Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Elde Morarma ve Şişme Neden Olur, Nasıl Geçer?

El, insan vücudunun en uç noktasında yer alan organdır. En uç kısımda konumlandığı için, vücutta ortaya çıkan bazı aksaklıklar, ilk olarak el ve parmakları büyük oranda etkileyebilir. Aynı zamanda el her gün çok fazla hareketi yapmaya olanak sağladığı için bir süre sonra yorularak, yıpranır. Elle ilgili birçok olumsuz durum meydana geldiği zaman ilk belirti olarak kendini morarma ve şişme şeklinde gösterir. Aslında kısa bir süre içerisinde geçebilir. Bazı hastalıkların belirtisi olarak görülürse, hastalık tamamen geçinceye kadar elde morarma ve şişme devam eder.

Elde Morarma ve Şişmenin Nedenleri Nelerdir?

elde morarma ve şişme

İnsan vücudunda en çok kullanılan organlardan biri eldir. Elin çok fazla kullanılmasından dolayı, bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Özellikle elle ilgili sorunlar daha çok morarma ve şişme semptomlarının oluşmasına neden olur. Bu durumun en temel sebebi, insan vücudunda yer alan dolaşım sisteminde meydana gelen bazı aksaklıklardır. Vücutta çok sayıda bulunan kan damarlarında bazen kontrolsüz bir daralma oluşur. Bu durumda kan yeterli oranda oksijeni, vücudun uç kısmında konumlanan ellere ulaştıramaz. Belirli bir süre oksijenden mahrum kalan ellerde, morarma ve şişme ortaya çıkar.

Soğuk havaya ya da soğuk suya uzun sure maruz kalmak, Raynaud hastalığı, el damarlarına giden bir damarın kanın pıhtılaşması sonucunda tıkanması, yüksek tansiyon tedavisinde kullanılması gereken beta bloker ilaçlar, polisitemi ya da anormal hemoglobin gibi oksijen yetersizliğine neden olan problemler gibi birçok faktör, elde morarmaya neden olabilir.

Ele alınan ağır bir darbe ya da elin sert bir yere çarpılması sonucunda morarma ve şişme ortaya çıkar. Herhangi bir hastalığın teşhis edilebilmesi için yapılması gereken kan alımında da aynı sorun geçerli olabilir. Bazı insanların kollarındaki damar ince bir yapıya sahip olur ve kan almaya uygun olmaz. Bu nedenle el üzerinden geçen damarlar, kan alımına uyum sağlarsa, elden kan alımı yapılır. Kan alma işlemi sırasında, kan damarlarında küçük bir açık yara bırakılabilir. Şırınganın çıktığı noktaya bir süre baskı yapmamak morarmasına ve şişmesine yol açabilir.

Uzun süre güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmak, B12, C ve K vitaminleri öncelikli olmak üzere vitamin ve minerallerin vücutta eksik olması, çinko ve demir minerallerinin yetersizliği, deterjanların, temizlik malzemelerinin eldiven takılmadan kullanılması ya da yaşlılık gibi birtakım faktörlere bağlı olarak cildin koruyucu özelliği azalır. Bu durum cildin alt tabakasında yer alan damarların korunmasız olmasına neden olabilir. En küçük darbelerde bile el damarların yırtılır ve morarır.

Kanama ve damarlarda meydana gelen sorunlar, elde şişme ve morarma gibi semptomların ortaya çıkmasında etkili rol oynayabilir. Aspirin, warfarin gibi kan inceltici, prednizon, prendizolon, damar zayıflatıcı ve migren ilaçlarının kullanımı gibi faktörler kanın incelerek pıhtı oluşturamamasına neden olur. Aynı zamanda kılcal damarlarının yapısında zayıflamaya yol açabilir. Bu durumda elde morarma ve şişme oluşumu görülür.

Elde Morarma ve Şişme Nasıl Geçer?

elde morarma ve şişme

Elde morarma ve şişme sorunun oluşumuna neden olan birtakım etkenler bulunur. İlk olarak bu sorunun altında yatan sebebin tespit edilmesi gerekir. Daha sonra uygun olan tedavi yöntemi belirlenebilir. Morarma ve şişme probleminde hastaya kan tahlili, fizik muayene yapılır ve damar görüntüleme testleri istenir. Parmak uçlarında daha belirgin bir şekilde ortaya çıkan morarma ve şişme, kan dolaşımının tam olarak sağlanamadığı zaman oluşabilir. Eğer sorun bu sebepten kaynaklanıyorsa, evde hiçbir müdahale yapmadan, bir doktora başvurmanız ve tıbbi destek almanız gerekir.

  • Kan dolaşımın düzenli bir şekilde gerçekleşmesi için sigara ve kafein içerikli içeceklerden uzak durun.
  • Özellikle temizlik yaparken, ellerinizin kimyasal maddelere temasını önlemek için eldiven kullanın.
  • Ellerinizi güçlendirmek için bazı hafif egzersizler yapabilirsiniz.
  • Ellerinizi aynı zamanda darbelerden özellikle koruyun.
  • İlaç tedavisi uygun görülürse, kan dolaşımını iyileştirmek için, hipertansiyon ilaçları, nirtarlı yüzey kremler, aspirin ve ereksiyon haplarını doktor tavsiyesi ile kullanabilirsiniz.
  • Elde meydana gelen morarma ve şişme sorununu iyileştirmek için, elinize buz uygulayabilirsiniz. Soğuk etki sayesinde, elde yer alan kan damarlarının büzüşmesini sağlar ve deforme olan kılcal damarlardan akan kanın azalmasına yardımcı olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.