Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Elektronik Sigara Kanser Yapar Mı?

Ülkemiz ne yazık ki sigara tüketiminin en fazla olduğu ülkelerin başında gelmektedir. Her ne kadar yapılan denetlemeler sonucunda insanları bu konuda yıldırmak amaçlansa da insanlar yasağın cazibesi ile birlikte her geçen gün bu alışkanlıklarını sürdürmeye devam etmektedir. Bu alışkanlığın ne yazık ki küçük yaşlara düşmesinden sonra 18 yaş yasağı gelmiştir.

Sigara sadece maddi açıdan kişiye zarar vermez. Başta solunum organları olmak üzere etkilediği diğer sistemler de zaman içerisinde deforme olarak işlevselliğini kaybeder. Sağlık Bakanlığı başlatmış olduğu kampanyalar ve yardım hatları sayesinde milyonlarca insanı sigaradan kurtarmayı amaçlamaktadır.

İnsan vücudu nikotin alışkanlığını çok çabuk bırakamamakta ve kişiye bazı belirtiler ile de bunu belli ederek kişinin bir an önce sigara içmesine neden olmaktadır. Birden alışkanlıkları bırakmak zor olduğu için çeşitli yöntemler çıkmaktadır. Önceden nikotin sakızları, nikotin bantları sıkça gündeme gelmekteydi. Ancak pek fazla tercih edilmemesi ile birlikte daha az yararlı olan ve kişinin yavaş yavaş sigarayı bırakmasına neden olan elektronik sigaralar icat edilmiştir. Başlarda yararının olup olmadığı veya zararının ne boyutlarda olup olmadığı bilinmediği için birçok ülkede yasaklanmıştı. Daha sonra yapılan hiçbir akademik sonuç ya da tecrübe edilen hiç bir olumsuz sonuç olmaması durumunda son günlerde sıkça söz edilen yeni bir trend haline gelmiştir.

Kullananların tedirginlikle içmeye devam ettiği elektronik sigara hakkında birçok rivayet bulunsa da henüz bilisel bir açıklaması yoktur. Ancak bazı hastalıklara sebep olabilmektedir. Elektronik sigara sayesinde artık insanlar dumanı değil içerisinde bulunan likitten çıkan sıvılatırılmış buharı solumaktadır. Bu da akciğerler başta olmak üzere diğer organların daha az etkileyeceği anlamına gelmektedir. Bu durum tiryakiler için oldukça sevindirici bir haber. Zaman içerisinde sigara isteğini de azaltması ile birlikte vücut artık nikotin alışkanlığını daha az hissetmeye başlar.

Elektronik Sigaranın Kanserle İlişkisi Var mı?

Ülkemizde henüz yasal olmayan elektronik sigaralar yurt dışında oldukça sık olarak yaygınlaşmaktadır. Elektronik sigaranın içinde yer alan likitler aromalı veya aromasız olmak üzere çeşitleri vardır. Bu likitlerden çıkan buharı soluyan ciğerler likitin kalitesine göre olumlu ya da olumsuz bir şekilde tüketilmektedir. Eğer kullanılan likit içerisinde maliyet açısından ucuz olması amacı ile kanserojen maddeler kullanılmış ise bu kişiye sigaradan daha çok zarar verecektir. Çünkü direkt olarak dışarıda sıvılaştırılmış olarak içe çekilen sigara buharı akciğerlere sigaradan daha çok zarar vermektedir. Bu da kişinin akciğer kanseri olmasına yol açabilir. Ancak kaliteli ve bitkisel yollar ile elde edilen aromalardan oluşan likitleri kullanan kişilerin sigarayı azaltması yönünde olumlu sonuçlar elde edilebilir. Ancak tükürük yolu ile bulaşan hastalıklara dikkat edilmelidir. Elektronik sigaranın ağız kısmını kesinlikle sadece siz kullanmalısınız. Aksi halde bulaşıcı hastalıklar için oldukça risklidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.