Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Eksik Diş Tedavileri

Diş, alt ve üst olmak üzere diş etinde yer alan dişler insanlar için çok önemli bir alandır. Dişler her besini çiğneme özelliğine sahiptir ve sindirimin ilk aşaması burada başlamaktadır. Diş sindirim sisteminin başlangıç aşaması olarak ağızda, besinlerin mekanik olarak sindiriminin başlamasında etkili bir rol oynamaktadır. Diş mekanik sindirim sisteminin yanı sıra, aynı zamanda estetik açısından da çok önemli bir organdır.

Ağzımızda bulunan dişlerin beş farklı türü bulunmaktadır. Bunlar, kesici dişler üst ve alt diş etinde bulunmak üzere ağzımızda toplamda sekiz tane kesici diş yer almaktadır. Köpek dişleri alt ve üst diş etinde olmak üzere ağzımızda toplamda dört adet köpek dişi bulunmaktadır. Öncül azı dişleri alt ve üst diş eti olmak üzere ağzımızda toplamda sekiz adet öncül azı dişi bulunmaktadır. Azı dişleri alt ve üst diş etlerinde bulunmak üzere toplamda on iki adet olarak ağzımızda azı dişleri yer almaktadır. Yirmi yaş dişi alt ve üst diş etlerinde olmak üzere ağzımızda toplamda dört adet yirmi yaş dişi yer almaktadır. Bu beş farklı dişlerin her birisinin ayrı ayrı ağızda işlevi bulunmaktadır.

Eksik Diş Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İnsanların genelde diş çürümesi gibi durumlarda diş çekimi gerçekleşir ve diş takımında yer alan çekilen dişin yeri boş kalır. Çekilen dişin yerinde bir boşluğun yer alması estetik açıdan güzel görünmemektedir hem de çiğneme aşaması sırasında birtakım rahatsızlıklara neden olmaktadır. Çekilen dişin yerine, yeni ve kalıcı bir dişin, diş takımına takılması, boş olan yerin yeni bir dişle doldurulması her gün gelişen, yeni bir tedavi yöntemi sunan teknoloji ile günümüzde artık mümkün hale gelmiştir. Diş takımında boş olan dişin yerine yeni bir diş eklemesi için birtakım tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu tedaviler eksik olan dişin yerini doldurmak için diş doktorları tarafında gerçekleştirilmektedir. Eksik diş tedavi yöntemlerini şöyle sıralayabiliriz,

1. İmplant Diş Tedavisi

implant-nedir

Ağzımızda bulunan diş takımından birini ya da daha çoğunu farklı sebeplerden dolayı çekilmesi ya da kaybedilmesi gibi durumlarda eksik olan dişin yerine bir diş getirilmesi, eksik olan dişin işlevini ve görünüşünü tekrar kazanmak için, diş doktorları tarafından yapılan bu tedavi yönteminde, eksik olan dişin yerine alt ya da üst diş etinin kemiğine küçük bir müdahale ile implantın alt kısmı olan vida kısmı yerleştirilir. Eksik olan dişin yerine yerleştirilen yapay vidanın yerine oturması, diş etinin onu sarması ve tedavi için bir süre beklenilmektedir, ardından yapay vidanın yerine iyice yerleştikten sonra üstüne diş yerleştirilir. Eksik diş için yapılan tedavi yöntemlerinin en yaygın olanı implant tedavi yöntemidir, bu yöntem ile eksik olan dişinizin yerine ömür boyu rahatça, hiçbir sorun yaşamadan kullanabileceğiniz bir yapay diş yöntemidir.

Ağzımızda bulunan diş takımının eksik olan dişlerin tedavisi için yapılan diş implantı alt ya da üst diş kemiğine uygulanması gereken ve titanyumlardan üretilmiş olan implant tedavi yöntem eksik olan diş için uygulanmaktadır. İmplant diş tedavisi yönteminin diğer tedavilere göre farklı özellikleri vardır ve diğer tedavi yöntemlerine göre birtakım üstünlüğü vardır. Bunlar, eksik olan dişin yerine getirilen yapay diş, diş takımında bulunan diğer dişleri hiçbir şekilde etkilememektedir. İmplant eksik diş tedavisinde, eksik olan dişin yerine getirilen yapay dişin iki yanında bulunan diğer dişlere müdahale edilmez ve sadece eksik olan dişin alanında işlem yapılır. İmplant diş tedavisi yönteminde kullanılan aletlerin, malzemenin pahalı ve aşamalı olması sebebiyle bu tedavi yöntemi diğer yöntemlere göre daha pahalıdır.

2. Diş Köprüsü

Protez-Dişlerin-Temizliği

Herhangi bir sebeple eksik olan dişleri tedavi yöntemlerinden biri diş köprüsüdür. Diş köprüsü tedavi yönteminde bir ya da daha fazla dişin eksik olması durumunda, yanda bulunan dişlerin küçültülerek, bu dişlere özek kaplama uygulayarak eksik olan diş boşluğunun doldurulması işlemidir. Bu tedavi yöntemi ile diş köprüsü tedavisi eksik olan dişin yerine uygulanırken, yanlarda bulunan dişlerin üzerinde bulunan maddenin az bir kısmı kaldırılır, yani dişin üzerinde bir kısmı alınarak diş küçültülür. Diş köprüsünün implant tedavisine göre olumsuz tarafı vardır. Diş köprüsü yapmak için yanlarda bulunan dişin bir kısmı kesilerek, küçültülür ve bu küçültme işlemi sonucunda mine tabakası tamamen aşındırılmaktadır. Dişin en önemli tabakası olan minenin aşındırılmasıyla birlikte dişin çürüme olasılığı artmaktadır. Bu işlemde mine tabakasında meydana gelecek küçük bir açılma, küçültülen dişin diş eti kısmının çürümeye yol açacaktır. Diş köprüsü tedavisi yönteminde en fazla üç dişin işlem görmesine gerek yoktur, aynı zamanda iki ya da daha fazla dişin eksik olması durumunda diş köprüsü tedavisi uygulanmaktadır. Diş takımında üç dişin eksik olması durumunda yanlarda bulunan dişlerin bir kısmının kesilmesiyle birlikte toplamda beş dişin işlem görmesi gerekmektedir. Bu uygulamada beş dişin işlevini iki diş gerçekleştirmekte ve bu dişlerin işlevinin artması nedeniyle daha erken kaybedilmesine neden olmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.