Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

El ve Ayak Eklemlerinde Kaşıntı Neden Olur?

Ellerimiz ve ayaklarımız bizlerin hayati fonksiyonlarının yerine getirilmesine yardımcı olan en önemli organlardandır. Bu organların herhangi bir şekilde işlevini yitirmesine mani olan durum kişinin sağlığını ve hareketlerinin kısıtlanmasını etkiler. El ve ayak eklemlerinde oluşan kaşınmalar da buna dahildir. El ve ayak eklemlerinde kaşınmalara dair tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

El ve Ayak Eklemlerinde Kaşıntının Sebepleri Nelerdir?

El ve ayak eklemlerinde kaşıntıya neden olan birçok sebep bulunabilir. Bu bir hastalık değil hastalık belirtisidir. Bu nedenden dolayı tedavi edilmeden önce teşhisin koyulması önemlidir. El ve atak eklemlerinde kaşıntıya neden olan en yaygın sebeplerden biri alerjik durumlardır. Özellikle mevsim geçişlerinde bu durumu yaşayan kişilerin sayısı da artar. El ve ayak eklemleri dahil olmak üzere cildin tümünü olumsuz etkileyen alerjik maddeler aynı zamanda yediğimiz içtiğimiz besinlerin içerisinde de yer alabilir. Ayrıca kişinin giydiği kıyafetin kumaşı, kumaşın darlığı aynı zamanda hangi deterjanla yıkandığı dahil olmak üzere birçok faklı alerjik durumlar söz konusu olabilir. Kaşınmayla birlikte kızarıklıklar devamında da döküntüler de oluşabilir.

Cildin aşırı kuru olması cildin fazlaca gerilmesine neden olur. Bu da batma hissine bağlı olarak kaşıntıya neden olur. Kaşıdıkça rahatladığını düşünen kişilerde kaşınma durumu daha da artar ve çekilmez bir hale gelir. Bu durumdan en çok etkilenen organlarda el ve ayaklardır. Çünkü kaşıntının beraberinde yaralanmalar da söz konusu olabilir.

Eklem kaşıntıları denilince ilk akla gelen durum kurdeşendir. Alerjik maddelere ve şartlara bağlı olarak vücudumuzun salgıladığı bir salgı vardır. Bu savunma mekanizmamızın bir parçasıdır. Ancak bu salgı fazla salgılanırsa kurdeşen oluşur ve bu da el ve ayak eklemlerinde kaşınmaya neden olur. Akut ve kronik olmak üzere iki çeşidi bulunan kurdeşenin akut türü genelde bir böcek tarafından ısırılmayla birlikte ortaya çıkar. Eğer altı haftadan uzun bir süre kurdeşen problemi yaşıyorsanız bu kronik kurdeşene girer.

Kullanılan penisilin antibiyotik gibi ilaçlar kişiler üzerinde farklı yan etkiler gösterebilir. Bunlar da özellikle el ve ayak eklemlerinde görülür. En yaygın yan etkiler arasında da kaşıntılar bulunur. Bu durum karşısında mutlaka doktorunuza haber vermelisiniz.

El ve ayaklarda oluşan cilt sorunları da kaşıntıya sebebiyet verebilirler. Bunlardan ilk akla geleni mantardır. Mantarın neden olduğu kaşıntılar genelde acı vericidir. Aynı zamanda kaşıdıkça yayıldığı alan da artar.

El ve Ayak Eklemlerinde Kaşıntı Nasıl Geçer?

El ve ayak eklemlerinde oluşan kaşıntıların sebebine bağlı olarak tedavi yöntemi geliştirilmelidir. Hastalığa bağlı olarak uygulanan tedavi sonucunda el ve ayak eklemlerinde oluşan kaşıntılar kısa süre içerisinde geçecektir. Eğer alerjik sebeplerden dolayı bu durumu yaşıyorsanız cildinizle temas eden alerjik ürünlerden olabildiğince korunmanız gerekir. Bunun yanı sıra yediğiniz gıdalara temkinli olabilmeniz adına öncesinde bir alerji testi yaptırabilirsiniz. Bu şekilde test sonucunda çıkan maddelerin olmadığı bir beslenme alışkanlığı edinmeniz daha kolay olur.

Eğer el ve ayak eklemlerinde oluşan kaşıntıya cildin kuru olması neden oluyorsa kişi bunu kendi teşhis edebilir. Derinin kaşıdığınız zaman beyazlaşması ve sertleşmesi diğer yan belirtilerdendir. Bu durumun önüne su içerek geçebilir, aynı zamanda cildinizi besleyen cilt tipinize uygun losyonlar da kullanabilirsiniz.

Kurdeşen tedavisi akut ya da kronik olup olmadığına karar verildikten sonra doktorunuz tarafından gerek kremle gerekse ilaçlarla uygulanır. Bu şekilde kurdeşenin neden olduğu kaşıntılardan kurtulmanız mümkün.

Kullanılan ilaçların sizlerde el ve ayak eklemi kaşıntısına neden olduğu tespit ettiyseniz bu durumu mutlaka doktorunuzla paylaşmalısınız. Doktorunuz böyle bir durum karşısında ya ilacın dozunu düşürecek ya da farklı bir ilaç tedavisi uygulayacaktır. Aynı zamanda burada bulunan damarların kan akışını hızlandırabilmek adına her sabah ve gece soğuk suyla yıkamanız kan akışını hızlandırarak kaşıntıların oluşumuna engel olabilir. Eğer bu süreçte kaşıntılar diğer eklemlere de yansıyorsa mutlaka bir doktor tarafından muayene edilmelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.