar gidebilen en riskli yanlış egzersiz zararıdır.

Yanlış Egzersizin Getirdiği Diğer Sonuçlar;

  • Düzensiz kalp atışı ve aşırı yorgunluk hissi.
  • Kusma, bulantı gibi çeşitli hafif rahatsızlıklar.
  • Göğüs çevresinden başlayarak kol, çene, diş, veya kulağa doğru yayılan sıcak ağrı hissi.
  • Genel denge halini zamanla kaybetmek.
  • Baş dönmesi ve baygınlık durumu.
  • İskelet ve kas problemlerinin sıklaşması.

Bu ve bunun gibi çeşitli olumsuzluklar egzersizin aşırı olduğu zamanlardaki zararlı boyutlarını oluşturmaktadır. Fakat hareketli yaşam her zaman daha yaşanılırdır. Harekete geçmek durmaktan her zaman daha iyidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.