Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

El Buruşması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Ellerimizin buruşması birçok nedenden kaynaklı olabilir. Özellikle yaşlılık döneminde cilt buruşması ve deride yaşlanmalar sıklıkla görülür. Lakin el buruşması derken daha çok elin su içinde kalmasıyla oluşan buruşmalar akla gelir. Özellikle de havuza ve denize girildiği zaman ya da uzun süre duşta kalınınca parmak uçlarında buruşmalar göze çarpabilir. Parmak uçlarında görülen buruşmaların bilimsel açıklaması vardır. Bu yazımızda el buruşmalarının nedenleri ve nasıl geçebileceği konusunda bilgiler vereceğiz.

El Buruşmasının Nedenleri Nelerdir?

Uzun süre suda kaldığımızda el ve parmaklarımızın muşmula gibi buruştuğuna hepimiz dikkat etmişizdir. Vücudumuzdaki suya karşı oluşan bu reaksiyonunun nedenini bulmak için, bilim adamları uzun yıllar uğraşmış ve değişik teoriler üretmişlerdir.

İnsan vücudunda büyük bir bölüm kıllar ile kaplıdır. Kıl diplerinde yani cilt gözeneklerinde, sebum denilen yağı üreten yağ bezleri bulunur. Cildi koruyan ve cilt kayganlığını sağlayan sebum, aynı zamanda cilt üzerinde su geçirmez bir tabaka oluşturur. Bu tabaka yani keratin sayesinde deriye su girişi olmaz ve cilt yumuşar. Böylece cilt buruşmaz. Vücutta birçok bölgede kıllar olsa da; parmak uçları, avuç içi ve ayak tabanında kıl bulunmaz. Bu yüzden bu bölgelerde keratin tabakasının oluşması söz konusu olmaz. Görülen bu durum parmak uçları ve ayaklarda buruşmanın ana nedeni olarak görülebilir.

Ellerde keratin olmamasının nedeni, bu bölgenin gün içinde sürekli olarak yıkanması ve kullanılmasıdır. Bu yüzden bu bölgedeki keratin tabakası zamanla ortadan kalkmıştır. Parmak uçları ve ayaklardaki kalın deri bu sebeple suya yer vermez. Uzun süre parmak uçları ve ayak tabanları suda kaldığı zaman, ciltte büzüşme meydana gelir. Parmak uçlarının buruşup da pürüzlü hale gelmesi, daha çok yüzerken ya da duştan çıktıktan sonra fark edilir.

Ellerimizin suda buruşma nedeni, osmos prensibi ile de ilgilidir. Osmos prensibine göre daha sulu olan madde, daha yoğun katı bir maddenin içerisine girdiği zaman su geçirir. Bunu elimizi su içine soktuğumuzda daha net bir şekilde anlarız. Derinin içerisine geçen su, deriyi şişirir. Bu şişme olayı sonucu deri büzülür ve yüzeyi genişler. Dikkat edersek; bir süre sonrasında, elimiz tekrar eski haline dönebilir. Çünkü deri altına giren su, bir süre sonrasında buharlaşır.

Başka bir teoriye göre de ellerde buruşma olmasının nedeni dijital vazokonstriksiyon yani kan damarlarının daralmasıdır. Eller suya batırıldığı zaman sinir lifleri ve ciltte bulunan ısı regülatörleri cilt altında yer alan damarlarda büzülmelere ve hacim kaybına sebep olacak sinyaller oluşturur. Cilt altındaki küçülen bu dokular cildi çeker ve buruşukluk oluşumuna sebep olur.

Ciltte gördüğünüz ve hissettiğiniz bölüm, cildin en dış tabakası olan stratum korneum’dur. Bu tabaka ölü keratin hücrelerden oluşur. Bir teoriye göre uzun vadeli olarak havuz ya da küvet içerisinde kalındığında, ölü keratin hücreler suyu emer. Emilen su da dış deri katmanını şişirip yüzeyini arttırır. Lakin dış tabaka altta yer alan dokuya sıkıca bağlıdır ve alttaki dokunun alanı artmaz. Dış dokuda artan yüzey alanı ancak cilt kırışıklıklarıyla telafi edilebilir. El ve ayaklarda olmasının nedeni de bu bölgelerde aşınmaya bağlı olarak ölü keratin hücrelerin oluşturmuş olduğu kalın bir tabakanın olmasıdır.

El Buruşması Nasıl Geçer?

El ve ayak derisinde, uzun süre suda kaldıktan sonra gözlenen büzüşmeler gayet olası ve doğaldır. Bu durumda korkulacak bir şey yoktur. Parmak uçlarının ve ayak tabanının su ile teması kesildikten bir süre sonra buruşma ve büzüşmeler kendi kendine ortadan kaybolur.

Şayet cilt suya maruz kalmadığı halde, el ya da cildin başka bölgelerinde buruşmalar söz konusu olursa; bu durumun altında yatan bir sağlık problemi olabilir. Su teması dışında bu şekilde buruşmalar baş gösteriyor ise, kişi her ihtimale karşı uzman bir doktora başvurmalı ve bilgi almalıdır. Bu şekilde altında yatan önemli bir neden olmasa dahi, en azından içinizi rahatlatabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.