Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Elektrikli Diş Fırçası Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş ve diş eti sağlığı vücudumuzda bulunan diğer organların sağlığı kadar önemlidir. Diş ve diş eti sağlığına özen gösterilmemesi durumunda insan vücudunda birtakım ciddi rahatsızlıklara neden olmaktadır ve bu nedenle birtakım organlar da bu durumdan olumsuz olarak etkilenmektedir. Ağız ve diş sağlığı ülkemizde çok önemsenen bir konu olmadığı için ağız ve diş eti hastalıkları çok fazla sayıda bulunmaktadır. İnsan vücuduna etkileri yavaş yavaş olduğu için, direkt bir etki göstermediği için herhangi bir ağız, diş hastalığı olmadığı sürece diş doktoruna gitme ihtiyacı duyulmaz. Ağız mekanik sindirimin ilk aşaması olarak insan vücudunda etkili bir rol oynamaktadır. Bunun yanı sıra ağız ve diş sağlığı estetik açıdan da önemli bir organdır. Ağzımıza aldığımız her yiyecek dişler aracılığıyla çiğnenip, yutulmasının ardından sindirim aşaması başlamaktadır, dişler sindirimi kolaylaştırmak için ağzımıza aldığımız her yiyeceği küçük parçalar haline getirerek, bir sonraki aşama olan sindirime hazır hale getirir. Ağız ve diş takımı aynı zamanda konuşmamıza ve harfleri düzgün bir şekilde çıkarmamıza yardımcı olmaktadır. Diş takımının ağzımıza aldığımı her yiyeceği küçük parçalar haline getirmek ve sindirime yardımcı olmak gibi görevlerinin yanında, aynı zamanda konuşmamızda ve dış görünüşümüze de katkısı çok büyüktür. İnsanı güzel görünmesini sağlayan, güzelliği arttıran bir organdır.

teeth

İnsan vücudunda bulunan ağız bakımı çok önemlidir, eğer olması gerektiği gibi bakım gösterilmezse diş sağlığının bozulmasına ve sindirim sisteminin de bu durumdan olumsuz etkilenmesine yol açmaktadır. Ağız sağlığının gerektiği kadar önemsenmemesi, düzenli olarak dişin fırçalanmaması gibi durumlarda diş çürükleri, diş eti kanamaları, diş ağrısı gibi diş hastalıkları ortaya çıkmaktadır. Eğer bu tür olumsuz diş hastalıklarını yaşıyorsanız ve tedavi sürecini erteliyorsanız bu durum daha ciddi hastalıklara da neden olabilir. Kalp, böbrek ve eklem gibi organlarımızı olumsuz olarak etkileyerek, çok ciddi hastalıklara neden olmaktadır.

Diş Hastalıkları

Diş ve diş sağlığına yeterince özen gösterilmemesi ve temizliğine dikkat edilmemesi durumunda diş çürükleri ortaya çıkmaktadır. Diş çürüklerindeki en kötü durum dişin tamamen kaybedilmesidir. Diş çürümesinin farklı sebepleri bulunmaktadır. Bunlar, dişin dış yüzeyinin soğuğa ya da sıcağa duyarlı olmasıdır. Ağız yoluyla aldığımız besinlerin artıkları, bu yiyeceklerin parçalanması ve asit oluşumuna neden olabilecek mikroorganizmaların dişlerde bulunmasıdır. Diş çürümesine neden olan yiyeceklerin başında şekerli besinler yani karbonhidratlar gelmektedir. Karbonhidratların, özellikle çikolata ve şekerin fazla tüketilmesi, bunun sonucunda diş temizliğinin yeterli ve düzenli bir şekilde yapılmamasında diş çürüğü ortaya çıkmaktadır. Diş yüzeyi düzenli ve günde iki kere fırçalandığında mikroplar diş güçlenerek, zarar verilemez hale gelir. Dişte meydana gelen çürükler, dişlerde oyuklar ortaya çıkararak dişin yapısını ve görüntüsünü bozmaktadır. Dişin yapısı bozulduğunda ve diş kırılmaya başladığında bu durumların geriye dönüşü olmamaktadır. Bu durumda ya çekim işleminin ya da dolgu işleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

dis-curugu

Diş yapısının yüzeyi mine tabakası adı verilen sert bir tabaka ile kaplanmıştır. Mine tabakasının altında yumuşak bir yapı ve dişin en iç kısmında damar, sinir bulunmaktadır. Diş eti hastalığının birtakım belirtileri vardır. Diş eti hastalıklarının en önemli ve en yaygın olan belirtisi diş eti kanamasıdır ve sağlıklı olan diş etinin genelde kanamaması gerekmektedir. Diş etinizde şişme ya da kızarma ortaya çıkıyorsa, diş eti kenarlarında ya da dişlerin arasında kalan kısımlarında meydana gelen siyah lekelerin olması, diş etinde iltihap olması, dişlerde sallanma ve kırılma oluyorsa, ağızda kötü kokunun oluşması gibi birçok belirtisi bulunmaktadır. Diş eti hastalığının önlenmesinde kişinin diş temizliğinin olması ve bu diş temizliğin düzenli olarak günde iki kere tekrarlanması gibi sorumluluklar düşmektedir.

Elektrikli Diş Fırçası Kullanılırken Nelere Edilmesi Gerekir?

Ağız ve diş sağlığı en az diğer organlarımız kadar önemsememiz gereken bir alandır. Diş ve diş eti temizliği için en önemli araçlardan biri şüphesiz diş fırçalarıdır. Günümüzde diş ve diş eti sağlığı için birçok markanın, farklı özelliklere sahip normal, manuel ve elektrikli diş fırçalarını piyasaya tüketicilerin kullanımına sunmuşlardır. Manuel diş fırçalarında kendi gücünüzü kullanarak diş fırçasına kendiniz yön verirsiniz ama elektrikli diş fırçalarında tek bir düğmeye basarak sadece yavaş ve yumuşak hareketlerle dişinizin tüm yüzeyini kısa bir süre içerisinde tamamen temizlemiş olursunuz. elektrikli diş fırçasının kullanımı manuel diş fırçasına göre daha kolaydır, buna göre elektrikli diş fırçasını kullanabilmek için diş macununu fırçanızın başlığına sürün ve elektrikli diş fırçanızı diğer manuel diş fırçasında kullanıldığı gibi kırk beş derecelik açı ile tutun. Ardından elektrikli diş fırçasını düğmesine basarak çalışmasını sağlayın, elektrikli diş fırçasını her diş için ön yüzeyde, arka yüzeyde ve diş aralarında olacak şekilde gezdirin, dişlerin tam olarak temizlenmesi için her bir dişi iki dakika boyunca farklı açılardaki yüzeylerini fırçalayınız.

Elektrikli diş fırçaları dişleri çok iyi temizlemesinin yanı sıra aynı zamanda diş plaklarının daha kolay çıkmasını sağlar. Elektrikli diş fırçaları ile dişlerde oluşan diş fırçası aşınması ortaya çıkar. Bu nedenle elektrikli diş fırçası manuel diş fırçalarına göre daha avantajlı durumdadır, elektrikli diş fırçalarının tek olumsuz tarafı manuel diş fırçalarına göre daha pahalı olması ama tek bir başlığı bulunan elektrikli diş fırçaları birçok başlığı bulunan diğer elektrikli diş fırçalarına göre daha ucuzdur. Manuel diş fırçasını diş ve diş eti sağlığı, hijyen açısından sık sık değiştirmeniz gerekmektedir, birkaç ay içerisinde aldığınız manuel diş fırçası fiyatına uzun süre kullanabileceğiniz bir elektrikli diş fırçası alabilirsiniz.

maxresdefault

Elektrikli diş fırçasını kullanırken dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar vardır. Manuel diş fırçasında da aynı durum geçerlidir. Mesela elektrikli diş fırçasını kullanırken başlığını yıkadıktan sonra mutlaka kurutmanız gerekmektedir. Islak bir şekilde kalan fırça başlığı bakterilerin oluşmasına ve artmasına neden olmaktadır. Elektrikli diş fırçalarının şarj etmeleri için şarj aparatı da bulunmaktadır. Elektrikli diş fırçanızı her kullanımdan sonra şarj etmenize gerek yoktur, diğer şarjlı elektronik cihazlar gibi sadece şarjı bittiğinde takarsanız, elektrikli diş fırçanızın daha uzun süre bozulmadan muhafaza etmiş olursunuz. Sağlıklı bir diş ve diş eti için elektrikli diş fırçası ile dişlerinizi fırçaladıktan sonra diş ipiyle de dişlerinizin aralarında kalmış yiyecek artıklarını çok daha kolay bir şekilde çıkararak, daha temiz dişlere sahip olabilirsiniz. Diş ve diş eti sağlığı açısından diş doktorları genelde elektrikli diş fırçalarını tavsiye etmektedirler. Elektrikli diş fırçaları diğer manuel diş fırçalarına göre daha yumuşak bir fırça kıllarına sahip olduğu için böylece diş etinizin de tahriş olmasını önlemiş olursunuz. Elektrikli diş fırçasında dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise, fırçanızı diş ve diş etinize fazla baskı yapacak şekilde bastırmayınız, fazla bastırdığınız durumlarda mutlaka diş eti kanaması olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.