Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Eklem Ağrılarının Limon Kabuğuyla Tedavisi

Günlük koşturma içerisinde bize en çok yardımcı olan eklemlerimiz, hareketleri sağlaması açısından oldukça önemlidir. Herhangi bir ağrı oluşması sonucunda günlük aktivitelerimizi kısıtlar ve bu durum can sıkıcı hale gelebilir. Vücudumuzda görülen eklem ağrılarının, birçok nedeni vardır. Eklem ağrılarının yaşa bağlı olarak arttığı bilinse de ilerleyen yaşlarda görüldüğü kadar genç yaştaki kişilerde de sıkça rastlanmaktadır. Eklem ağrıları daha çok kilo problemi olanlarda, çeşitli kazalar sonucu yaralanmalarda, spor aktivitelerinden sonra, çeşitli hastalıklara bağlı olarak görülmektedir. Bunların yanı sıra psikolojik nedenlere bağlı olarak da eklem ağrıları görülmektedir.

Eklem ağrılarınız için doğal yöntemlere başvurmadan önce doktora görünerek ağrının sebebini tespit etmeniz önemli olacaktır. Bazı eklem ağrıları günlük yorgunluklar, sporda aşırı yüklenmeden kaynaklı olabileceği için hemen doktora gidilmesi de önerilmez. Ağrılarınızın en az üç gün devam etmiş olması durumunda, kaslarda şişkinlik, kızarıklık, eklem ağrılarının yanında yüksek ateş gibi şikayetlerinizin olması durumunda hemen en yakın hastaneye giderek muayene olmanızı öneriyoruz. Yazının başında da bahsettiğimiz gibi eklem ağrıları bazı hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıkların başında eklemlerdeki kıkırdak yapısının deforme olmasından kaynaklanan kireçlenme gelmektedir. Kireçlenmenin yanı sıra; kesecik iltihabı, tendinit, iltihaplı eklem romatizmaları, ön diz ağrısı, vücuttaki enfeksiyonlar, gut hastalığı, septik artrit vb. birçok hastalığa bağlı olarak eklem ağrıları görülmektedir. Bu hastalıklardan birinin sizde görülme ihtimaline karşı doktora görünmenizin önemini bir kez daha hatırlatmakta fayda olacaktır. Eklem ağrılarınız için evde kolayca yapabileceğiniz yöntemlerden biri limon kabuğu ile tedavi yöntemidir. Yazımızda anlatacağımız karışım ve yöntemlerle eklem ağrılarınızı en aza indirebilirsiniz.

Eklem Ağrılarının Tedavisinde Neden Limon Kullanılır?

Özellikle yüksek miktarda C vitamini içermesi ile soğuk algınlığında sıkça kullanılan limon aynı zamanda içerdiği antioksidan ile de cilt rahatsızlıklarına ve enfeksiyonlara da iyi gelmektedir. Eklem rahatsızlıkları için kusursuz olmasının sebebi ise limonun içinden çok kabuğundaki maddelerden kaynaklanmaktadır. Tadındaki acılıktan ötürü çoğu kişinin tüketmek istemediği ve genelde çöpe atılan bu kısımda ise daha farklı yararlı maddeler vardır. Limon kabuğunda sitrik asit, malik asit, pektenin ve hesperidin gibi maddeler bulunmaktadır. Aynı zamanda limon kabuğunun kan damarlarını genişleterek rahatlattığı ve böylece eklem ağrılarına da iyi geldiği gözlemlenmiştir. Fakat dikkat edilmesi gereken önemli husus satın alacağınız limonun organik olmasıdır. Çünkü limon kabuğu yararlı maddeleri sakladığı kadar büyüdüğü dönem boyunca limonlar için kullanılan organik olmayan maddeleri ve ilaçları da emerek bünyesinde saklamaktadır. Bünyesindeki bu zararlı maddeler vücudunuza yararlı olacağını düşünerek hazırladığınız karışımlarla girerek yarardan çok zarara yol açabilir.

Evde Limon Kabuğuyla Tedavi Nasıl Hazırlanır?

1. Yöntem

Eklem ağrılarının limon kabuğu ile tedavisi için evde hazırlayacağınız tarifle doğal bir yöntem elde etmeniz mümkündür. Bunun için iki organik limon kabuğu, organik sızma zeytinyağı, bir kaç okaliptüs yaprağı, kapağı olan bir kavanoz ve hazırladığınız karışım sonrasında kullanmak için sargı bezi yeterli olacaktır. Gerekli malzemeleri elde ettikten sonra, sırasıyla limon kabuklarını kavanoza yerleştirmeniz gerekmektedir. Hemen ardından kabukların üzerini kapatacak kadar sızma zeytinyağını da eklemelisiniz. Son olarak okaliptüs yapraklarını da yerleştirdikten sonra kavanozunuzun kapağını sıkıca kapatmalısınız. Bu karışımı yaklaşık 15 gün hiç açmadan saklamanız gerekmektedir. Yeterli zaman geçtikten sonra hazırladığınız limon kabuğu karışımını temiz bir sargı bezine sürerek vücudunuzdaki ağrılı bölgeye yerleştirmeniz yeterli olacaktır. Cildiniz bu karışımı içine çekerek eklem ağrılarınızı en aza indirecektir. Daha etkili olması için bu uygulamayı gece yatmadan önce yaparsanız sabaha kadar cildinizde emilen karışım daha iyi sonuç verecektir.

2. Yöntem

Bu karışımın yanı sıra eklem ağrılarının limon kabuğu ile tedavisinde bir diğer yöntem de limon kabuğu çayıdır. Limon kabuğu çayı da eklem ağrılarının yanı sıra içerisindeki yararlı maddeler sayesinde pH değerlerini düzenleyerek, iltihap ve gaz gibi problemleri azaltmakta, bağışıklık sistemini güçlendirmede ve cilt problemlerini düzenlemede mükemmel bir formüldür. Limon kabuğu çayını hazırlamak için gerekli malzemeler şu şekilde olacaktır; 2 adet organik limon ve bir litre kadar su ve son olarak tatlandırmak için arzunuza bağlı olarak bal. Yeterince basit malzemelerle hazırlayacağınız limon kabuğu çayı için hazırladığınız suya limon kabuklarını ilave ederek kısık ateşte on beş dakika kadar iyice demleyiniz. Hemen sonrasında demlenen karışıma limon suyu ve bal ekleyerek çayınızı içmeye hazır hale getirmiş olacaksınız. Hazırladığınız limon kabuğu çayını düzenli bir şekilde tükettiğinizde eklem ağrılarınızın gözle görülür şekilde azalacaktır.

Anlatılan bu iki yöntemin yanı sıra limon kabuğunu rendeleyerek rendelediğiniz kabuk parçalarını çayınızda, yaptığınız hamur işi tariflerinde (kek, kurabiye vb.) ve salatalarınızda kullanabilirsiniz.

Yazımızda da okuduğunuz gibi limon kabuğu ile eklem ağrılarınız için yapacağınız karışımları hazırlamak son derece kolaydır. Bu karışımlar için kullanacağınız malzemeler genellikle evinizde bulunan malzemelerdir. Eklem ağrılarınız için limon kabuğu ile hazırlayacağınız bu yöntemlerde kullanacağınız limonların organik olduğundan emin olmanız önemlidir. Çünkü limon kabuğu yararlı maddeleri barındırdığı kadar zirai ilaçları da bünyesine sindirmektedir. Bu sebeple aşırı ilaçlanarak büyüyen limonların yararından çok zararı olabilir. Aynı zamanda içerdiği aşırı asitten dolayı reflü, gastrit , ülser gibi mide rahatsızlığı olanlar için çok fazla önerilmemektedir. Bununla birlikte hassas bir mideye sahip olanlar tarafından tüketildildiğinde mide yanmasına sebep olabilir. Eklem ağrıları bir çok nedene bağlı olarak ortaya çıktığı için, evde eklem ağrılarınız için limon kabuğu ile hazırlayacağınız bu yöntemleri kullanmadan önce doktora giderek eklem ağrılarınızın sebeplerini öğrenmeniz önemli olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.