Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Elde Sinir Sıkışması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Eldeki sinir sıkışmasının bir diğer ismi de karpal tünel sendromudur. El bileğinde oluşan bu durum uyuşma, ağrı ve hareketsizlik gibi olayların üst üste meydana gelmesinde aktif olur. Bu durum genellikle bayanlarda, erkeklere oranla daha sık görülür. Elde sinir sıkışmasının, el bileğindeki median sinirinin geçtiği tünelde oluştuğu bilinir. Tünel zemini ve yanlarında karpal kemikleri bulunur. Burası daha dar bir şekle sahiptir. U şeklini alan kemik yatağı transvers karpal ligament adında bir bağ ile örtülen medial sinirler bu belirtilen bağ içerisinde sıkışır ve karpal tünel sendromu meydana gelir.

Median sinir dokusu ellerimizde baş parmak, orta parmak ve işaret parmağı hareket ve duyularından sorumludur. Parmaklarımıza hareket etmesini sağlayan median sinirle beraber tendonlar da bulunur. Eldeki sinir sıkışması hali, tendonlar, tüneldeki bağ dokuları ve transvers karpal ligamentin kalınlaşır, median sinire baskı yapar. Bunun sonucunda ise elde sinir sıkışması meydana gelir.

Elde Sinir Sıkışması Neden Oluşur?

  • El bileğinin aşırı olarak kullanılmasını gerektiren durumlarda gerçekleşir. (Dantel işçiliği, klavye kullanımı, halı el dokumacılığı vb.)
  • Hormonlardan kaynaklı değişimlerden oluşan sinir sıkışması.
  • İlerleyen yaşlarda sinirlerde oluşan deformasyon.
  • Diyabet, tiroid ve romatizmal hastalıklar bu hastalığın sebepleri arasında yer alır.
  • Genetiğe bağlı olarak aile bireylerinin hepsinde elde sinir sıkışması görülebilir.

Elde Sinir Sıkışmasının Belirtileri Nelerdir?

Elde Sinir Sıkışması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Hastalarının el bileğinde hareket gerçekleştirirken karıncalanma, uyuşukluk ve şiddetli ağrı hisseder. Orta parmak, baş parmak ve işaret parmakta elektriklenme hissi ortaya çıkar ve omuz, dirseğe yayılan şiddetli ağrıların, sızlanmaların meydana gelmesi belirtileridir.

Burada belirtilerin biri ya da birkaçının ortaya çıkmasının ardından bir uzman doktora görünmenizde fayda vardır. Belirtiler genel olarak yavaş yavaş ortaya çıkar. Herhangi bir zamanda ortaya çıkan el sinir sıkışması, özellikle de vücut dinlenmeye başladığı zaman geceleri daha çok gerçekleşir. Gündüz vaktinde ise ellerimizi en çok kullandığımız zamanlarda araç kullanırken, telefonla konuşurken, kitap okurken ağrı ortaya birden çıkabilir.

Bu hareketler sırasında şiddetli ağrı meydana geliyorsa elinizi sallamanız kısa süreli rahatlama hissi oluşturur. Belirtilerin ne zaman ortaya çıkacağı bilinmediği gibi az süre etkisini gösterir ve zamanla kalıp hale dönüşür. Sinirlerin gevşemesine sebep olan sinir sıkışmasında sakarlık artar. Bulaşık yıkarken, bir şeyi iliklerken zorlanmalar yaşanır. Tedavisi gerçekleşmediği zamanda el kaslarında zamanla zayıflama görülür.

Elde Sinir Sıkışmasının Tanı ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastaların böyle durumlarda vermiş olduğu net bilgiler tedavinin şeklini belirler. Doktorunuza eksiksiz ve doğru bilgileri verdikten sonra fizik tedavisi uygulanır. El kaslarınızda zayıflık tespiti, kavrama kuvveti tespiti, eldeki uyuşma ve karıncalanma hissini anlamak için belli pozisyonlarda tuttuğunuz zaman hissediyorsanız tanı koyma kolaylaşır. Ayrıca, parmak duyularını ve hislerini gözleriniz kapalı olarak değerlendirmeniz gerekir. El bileğinizde median sinirlerinizi bastırıp, şikayetli bölgeyi tam belli eden testler uygulanarak eldeki sinir sıkışmasının tespiti yapılır. Sinir iletimini değerlendirebilmek ve kemik yapısını tam görüntülemek için EMG testi ve röntgen çekimi de yapılır.

Sinir sıkışmasını engelleyici durumlar gerçekleşmesine rağmen, şikayetleriniz sürüyorsa ve sızlamalar devam ediyorsa doktorunuz size cerrahi tedavi şekli uygular. Eğer median sıkışma durumunuz engellenmezse geri dönüşü olmayan hasarların oluşması engellenmelidir. Cerrahi tedavi uygulanan hastalarda operasyonlar hasta ayaktayken gerçekleşir. Lokal anestezi uygulanır. Median sinir gevşetilir ve sinir hücrelerinin rahatlaması amaçlanır.

Cerrahi operasyon uygulanmış el birkaç gün kalp seviyesi üzerinde tutulur ve şişmesi engellenir. Bu olayla beraber birkaç günlük şişlik, ağrı ve sertlik gerçekleşmesi gayet normaldir. 3 hafta süre kadar bileğinizi dinlendirmeniz gerekir. Birkaç hafta sonra ise el basit işlerde kullanılacak seviyeye gelir. Sinir sıkışması olan ele cerrahi operasyon uygulandığı andan 6 aya kadar bilekte uyuşma ve karıncalanma hissi olması oldukça normaldir. Eğer bileğiniz ile yapacağınız işler varsa doktorunuzla gerekli konuşmaları yapıp, doktorunuz uygun görürse işlerinizi halledebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.