Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

El Parmaklarında Deri Çatlamaları Nasıl Geçer?

Kış aylarının yaklaşmasıyla beraber vücudumuzun açıkta kalan kısımları aşırı kuruma hissi ile karşılaşır. Özellik yüzümüz ve ellerimiz bu durumdan çok etkilenir. Hatta kurumanın ilerlemesiyle birlikte ellerde ve dudaklarda çatlamalar meydana gelir. Bu tür çatlaklar hem kişiyi görüntü olarak rahatsız eder hem de çatlaklar kanarsa elleri rahatça kullanamaz hale gelirisiniz. Bu yazımızda el parmaklarında deri çatlamasının nedenlerini ve kurtulma yollarını detaylı bir şekilde anlattık.

Ellerde Çatlamalar Neden Olur?

el parmaklarında deri çatlaması

Ellerde oluşan çatlaklar kişiyi görüntü açısından rahatsız eder. Bunların yanında bu çatlakların derinleşmesi ve açık yara haline gelmesi enfeksiyon kapma riskini arttırır. Soğuk havanın gelmesi ile ellerin kurumasını önlemek için bakım yapmak gerekir. Bu kuruma ve çatlamaların önüne geçmek için pek çok bakım seçeneği vardır.

El parmaklarında oluşan çatlamanın nedeni genelde egzamadır. Çatlakların ilerlemesi ile hasta yanma, kızarma, sızlama ve kanama gibi problemlerle karşılaşır. En sonunda ellerini özgür bir şekilde kullanamamaya başlar. Parmak çatlaklarının diğer nedenleri:

 • Kimyasallar: Ev temizliğinde kullanılan kimyasallar ellerde bu tarz çatlama ve kurumalara neden olabilir. Genellikle kadınlarda daha sık rastlanır. Bu tarz kimyasallar kullanılacaksa ellere eldiven giymek elde oluşacak hasarın önüne geçer.
 • İlaç Kullanımı: Bazı ilaçların yan etkisi olarak egzama belirtisi ortaya çıkar. Eğer böyle bir durumla karşılaştıysanız doktorunuza danışarak ilaç kullanımını değiştirebilirsiniz.
 • Alerji: Kimi insanların bünyeleri daha hassas olur ve çevrelerindeki birçok şeyden etkilenir. Bunlar ev tozu, kedi tüyü, kozmetik eşyalar, bakteriler, inşaat malzemeleri gibidir. Alerjinin vücuda nasıl etki edeceği belli değildir. Vücudun herhangi bölgesinde olabilir. Kaşınma, kızarma, deride çatlama gibi reaksiyonlar gösterebilir.
 • Kuru Cilt: Cildi kuru olan insanların derilerinde kuruma, pul pul dökülme ve çatlama gibi problemlerle karşılaşma riski daha fazladır.
 • Hızlı Büyüme: Ergenlik döneminde çocukların bir anda genç statüsüne geçmesi ile vücutta birtakım değişiklikler meydana gelir. Çok hızlı boy uzaması bu dönemde en sık görülen belirtidir. Ancak çok hızlı büyümek deride çatlaklara neden olabilir. Bu çatlaklar parmak çatlağı gibi değil, kilo alıp vermeye bağlı oluşan çatlaklardır.

El Parmaklarındaki Çatlaklardan Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

el parmaklarında deri çatlaması

 • Normal bir yarayı temizler gibi ılık bir su ile ellerinizi güzelce yıkayın. İyice temizlendiğinden emin olduktan sonra doktorunuzun önerdiği antibakteriyel kremi kullanın. Üzerini bandajla sarın ve kapatın.
 • Eğer cildiniz kuru olduğu için oluşan çatlaklar ise ellerinizi bol bol nemlendirici krem ile nemlendirin. Burada aşırı nem veren kremleri kullanmak tedaviyi daha da hızlandırır. Ancak kremin alerjik reaksiyona neden olmaması için daha doğal içeriği olan kremleri kullanmaya özen gösterin. Eczaneye danışarak almak daha faydalı olacaktır. Krem sürdükten sonra evde eldiven takarak, kremin iyice deri tarafından emilmesini sağlayabilirsiniz.
 • Kış aylarında iseniz dışarı çıkarken pamuklu bir eldiven kullanmaya dikkat edin ve eldivensiz çıkmayın.
 • Elleri aşırı yıkamaktan kaçının. Yıkadıktan sonra tamamen kuruduğuna ve sabunlu kalmadığına emin olun. Çünkü ıslak ve sabunlu kalan ellerde kuruma ve çatlama daha hızlı oluşur.
 • Çatlaklar ellerde kaşıntıya sebep olduğu için kaşımadan durmak çok zordur. Ancak siz kaşımayın veya kaşıntı giderici kremler kullanın.
 • Ellerinizi deterjan gibi kimyasallardan koruyun ve asla temas etmemesine özen gösterin.
 • Elleri çok sıcak su ile yıkamayın.
 • Nemi kontrol altında tutun. Soğuk havalarda nem çok az olduğu için evinizin bir köşesine nem veren cihazlardan alabilirsiniz.
 • Sadece kışın değil yazın gelmesi de çatlaklara için bir nedendir. Bu dönemde de güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyin.
 • Kalıcı ve uzun süredir var olan parmak çatlakları varsa kenarlarında oluşan derileri steril bir malzeme ile kesebilirsiniz. Bu deriler kesilmediğinde kıyafetlere takılabilir ve sizde acıya sebebiyet verir. Bunun için kesilmesi önemlidir ancak çok derinden kesmemeye dikkat edin.
 • Eğer çatlaklar geçmiyorsa en kısa zamanda bir cilt uzmanına giderek tedavi olmanız gerekir. Çatlakların altında egzama, sedef ve mantar enfeksiyonu gibi başka nedenler yatabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.