Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Elde Damar Şişmesi Neden Olur, Nasıl Geçer?

Damar sistemi insan vücudunda tüm bedeni kapsar. Vücudun en uç kısmına kadar kanı taşıma işlevine sahip olan bir sistemdir. İnsan vücudunda yer alan damar sistemi, vücudun farklı bölgelerindeki cilt yüzeyinin daha derininden geçer. Vücudun bazı kısımlarında ise, damarlar cilt yüzeyine daha yakın yerden geçer. Bu nedenle vücudun bazı kısımlarında damarlar çok belirgin olur ve dışarıdan bakıldığında hemen fark edilir.

Bu durumlarda damar şişmesi ortaya çıkabilir. Özellikle damar şişmesi ellerde daha çok görülür. Elde bulunan damarlarda ortaya çıkan sorunlar kolay bir şekilde fark edilir. Elde damar şişmesi aslında akut ya da yapısal faktörlere bağlı olarak meydana gelir. Bu sorun travma kaynaklı ya da uzun vadeli bazı hastalıkların oluşmasına neden olur. Birçok insanda görülebilen elde damar şişmesinin tüm detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Elde Damar Şişmesinin Nedenleri Nelerdir?

elde damar şişmesi

Damar şişmesi çok sık görülen bir sağlık sorunu değil. Ancak elde meydana gelen damar şişmesi birçok farklı hastalığın belirtisi olabilme özelliğine sahip. Elde damar şiştiği zaman çok belirgin bir şekilde fark edilir. Damarın dışarıdan belli olup, olmaması hangi kısımda olduğu ve kalınlık gibi faktörlere göre farklılık gösterir. Damarlar insanların yaşamını sürdürebilmesi için büyük rol oynar. Bu nedenle damarlarınızla ilgili herhangi bir sorun çıktığı zaman mutlaka tedbirli davranın ve önlem alın.

Elde yer alan damarların şişmesinin altında bazı sebepleri bulunur. En büyük sebepleri arasında, ilk sırada elde ya da kollarda ortaya çıkan damar tıkanıklığı yer alır. Damar tıkanıklığının oluşmasının altında yatan sebep, sigara kullanımıdır. Sigaranın içerisindeki birçok zehirli madde damarlara zarar vererek, tıkanmasına neden olur. Eldeki damarın şişme sebebi eğer damar tıkanıklığı ise, bu durum daha çok küçük damarlarda da görülür. Aynı zamanda direkt elde damar şişmesi sorununa yol açar.

Bazı insanlarda görülen varis hastalığı, elde damar şişmesi sorunun oluşmasına sebep olur. Ancak varis sorunu olan insanların bacaklarında bu hastalık daha çok görülür. Nadir olarak ise ellerde varis olabilir. Bu durumda da ellerde damar şişmesi meydana gelir.

Damar iltihaplanması eldeki damarların şişmesine neden olur. Eldeki damarlar şiştiği zaman kan akışını engeller. Ele alınan darbe ya da kazalarda meydana gelen ağır yaralanma sonucunda da, eldeki damarlar zarar görür. Genel olarak damar yapısının hasar görmesi sonucunda, damarlarda ödem ya da şişme olur. Ele alınan darbenin ağırlığına ve şiddetine bağlı olarak elde damar şişmesinin tedavisine karar verilir.

Elde Damar Şişmesi Nasıl Geçer?

elde damar şişmesi

Birçok insanda yapısal faktörlere bağlı olarak damar ya da kalp hastalığı ortaya çıkar. Bu tür hastaların vücudunda yer alan kan akışı hızı değişir. Bu durumda damarın yapısı tamamen bozulur ve pıhtı oluşumuna neden olur. Buna bağlı olarak elde ya da el damarlarında şişme meydana gelir. El damarlarında ortaya çıkan şişme, aynı zamanda ağrının oluşmasına yol açar. El damarlarının şişmesinin temel sebebinin iyice araştırılması ve vakit kaybetmeden tedavi yönteminin belirlenmesi gerekir. Damarların şişmesinin altında ciddi herhangi bir hastalık yatıyor olabilir. Özellikle elde damar şişmesi gibi ciddi bir sağlık sorunu, çocuklarda küçük yaşlarda olduğu zaman, daha büyük hastalıkların bir göstergesi olabilir.

Eldeki damar şişmesinin ilk olarak nedeni belirlenmesi gerekir. Bu sorun geçmediği zaman daha çok büyür ve buna bağlı olarak vücudun farklı bölgelerinde de oluşmasına yol açar. El damarlarının şişmesi ve belirgin bir hale gelmesi, estetik kriterlere uygun olmadığı için, birçok kişiyi çok rahatsız eder. Tedavi olarak estetik bir uygulama yapılarak, elde bulunan damar şişmesi yok edilir. Bunun için köpük ya da skleroterapi gibi yöntemler eldeki şişmiş olan damarlara uygulanır. Ameliyatsız bir şekilde yapıldığı için ellerinizde herhangi bir iz ve leke kalmaz. Bu tedavi yöntemi 2 ya da 3 seans şeklinde hastaya uygulanır. 2 ya da 3 seanslık uygulama sonrasında ellerinizdeki damar şişmesi yok olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.