Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

El Uyuşması Neden Olur?

El, bilekten kola bağlanan ve beş parmağın olduğu yerdir. Gün içerisinde yapılan her hareket elleri büyük oranda etkileyebilir. Çünkü birçok hareket el aracılığıyla yapılır. Bu nedenle, tüm dokulardan önce ellerde bazı sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Özellikle gün içerisinde kadınlar fiziksel güce dayalı daha fazla iş yaptığı için, kadınlarda el uyuşması daha çok görülür. Uyuşma tek elde olabileceği gibi, aynı zamanda iki elde aynı anda meydana gelebilir. Genelde parmaklarda his kaybı şeklinde ortaya çıkar.

El Uyuşmasının Nedenleri Nelerdir?

el uyuşması

El uyuşması her insanı rahatsız eden ve hareketlerini sınırlayan bir sağlık sorunudur. Bu duruma iğne batması, yanma, karıncalanma ve elektriklenme gibi hisler eşlik edebilir. Adına her ne kadar el uyuşması denilse de, aslında elin tamamında uyuşma olmaz. Sadece parmakların birkaçında ortaya çıkar. El uyuşmasının altında yatan birtakım sebepler bulunur. Daha çok kol ya da bileklerin yapısında yer alan sinirlerin hasar görmesi, sıkışması gibi sebeplere bağlı olarak meydana gelebilir.

Özellikle sinir sıkışmasının ana nedeni karpal tünel sendromu olabilir. Karpal tünel sendromunda el ve kolda uyuşma ortaya çıkar. Aynı zamanda insanların bilek yapısı, obezite, enfeksiyon, romatoid artrit ya da elin fazla kullanılmasına neden olan işlerin çok yapılması sonucunda karpal tünel sendromu tetiklenebilir. Özellikle ev ve el işi yapan kadınlar, herhangi bir enstrüman çalan, bahçe işiyle uğraşanlar ya da bilgisayar başında çalışan insanlar, bileklerini ve ellerini çok fazla kullanır. Ellerin sürekli aynı hareketleri tekrarladığı için sık sık bu sağlık sorunu görülebilir.

Günümüzde yapısal ya da çevresel faktörlere bağlı olarak, birçok insanda diyabet hastalığı ortaya çıkar. Diyabet hastalığını insan vücuduna etkisi sinir sistemini büyük oranda etkilemesi şeklinde oluşabilir. Sinir sisteminin etkilenmesi sonucunda ellerde uyuşma meydana gelir. Aynı zamanda diyabet hastalığında kan şekerinin kontrol altında tutulması gerekir. Kan şekerinde meydana gelen herhangi bir değişim, ellere de yansıyarak, uyuşmasına neden olabilir. Buna bağlı olarak, aynı durum ayaklarda da olabilir. Beyin ya da omurilikte meydana gelen bazı sağlık sorunları da, el ve bileklerin güçsüzleşmesine neden olarak, uyuşmasına yol açar. Elde ortaya çıkan uyuşma tümör ya da felç gibi ciddi hastalıkların bir belirtisi olabilir. Ancak uyuşmanın yanı sıra, aynı zamanda farklı şikayetlerde ortaya çıkarsa, o zaman şüphe duyabilirsiniz.

İnsan vücudunda yer alan tiroid bezleri bazen metabolizma tarafından az oranda üretilir. Bu durumda vücuttaki bazı değerlerin olumsuz bir şekilde etkilenmesine yol açar. Saç dökülmesi, eklem ağrıları de ellerde uyuşma gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Hipertiroid hastalığı, mutlaka tedavi edilmesi gereken ciddi bir sağlık sorunudur. Periferik nöropati, sinir hastalığı anlamına gelen sağlık sorunu, elleri çok fazla etkileyerek, uyuşmasının ortaya çıkmasına neden olabilir. Alkolün çok fazla tüketilmesi vücuttaki sinirlere belirli bir oranda zarar verir. Bu durumda ellerde uyuşma şeklinde vücudu uyarabilir.

El Uyuşması Nasıl Geçer?

el uyuşması

Elde ortaya çıkan farklı şiddetteki uyuşmanın bazı sebepleri olabilir. Ancak bu durum için bazı önlemler alarak uyuşmayı hafifletebilirsiniz. Ellerinizi çok fazla kullanmak zorunda kaldığınız hobi ya da işiniz varsa, bir süre ara vermeyi deneyin ya da ellerinizi sık sık dinlendirmeye çalışın. Gün içerisinde çalışmaya başlamadan önce bileğinizi çevirme ya da parmaklarınızı esnetme gibi egzersizler yapabilirsiniz. Ellerde meydana gelen uyuşmanın sebebinin tespit edilmesi için ilk olarak fizik tedavi ya da nöroloji uzmanına başvurabilirsiniz.

Sorunun sinir sıkışmasından kaynaklanıp, kaynaklanmadığını anlamak için EMG çekilmesi gerekir. Gerçek sebep sinir sıkışması değilse, boyun fıtığı ihtimaline karşı MR çektirilmesi gerekli görülebilir. Hipertiroid gibi bir sağlık sorunundan şüphe edilirse, kan testi istenir. Problemin tedavisi için bileklik kullanılması ya da kortizon iğnesi yaptırılması uygun görülebilir. Uyuşma yapılan tüm tedavilere rağmen geçmiyorsa, cerrahi bir müdahale gerekebilir. Aynı zamanda B12 vitamini takviyesi de yapılır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.