Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ellerde ve Kollarda İğnelenmeler Neden Olur?

Vücudun herhangi bir bölgesinde zaman zaman değişik hisler oluşabilir. Bu hislerden birisi de ellerde ve kollarda tıpkı iğne batıyormuş gibi bir durumun yaşanmasıdır. Bu durum bireylere acı ve ağrı hissettirir. Yazımızda ellerde ve kollarda oluşan iğnelenmenin sebepleri nelerdir sorusunun cevabını detaylarıyla bulacaksınız.

Ellerde ve Kollarda İğnelenmenin Sebepleri Nelerdir?

Ellerde ve kollarda iğne batıyormuş hissinin sürekli ve kronik bir şekilde yaşanıyor oluşu ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabileceğinden hiç vakit kaybedilmeden doktora gidilmelidir. Ayrıca bu his genellikle uzun süre hareketsiz kalınması durumunda da oluşabilir.

1. Kalp Hastalıkları

Kalp kapakçık problemi, kalp yetmezliği nedeni ile kan akışının düzenli olarak sağlanamadığı bireylerde genellikle el ve kollar da iğnelenme ve uyuşma şikayetleri görülür. Bunun sebebi kalbin düzensiz çalışması ile kanın vücuda yeterli şekilde pompalanamamasından kaynaklanır. Özellikle ilaçlarını düzenli kullanmayan ve yeni kalp ameliyatı olmuş bireylerin ellerinde ve kollarında iğnelenmeler görülür.

2. Soğuk Hava

Bireylerin uzun süre belli bir ısı miktarından daha düşük sıcaklıkta bulunması bir süre sonra üşümeye sebep olacaktır. Üşümeye başlayan bireyin ilk olarak elleri ve ayakları üşümeye başlayacağından yavaşlayan kan akışı ile birlikte el, kol ve ayaklarda iğnelenme hissi yaşanabilir. Ayrıca soğuk havada uzun bir süre kalan birey aniden sıcak havaya geçtiğinde kan akışı hızlanacağından el, kol ve ayaklarında yine iğnelenme hissini yaşanabilir.

3. Nöropatik Ağrı

Özellikle şeker hastalarında karşılaşılan bu durum vücudun uç uzuvlarında iğnelenmelere ve yanmaya sebep olur. Bu bireylerin derhal doktorlarına başvurarak ilaç dozlarını kontrol ettirmelidirler. Ayrıca bu bireylerde oluşan yeni semptomları azaltabilmek için yeni ilaçlara da başlanılabilir.

4. Vitamin Eksikliği

Bireylerin dengeli beslenmemesi ve B12 vitaminlerinin eksik olması sebebiyle ellerde ve kollarda iğnelenme hissi oluşabilir. Çünkü sinirler için B12 vitamini oldukça önemlidir.

5. Fıtık Rahatsızlıkları

Omurgaya destek veren disklerin fazla kilo, yaşlılık, ters hareket gibi sebepler ile sertleşmesi ile birlikte fıtık rahatsızlığı ortaya çıkar. Fıtıklaşan yapı etrafında bulunan sinir ve hücrelere de baskı uyguladığından eller ve kollarda iğnelenme görülür.

6. Şeker Hastalığı

Kanda bulunan şeker oranının normalde fazla olması ile ortaya çıkan şeker (diyabet) hastalığı birçok hastalığıda beraberinde getirir. Diyabetin yan etkilerinden birkaçı sık sık tuvalete çıkma el ve kollarda iğnelenme veya uyuşma hissi olarak bilinir. Bu etkiler sürekli olarak devam ediyor ise bireyler mutlaka doktora giderek kontrol olmalı gerekirse tedavilerinde değişiklikler yapılmalıdır.

7. Uzun Süre Hareketsiz Kalınması

Özellikle televizyon, bilgisayar karşısında uzun süre hareketsiz bir şekilde kalmaları durumunda el ve kollarında iğnelenmeler meydana gelir. Bu şikayetlerin önüne geçebilmek için gün içerisinde ara ara ufak egzersizler yapılmalıdır.

8. Sinir Hasarı

El veya kollara darbe alınması durumunda ya da uzun süre kolun üzerine uygulanan baskı sinirlerde hasar meydana getirir. Bu durumda ellerde ve kollarda iğnelenme, uyuşma hissi duyulur.

9. Fazla Alkol Tüketimi

Aşırı alkol tüketimi sinir hücrelerine zarar verdiğinden ve zaman içerisinde bu hücrelerin ölümüne sebebiyet vererek azalttığından eller ve kollarda iğnelenme hissine sebebiyet verir. Azaltılmayan alkol tüketimi zaman içerisinde bireylerin organlarını kaybetmesine neden olabilir.

Eller ve Kollarda Oluşan İğnelenmenin Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

Ellerde ve kollarda oluşan iğnelenme, uyuşma, ağrı gibi problemler genellikle dolaşım ve kalp hastalıklarının belirtileri arasında bulunduğundan ihmal edilmeden doktora gidilmeli ve doktorların önermiş olduğu tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Bu iğnelenmelerin önemsenmemesi vücutta bulunan bir hastalığın daha fazla ilerlemesine sebebiyet verebilir.

Eğer iğnelenme ve uyuşma yalnızca düzensiz beslenme nedeniyle vitaminsizlikten kaynaklanıyorsa düzenli beslenme ve vitamin takviyesi yardımcılarla iğnelenme ve uyuşma probleminin önüne geçilebilir. Ayrıca baskı, sıkışma gibi durumlar için el ve kollarda ki baskı hafifletilerek bir süre dinlenilmelidir. Unutulmamalıdır ki vücut dengesinde oluşan her bir değişiklik önemli bir problemin belirtisi olabilir ve bu nedenle asla ihmal edilmemeli derhal doktora gösterilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.