Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Elimdeki Kırmızı Noktalar İçin Ne Yapmalıyım?

Elde, yüzde ya da vücudun bir başka yerinde küçük kırmızı noktalar görüldüğü takdirde genellikle bir tür alerjik tepkime var demektir. Ağır kimyasal barındırmakta olan ev temizlik ürünleri, deterjan, sabun ya da şampuan cildinizde bu tür tepkimelerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Alerji sebebiyle ortaya çıkan kırmızı noktalar genellikle alerjene maruz kalınmasının ardından bir iki saat sonra ortaya çıkar.

Alerjenin ortadan kaldırılması halinde ise genellikle sorun çözülür. Vücutta meydana gelen kırmızı noktalar pullanma, cilt kuruluğu ve kaşıntı gibi belirtileri de barındırır. İnatçı bir şekilde yayılan ve bir türlü geçmeyen kırmızı noktalara gıda alerjisi, akne, uyuz, kızamık ve böcek ısırığı gibi sorunlar yol açmış olabilir. Şimdi sizlere kırmızı noktalara sebep olabilecek olan durumlardan bahsedeceğiz.

Kırmızı Noktaların Çıkma Sebepleri Nelerdir?

1. Akne

Cilt yüzeylerinde bakteri birikmesi sebebiyle ortaya çıkan akneler ilk aşamada kırmızı noktalar halinde gelişir.

2. Kurdeşen

Bu rahatsızlığa sebep olan şey genellikle alerji olur. Çocuklarda ortaya çıkan ve tek tek ya da gruplar halinde görülen kurdeşen vücudun çeşitli noktalarında ortaya çıkabilir.

3. Böcek Isırığı

Sivrisinek sokması gibi tek bir noktada olmayan ve ısırılan bölge ile çevresinde çeşitli tepkimelere yol açan çeşitli böcek ısırıkları bulunur. Böceğin ısırdığı bu bölge ve çevresi kaşınmaya başlar. Genellikle birkaç saate geçen bu kaşıntının geçmemesi ve ısırılmış olan bölgenin şişmesi halinde doktora gitmenizde fayda var.

4. Kızamık

Vücudun enfeksiyona maruz kalmasının ardından 10 ile 12 gün sonra ortaya çıkan kızamık genellikle yüz bölgesinde ortaya çıksa da vücudun tamamına yayılır. Doktor kontrolü mutlaka gerekir.

5. Mantar Enfeksiyonu

Vücuduna herhangi bir bölümünde ortaya çıkabilen mantarlardan dolayı çeşitli kızarıklıklar ortaya çıkabilir. Genellikle ayak bölgesinde meydana gelen mantar enfeksiyonu derinin pul pul dökülmesine ve kaşıntıya sebep olur.

6. Uyuz

Cilt üzerinde pullanma ve küçük kırmızı noktalar olması halinde uyuza yakalanmış olabilirsiniz. Uyuz genellikle parmakların iç kesimlerinde ve aralarında başlar.

7. Zona Hastalığı

Kaşıntılı cilt lekeleri ile birlikte kendini gösteren bu hastalığın yanma, kaşıntı, ağrı ve karıncalanma gibi çeşitli belirtileri de bulunur ve mutlak surette doktor muayenesi gerektirir.

8. Cilt Kuruluğu

Cildin normale göre kuru olması halinde kırmızı noktaların oluşması da mümkün olsa da bu durum genellikle kısa bir süre içinde gelip geçer.

Diğer yandan Purpura Hastalığı, güneş alerjisi, doğum izleri, travma, hijyenik olmayan durumlar ve bebek bezi isiliği gibi durumların da kırmızı nokta oluşumuna yol açabileceği bilinenler arasında yer alıyor.

Kırmızı Noktalar Nasıl Geçer?

Elde, ayakta, yüzde ya da cildin diğer bölümlerinde meydana gelen kırmızı noktaların nasıl geçeceğini merak ediyorasnız öncelikle kırmızı nokta oluşumuna neden olan durumu tespit etmeniz gerekir. Alerjik bir reaksiyon sebebiyle kırmızı noktaların ortaya çıkması halinde alerjiye sebep olan şeyden uzak durulması gerekir. Böcek ısırığı gibi durumlar kısa sürede geçse de merhem sürülmesi ya da doktora gidilmesi gerekebilir.

Mantar enfeksiyonları için ise hijyen ve vücut temizliğine dikkat edilmesi, merhem ya da krem sürülmesi gerekir. Akne özellikle ergenlik döneminde kendini gösteren fakat çeşitli yollarla giderilebilen bir rahatsızlıktır. Cilt kuruluğu olan kişilerin ise cildini nemlendirmesi gerekir. Daha ciddi belirtileri de beraberinde gösteren durumlarda ise mutlak surette doktora gitmeniz gerekir.

Kırmızı Noktalar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Kırmızı noktalar zararsız olabileceği gibi ciddi hastalıkları işaret ediyor olabilir.
  • Bir anda ortaya çıkabilen bu noktaların kısa ya da uzun periyotlar halinde sürmesi de mümkün.
  • Kırmızı lekelerin boyutları değişkenlik göstermekte olup kaşıntı ve ağrılara sebep olması, eflatuni kırmızı, kıpkırmızı ya da pembe gibi renklere sahip olması da mümkün.
  • Menenjit gibi hayatı tehlikeye atan hastalıklar sebebiyle ortaya çıkmış olabilir. Bu durumda mutlak surette doktora gidilmesi gerekir.
  • Beraberinde nefes alma zorluğu, yüksek ateş, boyun sertliği, yüz ve dilin şişmesi ya da kanlı dışkı gibi belirtilerin olması halinde de doktora gitmelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.