Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Eldeki Lekeler İçin Bitkisel Çözüm

Güneş ışınlarının zararlı etkilerinin yoğun olduğu zamanlarda, cildin güneşe maruz kaldığı zamanlarda melanin yoğunlaşması yaşanır. Yaşamın kaynağı olan güneş doğru oranda kullanıldığı sürece sayısız fayda sağlar. Ama aşırı derecede güneş ışınlarına maruz kalınırsa zararları ortaya çıkabilir. Bir de yaş ortalaması ileri durumda ise, istenmeyen kahverengi lekeler oluşabilir. Genellikle bu lekeler vücudun el ve yüz bölgelerinde oluşur. Özellikle açık tenli kişilerde ve hassas tenli kişiler lekelemeye daha da yatkındır.

Eldeki Lekeler Neden Olur?

Eldeki lekelerin temel sebebi genelde güneş ışınları olsa da, bazı faktörler de etkileyebilmektedir. Bunların içinde uzun süre kullanılan doğum kontrol hapları, hormonal olarak yaşanan hastalıklar, belirli dönem kullanılan ilaçların yan etkileri, gebelik dönemleri, karaciğer rahatsızlıkları, menopoz, stres, akne, kimyasal maddelere maruz kalmak,  anlış cilt bakımına maruz kalmak ve bazen de genetik nedenler yer almaktadır.

Eldeki Lekeler İçin Nasıl Önlemler Alınabilir?

Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden kurtulmak için bazı önlemler alabiliriz. Öncelikle özellikle sıcaklığın kendini hissettirmeye başladığı şu günlerde dikkatli olmak cildimiz açısından önemlidir. Dışarıya çıkmadan yaklaşık yarım saat kadar önce temin edebileceğimiz bir krem kullanmak işe yarayacaktır. Yine gece yatmadan önce koruyucu özelliği olması açısından el ve yüz bölgelerine krem uygulamak da faydalıdır. Bu kremin içeriğinde C vitamini ve yeşil çay var ise daha da faydalı olacaktır. Bunlarla ilgili piyasada ve eczanelerde birçok krem ya da losyon bulunmaktadır. Bunun yanında evde hazırlanabilecek kremler ya da bitkisel çözümler olabilir.

Eldeki Lekeler İçin Uygulanabilen Bitkisel Çözümler

  • 2  çorba kaşığı limon suyu ile 1 çorba  kaşığı yoğurt karıştırılır. Kahverengi lekelerin üzerine sürülür. Kuruması için beklenir.Sonrasında soğuk su ile iyice durulama yapılır.
  • 1 kırmızı soğanın suyu sıkılır ve içine 2 çorba kaşığı elma sirkesi karıştırılır. Lekeli bölgeye bir pamuk yardımı ile uygulanır. Kuruduktan sonra su ile temizlenir. Eldeki lekeleri temizleyen bu karışım,  hassas cilde sahip kişilerde 3 günde 1 defa, normal cilde sahip kişilerde her gün uygulanabilir.
  • 1 yaban turpu rendelenir.İçerisine 1 çorba kaşığı limon suyu ilave edilir. Lekeli bölgeye uygulanır. Yaklaşık olarak 15-20 dakika bekletilir. Sonrasında su ile durulur.
  • 2 çorba kaşığı süt ile 1 çorba kaşığı hardal tozu  uygun bir kabın içerisinde karıştırılıp lekenin üzerine sürülür. 15 dakika  bekletildikten sonra su ile temizlenir. Süt içerisinde bulunan laktik asit sayesinde ellerdeki bulunan lekeleri temizleme etkisine sahiptir. Bu maske haftada 2 kere ellerdeki lekeler için uygulanabilir.
  • 1 tatlı kaşığı kabartma tozu ile 1 tatlı kaşığı vazelin ve 1 adet yumurta kabuğu öncelikle un haline getirilir. Hepsi karıştırılır. Cilde sürülerek yaklaşık olarak 20 ika bekletilir. Ardından cilt iyice ovalanarak temizlenir.
  • 1 tutam maydanoz, 1 tutam semiz otu, 1 fincan yoğurt ve çeyrek limonun suyu iyice karıştırılıp püre haline getirilir. Bu karışım cilde sürülerek 30 dakika bekletilir. Sonrada ovalanarak çıkartılır. Haftada en az 2 gün bu uygulama yapılır.
  • 1 çorba kaşığı yoğurt, 1 tatlı kaşığı yulaf unu, çeyrek limon suyu ile 1 tatlı kaşığı elma suyu bir kapta karıştırılır. Ciltte yaklaşık 30 dakika bekletilir. Sonrasında temizlenerek çıkartılır.
  • 10 damla zeytinyağı, 10 damla ispirto, 2 tatlı kaşığı çökelek bir araya getirilerek karıştırılır. Sonrasında elin üzerindeki lekeli bölgeye sürülür. 15 dakika bekletilir. Sonra ovalanarak eller temizlenir. Sıcak ve soğuk su kompleksi yapılır ve eller limon suyu ile ovularak işlem tamamlanır. Bu karışım her gün uygulanabilir.
  • Yine bal ve bal kabağı kullanılarak ellerdeki lekeler için başka bir maske de hazırlanabilir. Biraz bal ve bal kabağı çekirdeği kullanılır. Öncelikli olarak bal kabağının çekirdekleri çıkartılır ve çekirdekler ezilir. Sonra içine biraz bal koyulur ve karıştırılır. Hazırlanan karışım ellerdeki lekeli yerlere sürülür. 20 dakika bekletilir. Sonrada güzelce temizlenir. Daha etkili sonuç elde etmek için ellere önce peeling uygulaması yapıldıktan sonra bu maske uygulanmalıdır. Haftada 1 kez uygulanabilir.
  • 1 çay kaşığı üzüm sirkesi,  1 çay kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı su ile eşit miktardaki diğer malzemeler bir araya getirilerek, ağzı püskürtmeli olan bir sprey şişesine boşaltılır. Hazırlanan bu karışım haftada 3 gün sabah ve akşam olmak üzere lekelerin üstüne sürülür. 3 ay boyunca düzenli kullanıldığında etkili sonuç vermesi olağandır.

Yukarıda saydığımız eller için lekeleri giderici özelliği olan bu yöntemlerin istenilen herhangi bir eller için uygulanabilir. Genelde hemen hemen hepsinin malzemesi kolay bulunabilir niteliktedir. Bu yöntemler lekeler kayboluncaya kadar el bölgesine uygulanır. Günde 1 kere yapmak genelde yeterlidir. Zamanla önce lekelerin rengi açılır, sonrasında kaybolmaya başlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.