Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

El Ayak ve Burun Üşümesi Normal Mi, Nasıl Geçer?

Kış aylarının yaklaşması ile beraber vücudumuz çoğu zaman ısı kaybına uğrar. Bu üşümeler genellikle yerle temas halinde olan ayaklarda ve açıkta kalan yüz ve el gibi bölgelerimizde olur. Ancak kimi insanlar var ki yazın bile böyle üşümeler ile karşılaşabilir. ”Ellerim ve ayaklarım buz gibi” söylemini onlardan pek çok kez duyabilirsiniz. Peki bu üşüme neden olur ve hangi hastalıkların habercisidir?

Üşümelerin Nedenleri Nelerdir?

el, ayak, burun üşümesi

 • Hava şartlarının olumsuz olması: Soğuk havalarda düşen vücut ısısı ile üşümeler yaşarız. Üşüme kan dolaşımı ile ilgili olduğundan kanın vücutta geç ulaştığı bölümlerde üşümeler daha şiddetli görülür. Kışın vücut kan pompalanma görevi daha önemli organlara verdiği ve kan orada toplandığı için dolaşımda yavaşlama yaşanır. Özellikle el, ayak, burun ve kulak gibi bölgelerimizde üşümeler daha çoktur. Bunun çözümü için kış aylarında daha sıkı ve kalın giysiler giyerek kendimizi korumaya çalışmalıyız.
 • Anemi: Anemi bir diğer adı ile kansızlık olarak bilinen bu hastalık üşümelerin nedenlerinden biridir. Eğer kansızlık yaşadığından şüphelenen kişi bir doktora görünerek tedaviye başlamalıdır. Kansızlık problemi, en çok vücuttaki demir eksikliğinden kaynaklanır. Demir eksikliği olan kişilerde vücut ısısı diğer insanlara göre daha düşüktür. Bu yüzden üşümeleri daha şiddetli olur. Doktora kan sayımı testi yaptırarak kan ilaçları kullanmaya başlayabilirsiniz.
 • Tiroid hastalığı: Tiroid vücudumuzdaki tiroid hormonunun düzenli şekilde çalışmaması sonucu ortaya çıkan hastalıktır. Tiroid hormonu vücudumuzun düzenli çalışmasını sağlayan temel yapı taşlarından biridir.  Tiroid hastalarında tiroid hormonu, çok fazla ya da çok az çalışır. Buna bağlı olarak vücutta pek çok rahatsızlıklar görülür. Depresyon, kilo alma veya verme, üşüme gibi sorunlar tiroid hastalıklarında sıklıkla gözlemlenir. Eğer tiroid beziniz az çalışır ise hipotiroidi hastalığı oluşur. Bu hastalığa göre, hastalarda diğer insanlara göre daha fazla üşüme hissi görülmesi belirtileri vardır. Bir dahiliye doktoruna giderek gerekli testleri yaptırmanız faydalı olacaktır.
 • Yetersiz kan dolaşımı: Kalbin pompaladığı kan yeterli gelmiyorsa el, ayak ve burun gibi bölgelerde üşümeler yaşanabilir. Hatta bu durum ilk kez bu bölgelerde fark edilir. Bu durum genellikle yaşı artmış insanlarda görülmeye başlar. Kan dolaşım fonksiyonu zamanla yavaşlar ve bu sorunlar ortaya çıkar. Obezite de yetersiz kan dolaşımına sebep olabilir. vücut kütlesi büyüdükçe kalp kan pompalamakta güçlük çeker ve diğer  organlara ulaştıramaz. Bunun için kısa sürede fazla kilolarınızdan kurtulmanız gerekir.
 • Kaygı ve stres: Bu iki terim hayatımızın odak noktasındadır. Birçok hastalığın nedenlerinde olduğu gibi üşümelerin nedeni de kaygı ve stres kaynaklı olabilir. Stres, vücutta uzun ve derin nefes alıp verme düzenini değişime uğratır. Uzun ve derin nefes alıp vermede vücuda yeterli miktarda oksijenin girmesinde engel oluşturur. Ek olarak stres ve kaygı vücutta ani kalp değişiklerine neden olabilir. Kalp atış hızının azalması veya yavaşlaması vücuda pompalanan kan miktarını değiştirir.
 • Diyabet ve yüksek tansiyon rahatsızlıkları: Bu iki rahatsızlık vücudun direk kan damarlarındaki sorunla ilgilidir. Damarlarda hasarlar oluşur ve bu damarların yeteri kadar kan taşıması ve dolaştırması güçleşir. Bu durumda yine eller ve ayaklarda üşümeler başlar.
 • Sigara kullanımı: Sigara kullanan kişilerde üşümeler başladıysa bir an önce sigara bırakılmalıdır. Sigara kan damarlarını tıkadığı ve dolaşımı yavaşlattığı için çok zararlıdır. Ve pek çok hastalığa neden olur.  İleride kan dolaşımı sorunlarına ve damar sertleşmesine neden olabilir.
 • Raynaud hastalığı: Genellikle kadınlarda görülen bu hastalık çok bilinen bir hastalık değildir. El ve ayaklardaki üşümeleri zamanla uyuşma ve karıncalar takip eder. Kılcal damarlar daralır. Bu hastalıktan şüpheleniyorsanız bir doktora başvurmanız gerekir.
 • Sinir hasarları: Karıncalanma, uyuşukluk, üşüme gibi sebeplere neden olur. Oluşmasının sebepleri B12 eksikliği ya da fazlalığı, diyabet gibi sorunlardır.

Üşümeden Korunmak İçin Neler Yapmalıyız?

el, ayak, burun üşümesi

 • Kalın giyinmek,
 • Doktora giderek üşüme nedenleri araştırmak,
 • Demir almak,
 • Düzenli ve sağlıklı beslenmek,
 • Isıtıcılar kullanmak, eldiven giymek,
 • Alternatif tıbbı denemek.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.