Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

El Tırnakları Neden Sararır, Nasıl Geçer?

Tırnak sararması insanların günlük alışkanlıklardan dolayı oluşur. Tırnak sararmasının doğuştan olan genetik herhangi bir nedeni bulunmuyor. Sararmanın nedeni genel olarak dış etmenler olarak biliniyor. Tırnak sararmasına ojeden, sigara kullanımına kadar neden olan pek çok etken olabilir. Peki tırnak sararması neden olur ve sararmanın çözümü nedir merak ediyorsanız, cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Tırnak Sararmasının Nedenleri Nelerdir?

1. Oje

Kadınların tırnaklarındaki kusurları kapatmak için veya daha güzel tırnaklara kavuşmak için ojeler kullandığını hepimiz biliyoruz. Fakat oje bazen göründüğü kadar masum olmuyor. Tırnak sararması görülen kadınlarda bu sararmanın en belirgin özelliği tırnakları dinlendirmeden, aralıksız oje kullanımıdır. Tırnaklar sürekli ojeli bir halde oluyorsa, tırnakların arada yeterli oksijen almasına ve havalanmasına izin verilmiyorsa bu durumda ortaya sararmalar çıkıyor.

2. Mineral Eksikliği

Tırnaklar ve saç genel olarak vücutta en çok minerallerin bulunduğu yerlerdir. Vücuttaki bazı minerallerin eksikliği yavaş yavaş tırnak renginde bozulmalara neden olabiliyor. Hem sararmaya neden olurken hem de tırnağın sertliğinin kaybolmasına neden olabiliyor. Demir ve çinko gibi minerallerin eksikliği tırnak sararmasına neden oluyor.

3. Tırnak Mantarı

Tırnak mantarının en belirgin özellikleri tırnağın zamanla sararması veya kahverengi bir hale bürünmesidir. Tırnaklara yerleşen mantarlar, tırnağa çeşitli renkler verebiliyor. Tabii en belirgin olanı sarı rengi veren bakteri türü oluyor. Hastalığın daha sonraki evrelerinde tırnak kötü bir koku yaymaya başlıyor ve zamanla tırnak dokusu eskisinden çok daha farklı bir hal alıyor. Tırnak eskisi kadar dirençli olmayıp, daha yumuşak bir hal almaya başlıyor. Eğer bu gibi belirtiler varsa doktora başvurmanızı tavsiye ederiz.

4. Sigara

Hem cilt için hem de sağlık açısından birçok zararı bulunmasına rağmen sigara pek çok insan tarafından tercih ediliyor. Sigaranın bir başka zararı ise içerisinde bulunan nikotin ve katran yüzünden tırnak sararmalarının gözlenmesidir. Bu durumda ise tırnaklarla beraber zaman içerisinde parmak derisinde de sararmalar görülebiliyor. Bununla beraber, kan dolaşımı sigara yüzünden parmak uçlarına eskisinden çok daha az oksijen taşımaya başlar ve bu durumda zamanla tırnak sararmaları görünür.

5. Bazı Hastalık Türleri

Tırnak sararmaları için nedenini bilmediğiniz, yukarıda belirtilen etmenlere uygun herhangi bir belirtisi yoksa sorunu mutlaka bir hekime danışmalısınız. Çünkü sebepsiz tırnak sararması şeker hastalığı, böbrek ve karaciğer sorunları ve sarı tırnak sendromuna neden olabiliyor. Belirtilen hastalıklar, kan dolaşımını ve oksijen emilim oranını azaltarak tırnak ve tırnak dokularının yeterince beslenmemesine neden olabilir.

Tırnak Sararması Nasıl Geçer?

  • Tırnak mantarı sadece evde tedavi yöntemleri veya reçetesiz ilaç tedavisiyle son bulmuyor. Bunun için ağız yoluyla alınan bazı ilaçların kullanımı zorunlu olabiliyor. Kanıtlanmış bir sarı tırnak sendromu varsa bu hastalığın belirli bir tedavisi bulunmuyor. Fakat içerisinde E vitamini bulunan kremler ve çeşitli gıdalar bu hastalığın azalmasına fayda sağlayabiliyor.
  • Limon suyunun temizleyici özelliği oldukça fazladır. Bunun için bir bardak suyun içerisine 1 adet limonu sıktıktan sonra güzelce karıştırarak parmaklarınızı bu karışımın içerisinde bekletin. Eğer taze limon bulamıyorsanız limon suyu ve ya limon yağı gibi limonlu ürünler de kullanabilirsiniz.
  • Tırnakların sararan kısımlarını tırnak törpüsü kullanarak uzaklaştırabilirsiniz. Bunun için tırnaklarınızı hep aynı yöne doğru kaliteli bir törpü ile ve tırnak yatağına çok zarar vermeyecek şekilde törpüleyebilirsiniz.
  • Diş protezlerinizi beyazlatmak için kullanılan çeşitli tabletler, tırnak sararmasını da ortadan kaldırılabiliyor. Bunun için tırnak beyazlatıcı kozmetik ürünler de mevcuttur.
  • Oksijenli suyu ve karbonatı macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Bu sayede sararmış tırnaklarınız için doğal bir tırnak beyazlatıcı elde etmiş olursunuz.
  • Sararmış tırnakların nefes alması adına bu dönemde tırnaklarınıza oje sürmeyi bir müddet ertelemelisiniz. Bu sayede tırnaklarınızın nefes almasını sağlamış olursunuz ve sararmaların geçme süresini en aza indirmiş olursunuz.
  • Diş beyazlatıcı özellikteki diş macunlarını kullanarak tırnaklarınızı eski bir diş fırçasıyla fırçalarsanız, tırnaklarınızdaki sararmalar zamanla azalacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.