Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Elde Şişlik ve Ağrı Nasıl Geçer?

Elde bulunan şişlik ve ağrılar kimi zaman ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Hastalıkların tek bir belirtisi olmadığını bunun yanında daha birçok belirti de hissedeceğimizi bilmemiz gerekir. Bu nedenden dolayı elde şişlik ve ağrılara müdahale etmek gerekebilir. Elde şişlik ve ağrıların neden olduğuna ve nasıl geçtiğine dair bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Elde Şişlik ve Ağrı Neden Olur?

Elde şişlik ve ağrılar genelde ortopedik hastalıkların belirtisi olarak bilinir. Ancak kimi zamanda bunların haricindeki hastalıklara da eşlik eder. Özellikle ödem sorunu en çok ellerde görülür. Ödem genelde vücutta bazı toksin maddelerin suyla beraber birikmesi demektir. Aynı zamanda fazla tuz tüketen kişilerde de bu sorun görülebilir. Bu da şişkinliğe neden olur. Bu şişkinlik kişinin kendini daha fazla kiloda hissetmesinin yanı sıra bir de ağrı hissetmesine neden olur. Çünkü ödemin oluşturduğu baskıdan sinirlerde olumsuz etkilenir. Bu da ellerde ayaklarda önce karıncalanmayla başlayan ve devamında da ağrılara neden olan bir belirti oluşturur.

Günlük hayatta ufak tefek kazalarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Kimini daha sonradan fark ettiğimiz bu kazalar o an acımasa da ellerimizde şişkinliğe neden olabiliyor. Daha sonrasında oluşan bu şişkinliklerin beraberinde ağrı da gelişiyor. Özellikle burkulma gibi yaralanmalar da bu belirtiler daha sık görülüyor. Bu şişkinlikler orada bulunan kasların ya da damarların zedelenmesine neden olabiliyor.

Kireçlenme yaşlı bireylerde daha sık bulunulduğu düşünülen bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkıyor. Ancak hemen hemen her yaş grubuna ait kişilerde de görülebiliyor. Kireçlenme sonucunda oluşan bazı yıpranmalar da ellerin şişlikleri ve ağrılarına da neden olabiliyor. Bu sadece ellerde değil, diğer eklem bölgelerinde de yaşanabiliyor.

Karpal tünel sendromu halk arasında pek bilinmeyen ancak herkesin zaman zaman yaşadığı bir durumdur. Ellerde bulunan sinirlerin sıkışması sonucunda kişide görülür. Ellerin gerekliliğini gerektiren rahatsızlıklarda daha sık görülür. Örneğin sürekli kullanılan bilgisayar ya da araba kullanmak gibi durumlar buna örnektir. Kişide şiddetli ağrılar oluşmasına neden olabilir.

Spor ve egzersiz yaparken kişinin bilinçsiz bir hareket sonucunda da ellerde şişlikler ve ağrılar görülebilir. Kaslar hareket halindeyken daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Kanın oluşturduğu baskı da buna oranla artar. Bu da sporcuların sıklıkla şişliklere ve ağrılara maruz kalmasına neden olur.

Özellikle mevsim geçişlerinde sıklıkla rastlanılan ellerde şişlik ve ağrı belirtilerinin sebebi alerjidir. Alerjik maddelere karşı vücut bir savunma mekanizması geliştirir ve bu genelde kaşıntı gibi sorunlara neden olur. Kaşıntılar sonucunda ellerde şişmeler ve ağrılar da söz konusu olabilir.

Elde Şişlik ve Ağrının Tedavisi Nasıl Yapılır?

  • Eğer ödem sorunu yaşıyorsanız bu sendromların oluşması oldukça normal. Ancak tuz tüketimini azalttığınız takdirde ve bol su tükettiğiniz takdirde ödemleri hızla vücudunuzdan atabilirsiniz. Aynı zamanda ödem söktürücü bitkisel çaylarda sizlere bu dönemde yardımcı olur.
  • Yaralanmalar sonucunda oluşan şişlikler ciddi bir bağ hasarına neden olabilir. Bu yüzden derhal müdahale edilmesi gerekebilir. Olabildiğince kımıldatmamaya ve kalp hizasında tutmaya öden gösterin ve bir an önce ortopedi uzmanına elinizi muayene ettirin. Eğer basit bir şişme söz konusuysa soğuk kompres işe yarayabilir.
  • Kireçlenmenin neden olduğu şişlikler ve ağrıların çözümü ise yine doktorların tavsiye ettiği tedavi biçimleridir. Öncelikle bu sorunları ellerinizde yaşıyor ve diğer eklemlerinizde de hissediyorsanız mutlaka bir uzman doktora danışmanızda fayda var. Teşhisin ardından gerekli olan ilaç tedavisiyle birlikte kişi bu hastalığın önüne geçebilir.
  • Egzersiz ve spor sırasında yaşanan durumlarda kişi spor yapmayı bırakmalıdır. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığında ilk müdahale soğuk kompresler ve kas gevşeticilerle olabilir.
  • Alerjinin neden olduğu şişliklere ve ağrılarda da, alerjinizi tetikleyen maddelere karşı önlem alabilirsiniz. Olabildiğince bu maddelerden uzak durarak, az temas ederek korunabilirsiniz.
  • İlaçların yan etkilerinden de oluşabilen ellerde şişlik ve ağrılara karşı bu durumu doktorunuza bildirmeniz gerekir. Doktorunuz yan etkilere yönelik bir tedavi biçimi uygulayabilir ya da ilacınızın dozunu düşürebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.