Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Elde His Kaybı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Gün içinde ellerimizi fazlasıyla kullanırız. Yapacağımız işin hafif veya ağır olması fark etmeksizin genellikle ellerimize ihtiyaç duyarız. Ellerimizi bu kadar çok kullanmamız zaman zaman yorulmalarına ve işlev kayıplarına neden olabilir. Bahsi geçen bu durum his kaybı şeklinde adlandırılır. Ellerimizdeki his kayıplarının önemli sebepleri olabilir. Bu yazıda elde his kaybının ne olduğu, neden meydana geldiği ve neler yapılabileceği konusunda bilgiler vereceğiz.

Elde His Kaybı Nedir?

Elde His Kaybı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Elde his kaybı adı üstünde ellerinizde birtakım sebepler nedeniyle his kaybı, güç kaybı yaşamamız durumudur. Ellerinizde his kaybı olması öncesine göre daha az işlevsel hale gelmesi anlamına gelir. Ellerinizde işlev konusunda sıkıntı yaşamanız gündelik hayatınızı oldukça etkiler. Bu sebeple önem verilmesi gereken bir durumdur. Ellerinde his kaybı yaşayan kişiler eğer ellerini aktif olarak kullandıkları bir işte çalışıyorlar ise çalışmaya ara vermelerinde fayda vardır. Çünkü elde his kaybının ufak veya büyük kazalar sebep olması mümkündür. Bu sebeple dikkatli olunmalıdır.

Elde His Kaybının Nedenleri Nelerdir?

Elde His Kaybı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Elde his kaybının birçok sebebi olabilir. Bu sebepler basit olabileceği gibi bir an önce tedavi gerektiren sebepler de olabilir. Bu yüzden ellerinizde his kaybı yaşıyorsanız zaman kaybetmeden bir doktora gitmeli ve kontrol olmasınız. Elde his kaybının nedenlerini sinir sıkışması, yoğun el kullanımı, şeker hastalığı, merkezi sinir sistemini etkileyen hastalıklar, yine merkezi sinir sistemini etkileyen ve motor sinir sistemini bozan tümörler şeklinde sıralamak mümkündür.

1. Sinir Sıkışması

Sinir sıkışması elde his kaybının en yaygın sebeplerinden birisidir. Sinir sıkışması durumunda önceleri bir ağrı hissedilir. Bu ağrı normal bir ağrı gibi olabileceğinden ayırt etmede dikkat edilmelidir. Herhangi bir tedavi uygulanmadığı ve el bölgesi kullanılmaya devam edildiği sürece sinirler olumsuz durum oluşabilir. Bu da sık sık uyuşma ve hissizlik durumunun görülmesine neden olur. Tüm bu belirtiler sinir sıkışmasına işaret olabilir.

2. Yoğun El Kullanımı

Elinizi yoğun şekilde kullandığınız bir işte çalışıyorsanız zaman zaman yorulmalara bağlı hissizlik yaşayabilirsiniz. Bu durum yaptığınız işten işe göre değişebilir fakat bu bölgenin yoğun bir şekilde yormak ağrı, uyuşma ve hissizlik yaratabilir.

3. Şeker Hastalığı

Şeker hastalığı günümüzde birçok insanda görülebilen bir hastalıktır. Şeker hastalarının mevcut hastalıkları vücutlarındaki bazı bölgelerin işlev kaybına sebep olabilir. Bunlardan birisi de elde hissizlik durumudur. Şeker hastalarında elde hissizlik durumu görülebilir. Ayrıca beslenmelerine dikkat etmeyen ve kan şekerinin sürekli fazla olduğu insanlarda da elde hissizlik görülebilir.

4. Merkezi Sinir Sistemini Etkileyen Hastalıklar

Merkezi sinir sistemini etkileyen hastalıklar vücutta birçok bölgeyi etkileyebilir. Çünkü merkezi sinir sistemi etkileyen hastalıklar aynı zaman motor sinir sistemini de etkiler. Parkinson gibi hastalıklar bu konuda örnek verilebilir. Bahsi geçen bu bölgelerden birisi de ellerdir. Bu sebeple parkinson hastalarında ve diğer sinir sistemini etkileyen hastalıklara sahip kişiler elde his kaybı görülebilir.

5. Tümörler

Elde his kaybının bir diğer sebebi de tümörler olabilir. Her tümör elde his kaybına neden olmaz. Motor sinir sistemini etkileyen tümörler bu konuda örnek verilebilir. Bu tümörler sadece elde hissizlik ve uyuşukluk hissine değil ayak gibi vücudun diğer bölgelerinde de hissizlik ve uyuşukluğa neden olabilir.

Elde His Kaybı Nasıl Geçer?

Elde His Kaybı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Yukarıda bahsi geçtiği gibi elde his kaybının birçok sebebi olabilir. Elde his kaybının tedavisi için öncelikle his kaybına neden olan sorunun belirlenmesi gerekir. Bu sebeple elinizde his kaybı yaşıyorsanız zaman kaybetmeden bir doktora görünmenizde fayda vardır. Ayrıca elde his kayıpları genellikle doktor kontrolü gerektirir. Ne kadar erken tedaviye başlarsanız o kadar iyi sonuç alacağınızı unutmamanız gerekir.

Sinir sıkışmasından kaynaklı elde his kaybı yaşıyorsanız bu sorunu ameliyat olarak halletmeniz mümkündür. Yoğun el kullanımına bağlı olarak elde his kaybında yapmanız gereken dinlenmektir. Mümkünse işiniz bu şekilde bir ağırlığa sahip ise izin almanızda fayda vardır.

Merkezi sinir sistemi ve motor sisteminden kaynaklı elde his kaybı yaşıyorsanız mevcut ilaçlarınızı kullanmanızda fayda vardır. Bunun yanı sıra doktorunuz ayriyeten bu durum için bir ilaç veya krem vermiş ise kullanımını aksatmamalısınız. Son olarak tümör kaynaklı elde his kayıplarında tedavi tümörün çeşidine göre belirlenir. Tümör alınabilir bir cinsten ise sorununuz ortadan kalkacaktır. Tümöre müdahale sakıncalı ise ilaç tedavisi uygulanır. Bu durum biraz uzun sürebilir ve doktor kontrolünde kalınmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.