Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ekonomik Banyo Temizliği İçin 6 Yöntem

Sağlık için evde temiz tutulması gereken yerlerin başında banyo ve tuvalet gelmektedir. Çoğu zaman nemli olması nedeniyle mikropların üremesi için mükemmel bir saha oluşturan banyo ve tuvaletler, sık sık ve hijyenik bir şekilde temizlenmezse bütün ev sakinleri için hastalık riski oluşturabilir. Kimi zaman banyodaki su ve sabun kalıntıları kimi zaman ise klozet temizliği son derece zorlayıcı birer göreve dönüşebilir. Birçok kişi bu noktada hijyen için ağır kimyasallara başvurabiliyor. Bu kimyasal temizleyiciler aslında hem sizin sağlığınız hem de dünyamız için oldukça büyük bir tehlike oluşturuyor. Bu nedenle biz de banyonuzu hem daha sağlıklı hem de daha ekonomik temizleyebileceğiniz bazı yöntemleri sizler için listeledik. Gelin ekonomik yoldan banyo temizliği nasıl yapılır beraber inceleyelim.

1. Klozet Temizliği

Klozetinizi her evde bulunan çok basit bir malzemeyle temizleyebileceğinizi söylesek? Evet, klozetinizi temizlemek için tek bir malzemeye ihtiyacınız var, o da karbonat! Bir paket karbonatı bütün klozetinizin içerine dökün ve yarım saat bekleyin. Ardından kaynar su ile elma sirkesini bir kabın içerisinde karıştırın ve karışımı tuvalete dökün. Her yerin iyice temizlendiğinden emin olmak için bir fırça yardımı ile klozeti biraz sürtebilirsiniz. İşte hem hijyenik hem de doğal bir yöntemle tuvaletiniz tertemiz oldu.

2. Mis Gibi Kokan Bir Banyo

Tuvaletinizi temizlediniz ama bir de tertemiz, ferah bir koku eklemek isterseniz bu yöntem tam size göre. Gece yatmadan önce yarım litre suya 5 damla çay ağacı yağı karıştırın ve bu karışımı tuvaletinize dökün. Bırakın sabaha kadar öyle kalsın. Çay ağacı yağı sayesinde tuvaletiniz hem dezenfekte olacak hem de mis gibi ferah bir kokuya kavuşacak.

3. Küvet Temizliği

Küvet temizliği geniş alanlı bir yüzey temizliği gerektirdiği için kimi zaman son derece yorucu olabilir. Ayrıca küvet gideri düzgün bir şekilde temizlenmezse her banyo sonrasında kolaylıkla tıkanabilir. Bu durumla karşılaşmamak ve banyonuzun tamamen temizlendiğinden emin olmanız için şimdi size vereceğimiz tarifi gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Öncelikle 2 bardak karbonatı küvetin her yerine dökün ve bir süre bekleyin. Bu esnada zorlu lekeler için bir fırça ya da bez kullanarak ovuşturmayı da deneyebilirsiniz. Daha sonrasında küvetin içine biraz elma sirkesi biraz limon suyu ve kaynar su dökün. Küvet tıpasının kapalı olduğundan emin olun ki su daha uzun süre küvetinizde etkisini göstersin. Son olarak ovma işiniz bittikten sonra tıpayı çıkartın ve giderin temizlenmesine izin verin.

4. Günlük Fayans Temizliği

Temizle temizle bitmeyen, hemen yeniden kirlenen ve sık sık temizlenmesi gereken geniş yüzeylerden biri de banyo fayanslarıdır. Bu yazımızda fayans temizliğinin iki farklı yöntemini bulabileceksiniz. Bunlardan ilki günlük kullanabileceğiniz ama fayansları derinlemesine temizlemeyen yöntem, ikincisi ise ara sıra yapabileceğiniz kapsamlı bir temizlikte kullanabileceğiniz yöntem. Gelin günlük fayans temizliği yöntemi ile başlayalım. İhtiyacınız olanlar 3 dal biberiye, 5 damla çay ağacı yağı ve 1 litre su. Öncelikle 1 litre suyunuzu bir tencereye koyun ve içerisine 3 tane biberiyeyi atarak kaynatmaya başlayın. Kaynadıktan sonra suyu soğuması için biraz bekletin ve soğuyan suyun içerisine 5 damla çay ağacı yağını ekleyin. Bu karışımı spreyli bir şişenin içine doldurun ve fayanslarınıza sıkarak bir bez yardımıyla silin. Doğallıktan gelen harika koku ve fayanslarınızın parlaklığı ile büyüleneceksiniz.

5. Derinlemesine Fayans Temizliği

Fayanslarınızı yukarıdaki yöntem ile hem kolayca dezenfekte edip hem de temiz görünmelerini sağlayabilirsiniz ama bazı durumlarda biraz daha derinlemesine bir temizliğe ihtiyaç duyarsanız şimdi ki yöntem tam sizlik. Çıkmak bilmeyen inatçı fayans lekelerine karşı ihtiyacınız olanlar 1 bardak elma sirkesi, 1 bardak amonyak, 1 bardak karbonat ve 4 litre su. 4 litre suyu kaynamadan sıcak olacak şekilde ısıtın ve daha sonrasında amonyak sirke ve karbonatı ekleyin. Bu su ile paspas yapabilir ya da bir bez yardımı ile fayanslarınızı silebilirsiniz. Ardından fayanslarınızı kurulamayı ihmal etmeyin. Nasıl temiz göründüklerini ve parladıklarını asıl o zaman fark edeceksiniz.

6. Musluk Temizliği

Musluklar banyoda en çok su izi tutan malzemelerdir. Temiz olmalarına rağmen bu su izleri nedeniyle son derece kirli görünebilirler. Bu muslukları temizlemenin en kolay ve doğal yöntemi ise elma sirkesi ve su kullanmaktır. Eşit miktarda su ve elma sirkesini spreyli bir şişenin içinde karıştırın ve musluklarınız için bu karışımı kullanın. Musluğa sıkıp 10 dakika bekletip daha sonrasında bir fırça ya da bezle ovuşturursanız musluklarınızın yeni gibi parlamaya başladığını ve çok daha uzun süre su lekesi olmadan temiz kaldığını fark edeceksiniz. Eğer kireç ve su lekeleri uzun süredir muslukta yer etmişse ve kolay kolay çıkacak gibi durmuyorsa elma sirkesine su karıştırmadan kullanmayı deneyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.