Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Elektronik Sigaranın Zararları

Başta kanser ve kalp hastalıkları olmak üzere birçok sağlık sorununun ortak noktasında yer alan sigara, her ne kadar zararları bilinse de kullanılmaya devam ediyor ve herkesin bildiği üzere insan sağlığını oldukça büyük bir tehlikeye sokuyor. Türkiye’de her yıl yüz bin, dünyada ise 5 milyondan fazla kişi sigara sebebi ile hayatını kaybediyor. Bu noktada sigarayı bir türlü bırakamayan ve alternatif bir çözüm arayan kişiler son yılların trendleri arasında yer alan elektronik sigarayı tercih ediyor. Fakat bu konuda birçok ses, elektronik sigaranın sanıldığı kadar masum olmadığı konusunda bizleri uyarıyor. Buna rağmen elektronik sigaraya yönelen kesim ya daha önce sigarayı hiç içmemiş fakat denemek isteyen kişilerden ya da sigarayı bıraktıktan sonra özlemini gidermek isteyen kişilerden oluşuyor. Bununla birlikte aynı anda hem sigara hem de elektronik sigara tüketen kişiler de yok değil.

Türk Toraks Derneği tarafından oluşturulmuş olan Tütün Kontrolü Çalışma Grubu tarafından öne sürülen iddialara göre her ne kadar birçok kişi tarafından iddia edilse de elektronik sigaranın, sigaradan daha az zararlı olduğunu ortaya koyan hiçbir şey olmadığını söylüyor. Bununla birlikte elektronik sigaranın, bu cihazları üreten firmalar tarafından sağlıklı olarak lanse edilme sebebi elbette ki bu cihazların satılmak istemesinden geliyor. Bu grupta yer alan Profesör Deniz Cengiz Özge, elektronik sigara ile diğer tütün ürünleri arasında herhangi bir fark olmadığını söylüyor. Elektronik sigaranın  da filtre takılarak, inde, mentollü ya da light olarak üretilmesi gibi tüketicinin algısına yönelik bir çalışma olduğunu söyleyen Özge, elektronik sigaranın yalnızca bir başka endüstri ürünü olduğunu dile getiriyor. Sigaranın zararı herkes tarafından bilindiği için elektronik sigara ile birlikte yepyeni bir algı yaratıldığını iddia eden bu gruba göre elektronik sigara da en az sigara kadar sağlığa zararlı. Şimdi sizlerle birlikte Elektronik sigaranın zararlarından bahsedeceğiz.

Elektronik Sigaranın Zararları Nelerdir?

1. Damar Sağlığını Tehdit Ediyor

Elektronik sigara söz konusu olduğu zaman en çok gündemde olan konu bu sigara çeşidinin içerisinde yalnızca nikotin olduğu ve bu sebeple de herhangi bir zararının olmadığı ve bundan dolayı da içilmesinde herhangi bir sorun olmadığı şeklinde. Fakat bu durum bir kandırmacadan ibaret. Zira elektronik sigaranın içerisinde yer alan ve sıvılaştırılmış nikotinin sağlığı tehdit ettiği biliniyor. Elektronik sigaranın içilmesi ile birlikte damarların düzenli bir şekilde işlemesi de engellenmiş oluyor. Bu nedenle de elektronik sigara içen kişilerin damar sağlığı da tehlike altına giriyor.

2. Nikotin Bağımlığını Arttırabilir

Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı olan Profesör Doktor Elif Dağlı, tüm sigara üreticileri tarafından üretilme kararı alınan elektronik sigaranın, kimi durumlarda meyve aromaları ile birlikte çeşitli şekillerde satıldığı ve bu şekilde ürün çeşitliliği yoluna giderek daha çok kişiyi çekmeye çalıştığı ancak buna kanılmaması gerektiğini zira esasında büyük riskler barındırdığını söylüyor. Profesör Doktor Elif Dağlı tarafından yapılan açıklamaya göre sigaranın daha ilgi çekici olmasını sağlamak adına eklenen meyve aromasının içerisinde yer alan şeker, nikotin bağımlılığını daha da fazla arttırma özelliğine sahip.

3. Pasif İçici Olmanız Mümkün

Elektronik sigaranın içerisinde yer alan alerjen ve irritan maddeler sebebiyle, içildikten sonra çıkartılan duman ile birlikte pasif içici olunması mümkün. Elektronik sigaranın bulunduğu ortamda, bilindik sigaradan etkilenildiği gibi etkilenilmeyeceği dile getiriliyor olsa da esasında elektronik sigarayı tüketmek yalnızca kişinin kendisine değil aynı zamanda etrafındaki kişilere de zarar veriyor.

4. Kanserojen Madde İçeriyor

Günümüzde meyve, sebze ve hatta oyuncaklarda dahi kanserojen maddeye rastlamak mümkün. Hal böyle olunca elektronik sigaranın da içinde kanserojen madde olup olmadığı merak ediliyor. Zira elektronik sigaranın da kansere yol açtığı ve sağlık kalitesini düşürdüğü söyleniyor.

5. Patlama Riski Bulunuyor

Elektronik sigara alan bazı kişilerin cihazlarının patladığı haberleri gelip durmaya başladı. Son zamanlarda gündemde olan bu durum, ürünün saçtığı tehlikeyi bir başka boyuta taşımaya yetiyor.

6. Yüz Güzelliğini Riske Atıyor

Hem sigara hem de elektronik sigara ürünlerini tüketmek gerek iç organ sağlığını gerek patlama sonucunda yüz güzelliğinizi tehlikeye atıyor. Bu durum da siz fark etmeseniz dahi sizi büyük ölçüde etkiliyor.

7. Elektronik Sigaranın Zararları Çarpıtılıyor

Elektronik sigaranın tehlikeli olmadığı yönünde birtakım bilimsel çalışmaların ortaya çıkması bu durumu daha da tehlikeli kılıyor. Dünya üzerinde sigara üzerinden dönen ekonominin açlığı bitirebileceği biliniyor. İşte bu sebeple de bu ekonomiyi yöneten kişilerin para kazandığı yeri tehlikeye atmak gibi bir niyeti yok. Fakat sigara üzerine yapılan kamu spotu gibi reklamların ardından sigaranın üzerindeki ilginin kaybolması ile birlikte ortaya yeni bir adımı atılması gerekiyordu. İşte bu da elektronik sigara oldu. İşte bu ekonomiyi elinde tutan firmalar zaman zaman ellerinde olan nüfuzu kullanarak bu tür algı operasyonları ile birlikte elektronik sigaranın sağlıklı olduğu yönünde araştırmalar ortaya koyuyor.

8. Nikotin Bulunuyor

Elektronik sigara her ne kadar tüp içinde bir sıvı olsa da bu sıvının ana maddesi propilen ya da gliserol, niktotin ve glikol maddelerinden oluşuyor. Bununla birlikte kimi zaman koku verici aromaların kullanıldığı da oluyor. Bu karışımın ısıtılması ile birlikte ortaya duman çıkıyor. Her ne kadar gerek miktarı gerek ise varlığı üründen ürüne göre değişiklik gösterse de piyasada yer alan elektronik sigaraların büyük bir çoğunluğunda nikotin var. Üstelik nikotin dumanının solunması ile birlikte vücuttaki serum nikotin düzeyinin yalnızca beş dakika içinde en yüksek değerine ulaştığı tespit edilmiş bulunuyor.

9. Tüketimi Yasaklanmış Maddeleri İçeriyor

Propilen glikol, gliserin ve kokuya sahip olan aromalar, çeşitli yiyeceklerde katkı maddesi olarak kullanılsa da ağız yoluyla tüketildiği zaman bir soruna yol açmıyor. Fakat aynı şey solunum yolu için geçerli değil. Uzun süre boyunca solunarak maruz kalınması halinde birçok zarara yol açabileceğine dair veriler bulunsa da bu bilgiler henüz yeterli değil. Hayvanlar üzerinde yapılmış olan deneylere göre gliserola uzun süre boyunca maruz kalınması halinde üst solunum yolları hücre yapısı ve mukozasında kansere yol açabilecek ola bozulmaların yaşandığı tespit edildi. Piyasada satılmakta olan elektronik sigaraların içerisinde de propilen glikol ya da gliserolun yerine etilen glikol isimli tüketimi yasaklanmış olan bir maddeden yüksek oranda bulunuyor.

10. Dumanı da Zararlı

Elektronik sigaraların içine koku vermesi için eklenmiş aromalar aldehid bir yapıya sahip oluyor ve bunların bir bölümü de vücutta birtakım tepkiler oluşmasına sebep oluyor. Yapılan çeşitli araştırmalara göre sigara dumanı ve elektronik sigara dumanının akciğerlere ve vücutta yer alan küçük hava yollarına zararlı partiküller yayması miktarsal olarak eşit gözüküyor. Üstelik elektronik sigaraların normal sigaraya göre neredeyse eşit miktarda kanserojen niteliğe sahip olan maddeler içeriyor.

11. Sigarayı Bırakmaya Yardımcı Olmuyor

Elektronik sigaraların nikotin içeren nikotin bantları ve nikotin sakızı gibi ürünlere oranla sigaraya daha yakın bir deneyim verdiği bilinen bir gerçek olsa da sigarayı bırakma konusunda yardımcı olduğu konusu oldukça şüpheli. Zira bu konuda 700 kişiden oluşan bir grup ile yapılan bir çalışmaya göre elektronik sigaranın diğer ürünlere göre sigarayı bırakma konusunda istatistiksel olarak ayırt edici nitelik taşıyan herhangi bir farka sahip olduğu gözlemlenmemiş bulunuyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.