Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Eklem İltihabı Belirtileri

Eklemler vücudumuzun hareket mekanizmalarıdır. Vücudumuz, kemikleri birbirine bağlayan eklemler sayesinde hareket edebilir. Öte yandan tüm eklemler hareketli değildir. Fonksiyonel olarak vücudumuzda 3 çeşit eklem vardır;
1- Oynar eklem (kol ve bacak kemiklerinin eklemleri)
2- Oynamaz eklem (kafatasında bulunan kemiklerin eklemleri)
3- Yarı oynar eklem (omurgayı meydana getiren kemik eklemleri)

İltihap Nedir?

Vücut ancak, kendisini oluşturan sistem ve organların koordinasyonu ve işbirliğiyle sağlıklı çalışabilir. Bu işbirliği içinde, tehlikeli ya da yabancı herhangi bir canlı ya da cansız madde vücuda girmeye kalktığında ya da vücutta bir yaralanma meydana geldiğinde, ilgili sistem tehdit altındaki bölgeyi korumaya alır. Bunun için önce damarlardaki geçişkenliği artırır ve düşmanla savaşacak ajanların bölgeye gönderilmesini sağlar. Bu sırada o bölgede ödem dediğimiz sıvı birikmesi yani şişkinlik meydana gelir. Damarların taşıdığı savaşçı ajanlar, kılcallardan dışarı sızarak, tehdit altındaki dokunun çevresini sarar ve tehlikenin sağlıklı dokuya geçmesini engeller. Bu sırada vücudun o bölgesinde kızarıklık ve sıcaklık artışı gerçekleşir. Yani iltihap (enflamasyon ya da inflamasyon) yaygın kanaatin aksine, dışarıdan gelen bir şey değil, vücudun savunma mekanizmasının ürettiği bir şeydir. Halk arasında iltihap olarak adlandırılan bu durum tıpta “yangı” olarak nitelendirilir.

Eklem İltihabı (Romatoid Artrit) Nedir?

Yukarıda kısaca anlatmaya çalıştığımız iltihap oluşumu, herhangi bir sebepten, kemikleri birbirine bağlayan eklemlerde de meydana gelebilir. Bu sebep basit bir çarpma olabileceği gibi, kemikler üzerindeki aşırı yüke (fazla kilolar) bağlı eklem deformasyonları, genetik faktörler, virüsler ya da bağışıklık sistemini baskılayan bir hastalık da olabilir. Bu sebeplere bağlı olarak eklem iltihapları (artrit), Romatizmal artrit, Travmatik artrit, Osteoartrit, Bakteriyel artrit, Kimyasal veya Hormonal düzen bozukluğundan kaynaklanan artrit ve Gut artriti olmak üzere altı grupta incelenir.

Eklem iltihabının kronik bir doğası vardır. Yani yaşam boyu sürebilir. Ortaya çıkması erken yaşta da başlamış olabilir. Belirtiler ve bulgular başka pek çok hastalıkla benzerlik gösterdiğinden hatta bazen belirti bile vermediğinden, çoğu zaman teşhis konduğunda, hastalık aslında senelerdir süregelmiştir. Teşhis konmasıyla birlikte ilaç tedavisine başlanır. İlaç tedavisinin, kişiye özel bir egzersiz programı olmadan tek başına faydalı olması beklenmemelidir. Hasta, ağrılı ve şiş olan eklemlerini kullanmaktan çekindikçe, kullanılmayan eklemde kısa bir süre içinde his kaybı ve hastada algı bozukluğu meydana gelir. Hasta, eklemlerinin hangi pozisyondayken hangi hareketi yaptığını bildiren hissi giderek kaybeder. Bir kısır döngü şeklinde devam eden bu süreç sonunda eklem kısıtlılığı kalıcı hale gelir.


Sağlıklı bir vücutta oynar eklemlerin yüzlerinde, kemiklerin sürtünmeleri sırasında oluşacak aşınmaları engellemek için, kıkırdak yastıkları ve içinde kayganlık sağlayan sıvı bulunan kesecikler vardır. Romatoid Artrit, işte bu eklem sıvısının içinde iltihap (inflamasyon) oluşumuyla ortaya çıkan hastalıktır. Bu sıvıyı koruyan ve kemiklerin hareket etmesini sağlayan eklem kapsülünü ise, ligament adı verilen yapılar korur. Ayrıca bazı eklem kapsüllerinin içinde menisküs denen yapılar ve iç ligamentler vardır. Ligamentler eklemin hangi yöne hareket edeceğini belirler. Eklem sıvısında iltihap oluşumuyla birlikte vücut o bölgeyi savunmaya geçer. Eklem zarı kalınlaşır ve bu da eklem çevresinde şişliğe sebep olur. İltihap hücreleri eklem boşluğundaki sıvıya geçerler, bu sıvıda ve hücre sayısında artış olur. İltihap hücreleri diğer sağlıklı hücrelere zarar vermeye başlarlar. Bu durum zaman içinde, kıkırdakta ve ekleme komşu kemiklerde tahribata sebep olur.
Toplumda genel inanış, özellikle ağrıyla birlikte seyreden tüm eklem şikayetlerinin “romatizma” olarak değerlendirilmesi yönündedir. Oysa kemiklerle ya da eklemlerle ilgisi olmayan herhangi başka bir durum da eklemlerde ağrıya sebep olabilir. Öte yandan eklem iltihabı, eklem dışında başka organları da tutabilir. Gözlerde nodüller, kuruluk, akciğerde sıvı toplanması, dalak büyümesi, böbrek yetmezliği gelişebilir.

Eklem İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Eklem iltihabı çoğu zaman hiç bir belirti vermeden, uzun yıllar içinde ilerler. Genellikle yaşlılıkla ilişkilendirilir ama çocukluk çağında da görülebilir. Belirtileri başka pek çok hastalıkla karıştırılabilir ya da eklem iltihabı eklem dışındaki organları da tutabilir. Bu durumda teşhis koymak da zaman alır.

1. Eklem Ağrıları

Eklem iltihabının en tipik belirtisi olmakla birlikte her eklem ağrısı da eklem iltihabını işaret etmez. Eklem iltihabına ait ağrılar çoğu zaman ağır bir işin ardından yorulmaya bağlı olarak gelişir ve özellikle 40’lı yaşlardan sonra görülür. Eklem iltihabına bağlı eklem ağrılarının diğer eklem ağrılarından farkı, dinlenince azalmayıp tam tersi daha da artar. Bazen kişiyi uykusundan uyandırır, zamanla iyileşmez, daha fazla eklemde ağrılara sebep olur.

2. Şişlik

Eklem içindeki sıvı artışına bağlı olarak, bölgede ödem meydana gelir.

3. Eklemde Sertlik – Katılık Hissi

Özellikle sabah saatlerinde, ağrıyla birlikte, giyinmeyi bile zorlaştırabilecek kadar hareket kısıtlığına sebep olur. Yarım saatten uzun süren sabah tutulmaları hastalığın ayırt edici belirtilerinin başında gelir.

4. Isı Artışı

İltihabın doğası gereği, vücudun doğal bir tepkisi olarak, eklem çevresinde ısı artışı olur.

5. Deformasyon

İlerlemiş vakalarda, eklem hareket yeteneğini kaybeder. İltihap hücrelerinin artışıyla kıkırdakta kayıplar meydana gelir. Bu da kemik başlarının birbirine değerek tahrip olmasına sebep olur.

6. Halsizlik

Pek çok başka sebebe bağlı olabilir ama eklem iltihabına bağlı halsizlikler daha yoğun ve süreklidir.

7. Hareket Kaybı

Tedavisi geciken vakalarda hem eklem deformasyonlarına hem de hastaların ağrıdan çekinmelerine bağlı olarak hareket kısıtlılığı ve giderek hareket kayıpları meydana gelir.

Eklem iltihabının tedavisi hastalığı tamamen ortadan kaldırmaya değil, ağrıları azaltmaya, eklem deformitelerini geciktirmeye, kas ve kemik kayıplarını engellemeye yöneliktir. Sürekli ve düzenli bir ilaç tedavisi yanında egzersizler de ihmal edilmemelidir. Hastalığın teşhisi, takibi ve tedavisi mutlaka bir romatoloji uzmanı (romatolog) tarafından yapılmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.