Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ellerimiz Suda Neden Buruşur?

Eller suda neden buruşur? Sebebi nedir? soruları, herkesin hayatında bir kere kendi kendine sorduğu bir sorudur. İnsan vücudunda gerçekleşen her olayın kendine göre bir açıklaması olduğu için el buruşmasının da mantıklı bir açıklaması vardır. Şimdi bu olayın nedeni nedir? Neden sadece ellerde buruşma olur? Gibi insan aklını meşgul eden soruların cevaplarına geçelim.

Avuç ve Parmak Uçlarındaki Buruşmanın Nedeni Nedir?

buruşma

İnsan vücudu kıllarla kaplıdır. Kılların büyük bir kısmı uzun bir kısmı ise kısadır. Bu nedenden dolayı bazı kıllar rahatlıkla görülebilirken, bazı kılları gözle göremezsiniz. Bu kılların diplerinde yağ bezeleri bulunmuyor. Bu yağ bezelerinden, sebum denilen madde sentezlenir. Bu madde vücut yüzeyinin su geçirmesini engeller. Su geçirmeyen deri yoğun suya maruz kaldığı zaman yumuşar.

Vücüt parmak yüzeylerinde, uçlarında ve tabanlarda kıl kökleri mevcuttur. Ancak parmak ve avuç yüzeylerini sürekli kullandığımızdan dolayı kıl oluşumu olmaz. Kıl oluşmadığından dolayı yeterli miktarda sebum üretimi gerçekleşmez. Sebum üretiminin gerçekleşmemesi sonucunda derinin su geçirme özelliği azalır.

Parmak ve el yüzeyleri suda çok uzun süre kaldığında derinin altına su giriyor. Su, derinin alt yüzeylerinde kendine yer açmak ister, ancak ellerimizdeki ve ayaklarımızdaki kalın deri suya izin vermiyor. Su ve derimizin mücadelesinde su galip geldiği takdirde ellerde buruşma meydana gelir. Aslında ellerimizin buruşmasının kötü bir olay olmadığı, son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Eller ve parmak yüzeyleri buruştuğunda yüzey alanındaki artış sayesinde su içerisindeki maddeleri kavrama özelliğimiz artıyor.

Şimdi biraz daha bilimsel olarak buruşmanın nedenlerinden bahsedelim. Ellerimizdeki buruşmanın en büyük nedeni osmos etkisidir. Osmos prensibine göre daha sulu bir madde, daha yoğun katı bir madde içerisine sokulursa su geçirir. Bu olayı ellerimizin su içerisine girmesine uyarladığımızda ellerdeki buruşma nedenini daha net bir şekilde anlayabilirsiniz. Derinin içerisine geçen su deriyi şişiriyor. Zaten suyun etkisi ile yumuşayan deride buruşma, olaya ortam hazırlar. Suyun etkisi ile şişen deri büzülerek yüzeyini genişletir. Dikkat ederseniz vücutta sadece el ve ayaklarda büzüşme gerçekleşir. Diğer bölgelerde kıllar bulunduğundan ve kılların altındaki yağ bezelerinden dolayı su geçirmez bir yapıya sahiptir.

Ellerdeki buruşmanın tek nedeni osmos da değildir. Bilim insanlarının yaptığı araştırmalar sonucunda ellere giden bazı sinirlerin kesildiği durumlarda ellerde ve parmak uçlarında buruşmanın olmadığı gözlemlenmiştir. Buruşma olayının sinir sistemi ile alakalı olduğu, yapılan testler sayesinde kanıtlanmıştır. Mükemmel yaratılışımızdaki detaylardan biri olan buruşma eller ıslakken kavrayış hissini güçlendirmesi adına buruşmanın gerçekleştiği düşünülüyor.

Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre ellerdeki buruşmanın bir diğer bir nedeni ise yoğun basınç altında kalan kan damarlarının büzüşmesi teorisi ortaya atılmıştır. 2016 yılında yapılan araştırmaya göre teorinin gerçek olduğu kanıtlarına varılmıştır. Yani ellerdeki buruşma oluşmasının %85 kan damarları iken, %15 osmos basıncı olduğu ortaya konmuştur.

Ellerdeki Buruşma Nasıl Eski Haline Gelir?asdasd

Osmosun etkisi ile buruşan ellerin eski haline gelmesini sağlayan nokta yine osmos basıncıdır. Eller su içerisinden çıkarıldıktan belli bir süre sonra sıcaklığın etkisi ile su buharlaşır ve yoğunluğu düşük hale gelir. Az yoğundan çok yoğuna doğru bir geçiş olacağından ellerdeki su dışarı çıkar. Bu olay sayesinde ellerdeki buruşukluk düzelecektir.

Daha hızlı bir şekilde ellerdeki buruşukluktan kurtulmak istiyorsanız; saç köklerinize çok hızlı olmayacak şekilde ellerinizi sürtün. Sürtünme işlemini 1-2 dakika boyunca devam ettirdiğiniz takdirde ellerdeki buruşukluk hissi daha hızlı bir biçimde düzelecektir.

Eğer yakınlarınızda saç kurutma makinası varsa buruşukluk hissinden daha kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. Ancak elektrikli aletleri kullanırken ıslak elle tutmak kötü sonuçlar doğurabileceğinden dolayı havlu gibi emici özelliği yüksek bezler ile elinizi silin. Daha sonra ellerinizdeki buruşuk noktalara saç kurutma makinesinin orta ayarında ellerinize doğru üfletin. Bu işlem ellerinize emilen suyu çok daha kolay bir şekilde buharlaştıracak ve buruşukluk hissinden kurtulacaksınız.

Ellerin buruşmasını engellemek için su altı için özel tasarlanmış dalgıç eldivenleri kullanılabilir. Dalış eldivenleri basınç düzeyini dengelediği için ellerdeki buruşma süresini olabilidiğince uzatacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.