Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

El Parmağında Şişlik Neden Olur, Nasıl Geçer?

İnsan vücudunun herhangi bir yerinde çeşitli sebeplere bağlı olarak şişlik meydana gelir. Vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkan şişliğin temel sebebi, o alanda inflamasyon adı verilen sıvının birikmesi olabilir. İnsan vücudunda en çok kullanılan kısım ise parmaklardır. Vücut sıvısının parmaklarda birikmesi, kan dolaşımının zayıf olmasının bir göstergesidir. Fakat parmaklarda şişliğin oluşmasının temelinde yatan sebep, farklı hastalıkların belirtisi de olabilir. El parmağınızda normalden daha büyük bir şişlik ve herhangi bir farklılık olduğu zaman, bu durumu mutlaka dikkate alın. Bu yazımızda el parmağında şişlik neden olur ve nasıl geçer konularına değineceğiz.

El Parmağında Şişlik Olmasının Sebepleri Nelerdir?

el oarmağında şişlik

Genel olarak fiziksel güce dayalı bir sektörde çalışan ya da ev hanımı olan, herkesin başına el parmaklarında şişme ve gerginlik durumu gelmiştir. Hatta el parmakları bazen o kadar çok şişer ki, parmağınızdaki yüzüğü çıkarmak da bile zorlanırsınız. El parmağında meydana gelen şişliğin çeşitli sebepleri olabilir. İnsan vücudunun çalışabilmesi için kan dolaşımının belirli bir hızda gerçekleştirmesi gerekir. Yüksek kolesterol, dengesiz ya da yüksek kan basıncı gibi sebeplerle kalpten akciğere kan yüksek basınçla gider. Yüksek basınçla kan pompalanması, kanın vücutta çok güçlü bir şekilde yayılmasına sebep olur. Bu durumda insan vücudu çok fazla çalıştığı ve hızlı bir basınçla kanı pompaladığı için, çok çabuk yorulur. Göğüs kısmında oluşan yüksek yoğunluk sebebiyle, vücudun uç kısımlarından biri olan el parmaklarına kan yüksek basınçla gelir. Geri dönemediği için kan burada birikerek, parmakların şişmesine neden olabilir.

Fazla kiloya sahip ya da obezite olan insanların, lenf sisteminde bazı değişimler olur. Bu değişimler el parmaklarında belirli bir miktarda sıvının birikmesine yol açar. El parmaklarında meydana gelen şişliklerde aynı zamanda karıncalanma hissi de oluşabilir. El parmaklarınızda birtakım sebeplere bağlı olarak karpal tünel sendromu olabilir ve medyan sinir kısmında sıvı birikebilir. Bu durumda el parmaklarında hissizlik, titreme ya da şişkinlik gibi şikayetler oluşur.

Her insanın vücut yapısı birbirinden farklı olur. Bazı yabancı maddelerin vücuda girmesi sonucunda, vücut alerjik reaksiyona girerek, kendini savunmak için kana histamin maddesini salgılar. Bu durum el parmaklarında şişliğin olmasına neden olur.

Vücudun zayıf bir bağışıklık sistemi olması sebebiyle vücutta enfeksiyon oluşabilir. Enfeksiyon ve mikroplar, yara açıklıklarından vücuda girebilir. Hatta bazen küçük bir yaralanma bile yeterli olur. Bu durumda el parmaklarından biri şişmeye başlar ve şişlik acı verir.

İnsan vücudunda yer alan eklem ya da kıkırdak dokunun yaşlanması, yıpranması sonucunda ilk olarak el parmaklarında şişlik meydana gelebilir.

El Parmağında Şişlik Nasıl Geçer?

el parmaklarında şişlik

Her insanın el parmaklarında birtakım sebepler sonucunda şişlik meydana gelir. Bu şişliği önlemek için bazı tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz. El parmaklarında sıvı birikmesi sonucunda oluşan şişliği bazı parmak egzersizlerini yaparak iyileştirebilirsiniz. Yapacağınız bu egzersizler parmaklarınızın kan akışını hızlandırır ve parmaklarda biriken sıvının vücuda dağılmasına yardımcı olur. Bunun için avuç içlerini bir araya getirin ve yapışık bir şekilde ellerinizi başınızın üstüne kaldırın.

El parmağınızdaki şişliği iyileştirmek için, sağlıklı ve dengeli bir beslenme alışkanlığı oluşturmanız gerekir. Özellikle tuz, margarin, besin koruyucusu maddeler ve paketli gıdaları hayatınızdan tamamen çıkarın. Beslenme alışkanlığınızda lif oranı yüksek sebze ve meyvenin yer alması gerekir. Bu sayede vücudunuz kısa bir sürede kendini toparlar, kan dolaşımı düzelir ve vücuttaki ödem yok olur. El parmaklarındaki şişlik ödemin yok olmasıyla birlikte geçer. Yaptığınız tüm uygulamalara rağmen, el parmaklarındaki şişme geçmediyse, basınçlı eldiven kullanabilirsiniz. Eczanelerde satılan basınçlı eldiven, parmaklarınıza düşük oranda basınç uygular ve parmaklardaki sıvının kana geçişini kolay hale getirir.

İdrar söktürücü gıdalar, sıvıların idrara geçişini kolaylaştırarak idrarın vücuttan daha kolay atılmasına yardımcı olur. İlk olarak her gün en az 2 litre su içmeniz gerekir. Beslenme listenize aynı zamanda doğal idrar söktürücü besinleri de ekleyin. Mesela yeşil çay, havuç, domates, soğan, enginar gibi besinleri daha sık tüketerek, el parmaklarında meydana gelen şişmenin inmesini sağlayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.