Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

El ve Ayak Parmaklarında Ağrı Neden Olur?

Parmaklar, insan vücudunda elin ve ayağın uç kısmında yer alır. El ve ayak parmakları birçok fonksiyona sahip olan en önemli organlardandır. Gün içerisinde en çok kullanılan organ parmaklar olduğu için çok fazla yorulur. Bu nedenle birtakım deformasyona ya da sağlık sorunlarına daha duyarlı bir hale gelir. El ve ayak parmaklarında genel olarak cilt, kemik, kas, yağ doku ve eklemler bulunur. Bu dokulardan herhangi birinde sorun olduğu zaman, buna bağlı olarak ağrının ortaya çıkmasına neden olabilir.

El ve Ayak Parmaklarında Ağrının Sebepleri Nelerdir?

el ve ayak parmaklarında ağrı

Tüm insanlar hayatı boyunca en çok el ve ayak parmaklarını kullanır. Yaptığımız her hareket parmaklarla bağlantılı olabilir. Parmakların çok fazla kullanılmasından dolayı, çok ağrı ya da deformasyon oluşması genelde buralarda görülür. Parmaklarda meydana gelen ağrı birtakım sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilir. El ve ayaklarınızı biraz dinlenmesini sağlayarak, ortaya çıkan ağrının geçmesine yardımcı olabilirsiniz. Aynı zamanda meydana gelen ağrı travmatik bir sebebe bağlı olabilir. Çünkü parmaklar genelde travmaya daha duyarlı olan dokulardan biridir.

Parmak bölgesinde travma oluştuğu zaman, bunun belirtisi olarak kızarıklık, şişme, ısı artışı ya da ağrı meydana gelir. Travmaya bağlı olarak parmaklarda çıkık ya da kırık da ortaya çıkabilir. Özellikle ağır sporlarla uğraşan bireylerde travma daha çok görülen bir durumdur. Parmaklara dik olarak gelen ağır bir darbe sonucunda kırılma gerçekleşebilir. Kemik erimesi gibi ciddi bir hastalığa sahip olan insanlar parmaklarına darbe almasalar bile, hemen kırılabilir. Parmak kırılmasının en önemli belirtisi şiddetli ağrıdır. Ağrının yanı sıra, aynı zamanda şişme ya da morarma da meydana gelebilir.

El ve ayak parmaklarında çıkığın olması, büyük ölçüde ağrının ortaya çıkmasına da neden olur. Çıkık oluştuğu zaman, çok şiddetli bir ağrı oluşur, parmakların hareket ettirilmesi bile mümkün olmaz. Parmak eklemlerinde meydana gelen enfeksiyöz, parmaklarda ağrının oluşmasına neden olur. Parmaklarda ortaya çıkan şekil bozukluğu, işlev ve güç kaybı ağrının ortaya çıkmasına yol açar. Bu sağlık sorunu halk arasında daha çok kireçlenme olarak bilinir.

Parmak eklemlerinin enfeksiyöz olmayan artritlerinin sebepleri arasında, romatoid artrit yer alır. Romatoid artrit genel olarak inflamatuar özelliğine sahip bir hastalık olarak görülür. Çok önemli hastalıklar arasında yer alan romatoid artrit hiçbir zaman iyileşme belirtisi göstermez. Bu hastalıkta el ve ayak parmaklarındaki eklemler tutulur. Bu durum da parmaklarda şiddetli ağrının oluşmasına neden olur. Parmakları çevreleyen deride enfeksiyon oluşabilir.

Parmak derisi virüs, bakteri, parazit ve mantar ile enfeksiyona daha duyarlı bir hale gelir. Enfeksiyon ortaya çıktığı zaman şişme, ağrı ve şiddetli acı olur. Halk arasında parmak enfeksiyonuna dolama adı verilir. Yapısal ya da çevresel faktörlere bağlı olarak el, ayak parmaklarında tümör oluşabilir. Cilt, yağ doku, kas, kemik ve kemikler arasında yer alan eklemler tümör oluşumuna neden olabilir. Parmaklarda tümör ortaya çıktığı zaman bunun en büyük belirtisi şiddetli ağrının oluşmasıdır.

El ve Ayak Parmaklarında Ağrı Nasıl Geçer?

el ve ayak parmaklarında ağrı

Parmaklarda ortaya çıkan hafif ya da orta dereceli ağrıda, hastaya konservatif bir tedavi yöntemi uygulanır. Bu tedavi yönteminde el ve ayak parmakları yüksek bir yere konularak, uzun süre dinlenmesini sağlayabilirsiniz. İçerisinde B6 vitamini olan B kompleks vitaminleri hastaya verilir. Parmaklarda meydana gelen şiddetli ağrıyı tedavi etmek için, ağrı olan parmağın sıkı bir şekilde sarılmaması gerekir. Bu durum sinirlere daha çok baskı yaparak, ağrının daha sonraki aşamaya geçmesine ve hastalığın ilerlemesine neden olur. Bu durumda iyileşme sürecini geciktirir. Hatta adele erimesine bile neden olabilir.

Geceleri eğer parmak ağrısı çok şiddetlenirse, steroid enjeksiyonu kullanılabilir. Parmaklardaki ağrının iyileşmesinde çok etkili bir yöntem olur fakat sinir üzerindeki baskı devam ederse sinir hasarı daha çok artar. Bu tedavi yöntemi bazen yanıltıcı olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.