Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ehliyete Lens Yazdırmak

İnsan vücudunda yer alan ve en hassas, en önemli organlardan biri olan göz rahatsızlığını geçici bir süre gidermek amacıyla gözlük yerine çoğunlukla lens tercih edilir. Gözün kırma kusurlarını düzeltmek amacıyla gözlüğe büyük oranda alternatif olarak üretilen lens, göz yüzeyinde yer alan kornea tabakasının ön kısmına takılan merceklere kontakt lens adı verilir. Kontakt lensler kırma kusurlarını geçici olarak çözüm sunma amacı ile kullanılır ve aynı zamanda kozmetik, estetik amaçlı da kullanım alanı bulunur. Reflikasyon ve aynı zamanda optikle ilgili olan bazı durumlar gözlüklere benzer bir şekilde kontakt lense de uygulanır. Bunlar miyopi ve hipermiyopi derecesine bağlı olarak meydana gelen kornea tabakasının eğriliği bir kontakt lens yüzeyi ile değiştirilen var olan göz rahatsızlığının giderilmesidir. Bazı astigmat göz rahatsızlığına sahip olan kişiler genel olarak kornea tabakasının ön yüzeyinin çarpık olması sonucunda meydana gelmesinden dolayı ya sert kontakt lenslerin kullanılması ya da özel olarak üretilen yumuşak lenslerin kullanılması gerekir. Küçük bir göz numarasına sahip olan kişiler genel olarak gözlük ya da kontakt lens numaraları aynı iken, göz numarasının artması durumunda miyopların gözlüğe göre daha küçük, hipermetropların ise daha büyük numaralı bir lens kullanmaları gerekir. Biz de bu yazımızda ehliyete lens yazdırma konusunu ele alacağız.

Günümüzde kullanılan iki çeşit lens bulunur. Bu lensler, gaz geçirgen sert lensler ve aynı zamanda yumuşak lenslerdir.

  • Gaz Geçirgen Sert Lensler: İnsan vücudunun en değerli ve en hassas organlarından biri olan gözde birtakım kusurlar meydana gelebilir. Bu göz kusurunu kısa süreli bir çözüme kavuşturmak için genel olarak insanlar lens kullanmayı tercih ederler. Lens çeşitlerinden biri olan gaz geçirgen sert lensler, genel olarak gözün oksijen geçişine imkan verdikleri için bu ada sahiptir ve aynı zamanda bu özelliği sebebiyle artık kullanılmayan sert lenslere göre, göz yapısında yer alan kornea tabakasının epitel metabolizmasını daha az bozar. Bu alana daha az zarar verir. Bu grupta yer alan lens, gözün kornea tabakasının şeklini almadığı için yüksek astigmatizma ve keratokonus gibi durumlarda özellikle seçilmesi tercih sebebi olmaktadır.
  • Yumuşak Lensler: Yumuşak lenslerin genel olarak birçok değişik tipi bulunur, günlük olarak kullanılan bir gün ömre sahip olan lensler, günlük kullanılan bir aylık lensler, günlük kullanılan üç aylık lensler, günlük kullanımlık olan bir yıllık lensler, bir ay kullanılan, bir aylık lensler, bazı göz rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan kalıcı bir tedavi sağlayan lensler, bifokal lensler ve aynı zamanda renkli lensler gibidir. Bu grupta yer alan lens çeşitlerinin kullanımı son derece rahat olmaktadır. insan vücudunun en değerli ve en hassas organlarından biri olan gözde meydana gelen birtakım rahatsızlıkları geçici bir çözüme kavuşturmak için kullanılan lensin renkli ve şeffaf gibi seçenekleri bulunur. Lens takıldığı sürece göz rahatsızlığı ortadan kalkar ve çok net bir görüntü elde edilir.

Kontakt Lenslerin Gözlüğe Göre Avantajları

Estetik ve özgürlük sağlayan kontakt lensler günümüzde genel olarak çoğu insan tarafından kullanılır. Kontakt lensin kullanımım kolaylığı ve çeşitliliği sebebi ile her geçen gün kullanım oranı artmaktadır. Görme kusurunun geçici bir şekilde düzeltilmesinde, göz renginin değiştirilmesinde ya da göz yapısında yer alan kornea tabakasında meydana gelen bazı hastalıkların tedavisinde kontakt lens kullanılmaktadır. Kontakt lens ilk olarak 1800 lü yıllarda göz bebeğinin önünü tamamen kaplayan cam lenslerden, günümüzde ise yüksek bir teknoloji sayesinde yapılan ve gözün içerisine yerleştirilen ince bir yapıya sahip bir duruma gelmiştir. Günümüzde ileri teknoloji sayesinde lens çeşitleri ve aynı zamanda malzemelerin sağladığı kullanım seçenekleri ile çağdaş lens kullanıcılarının hizmetine sunulur. Göz yapısına uygun olan kontakt lens seçimi uzman bir göz doktoru tarafından göz muayenesi yapılarak belirlenir. Göz muayenesinde kullanılacak olan lensin tipi, numarası, taban eğrisi ve aynı zamanda çapı belirlenir. Bu uyumu belirlemek için ise aynı anda diyoptride bir lens de takılır. Lensin hareketi, dengesi ve ortalaması bir süre incelenir. Çıkan sonuca göre hastanın göz numarası belirlenir ve reçete yazılır.

Günümüzde birçok insanın kullanım kolaylığı açısından gözlük yerine lensi tercih ederler. Çünkü lensin gözlüğe göre daha fazla avantajı bulunur. Mesela, lensler nesneleri gerçek boyutunda gösterir, lensler insanlara daha geniş bir görüş açısı sunar, gözlükte ise yan görüş zayıftır. Gözlüğün yan taraflarında cam olmadığı için, hasta yanları net bir şekilde göremez. Net görüş sadece gözlük çerçevesi kadar olmaktadır. Lensin gözlükteki gibi rahatsız edici bir sınırlaması yoktur. Gözlükte çerçeve ve mercek kenarları daima hissedilir. Lensler soğuk bir ortamdan sıcak bir ortaya geçişte buharlanmaz. Gözlükte ise buharlaşma ve buna bağlı olarak net bir şekilde görememe durumu meydana gelir. Lensler birtakım spor ya da sanat aktivitelerini yaparken insanları rahatsız etmez, gözlük ise bu tür aktivite aşamasında düşer ya da kayar. Lens kullanımında güneş gözlüğü takılır ama gözlük de ise güneş gözlüğü takılmaz. Lensler insanların yüzünde herhangi bir ağırlık yapmaz ama gözlüğün belirli bir ağırlığı vardır.

Lens Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kontakt lensler, gözlerin yapısında yer alan kornea tabakasının üzerine durabilecek bir şekilde dizayn edilmiştir. Genel olarak gözün ön yüzeyini kaplayan gözyaşı zarına yapılarak ve göz kapaklarının biraz basıncı ile gözün orta kısmına yerleşir. İnsanların refleks olarak yaptığı göz kırpma hareketinde göz kapağı kontakt lensi yüzeyinde kayarak, önünü hafif bir şekilde hareket etmesine sebep olur. Bu hareket ile gözyaşının gerekli olan kayganlığı sağlamasına imkan tanır ve aynı zamanda gözde yer alan birikintilerin yıkanarak atılmasını sağlar. Çok sıkı bir özelliğe sahip olan lens göz yüzeyinde hiç hareket etmez. Bu durumda gözde hassasiyet meydana gelebilir. Başlangıç aşamasında bu tür bir lens rahatlatıcı olabilir ama görüş mesafesi azdır. Uzun süre kullanılması durumda gözde meydana gelebilecek bazı komplikasyonlara neden olabilir. Çok gevşek bir özelliğe sahip olan lensler ise çok fazla hareket eder. Lensin çok fazla hareket etmesini alt göz kapağı çok yoğun bir şekilde hisseder. Göz kırpması hareketi ile görüntü bulanık bir hale gelir. Aynı zamanda lens kenarlarının kıvrılma ihtimali de vardır.

Lens seçiminde dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar vardır. Günümüzde artık lens kullanmak isteyen herkes, göz doktoruna giderek göz muayenesi olmak zorundadır. Artık lensler sadece reçete ile satılmaktadır. Reçetesi olmayan hiçbir kişiye lens satılamaz. Lensin bilinçsiz bir şekilde kullanımını ve buna bağlı olarak göze zarar vermesini engellemek için artık reçete ile lens satışı yapılmaktadır. Lenslerinizi göz doktorunuzun tavsiye ettiği saatler arasında ve sürede kullanmaya dikkat edin. Gözlerinizi çok rahat hissetseniz bile, doktorunuzun tavsiye ettiği süreyi aşmayın. Gözlerinizin düzenli olarak periyodik göz muayenesinin yapılmasına özen gösterin. Lenslerinizi her çıkardığınızda mutlaka lens solüsyonu ile iyice temizleyin. Lens kabına döktüğünüz lens solüsyonunu sadece bir kere kullanın, daha sonra dökün. Lenslerinizle asla uyumayın, çok yorgun olsanız bile gece uyumadan önce mutlaka çıkartın.

Ehliyete Lens Yazdırmak

Göz rahatsızlığını geçici bir süre çözüm sağlayan lensler hayatın her anında, her aktivitede rahatça kullanabileceğiniz bir üründür. Lensi aynı zamanda ehliyet alırken ve daha sonra trafikte de kullanabilirsiniz. Ülkemizde değişen kanunlara göre, sürücü belgesiyle ilgili işlemlerde her geçen gün yenisi eklenmektedir. Ülkemizde yasal şartlara bağlı olarak araç kullanma belgesi alabilmek için sağlık açısından da bazı şartlara sahip olmanız gerekir. Bu şartlara uyum sağladığınız zaman bunu kanıtlamak için sürücü kursuna sağlık raporu teslim etmeniz gerekir. Sağlık raporunda herhangi bir sorununuz olmadığında, sadece göz rahatsızlığınızın olduğu bir durumda ne yapmanız gerekir, bu durumda ehliyete ne yazılacak? İlk olarak ehliyetin üzerine, yani protez ve cihazlar kısmına ‘’Lens’’ kelimesini yazdırmanız gerekir. lens kelimesinin ehliyette yazması için alacağınız sağlık raporunda sadece lens ve gözlük şeklinde verilmesi gerekir. Eğer sağlık raporu içerisinde lens ibaresi yer almıyorsa araba kullandığınız zaman bazı sıkıntılar ortaya çıkabilir. Bir diğer merak konusu olan soru ise ehliyetini gözlük ile alan kişiler trafiğe çıktıkları zaman lens kullandığında ne olacak? Genel olarak böyle bir durumla karşılaşıldığı zaman polisler lenslerinizi çıkarmanızı isteyebilir. Bunu reddetmeden söyleneni yapmanız gerekir, aksi durumunda sizi Adli Tıbba sevk edebilirler. Herhangi bir kaza durumunda ehliyetiniz üzerinde gözlük yazıyor ve siz kontakt lens kullanıyorsanız suçlu sayılma riskiniz her daim bulunmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.