Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ellerinizle Yemek Yemenin Sağlığa Faydaları

Çatal-bıçak kullanmadan sadece ellerinizle yemek yemenin kilo vermeye yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? Çünkü ellerinizle yemek yediğinizde midenizi tıka basa doldurmak yerine aklınızı ve ruhunuzu doyurmuş olursunuz. Bir Hint geleneği olan elle yemek yemek hala güneyde birçok kültürde çatal-bıçak kullanımına tercih edilmektedir.

Ayurveda Tıbbı (Hint antik sağlık sistemi)’na göre ellerimizdeki her bir parmak farklı bir elementin uzantısıdır. Başparmak uzayı temsil eder. Çocuklar yemekleri çiğneyebilecek yaşta olmadıklarında, henüz bebekken başparmaklarını emerler. Hepimiz buna en az bir kez şahit olmuşuzdur. Bu doğanın sindirime yardımcı oluşudur. İşaret parmağı havayı, orta parmak ateşi, yüzük parmağı toprağı ve serçe parmak suyu temsil eder. Bu elementlerden herhangi birindeki dengesizlik vücuttaki bir hastalığa işaret eder.

Ellerimizi kullanarak yemek yediğimizde başparmağımızı tıpkı bir kaşık gibi destek yaparız. Diğer parmaklarımızdan da geçen enerji ile birlikte bütün elementlerin sağlığını vücudumuza aktarmış oluruz. Bu 5 element vücudun sağlık dengesinin korunmasına yardımcı olur.

elle-yemek-yemek

Eğer sindirim güçlüğü çekiyorsanız bir de ellerinizle yemek yemeyi deneyin. Çünkü parmak uçları vücudun en güçlü ve hassas duyu noktalarından biridir. Ellerimizle yiyeceklere dokunduğumuzda beyin mideye yemekle ilgili sinyaller gönderir. Bu da sindirimi kolaylaştırmak için gelecek besinlere karşı mideyi hazırlar.

Geçtiğimiz günlerde ‘Clinical Nutrition’ dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre; Tip 2 diyabeti olan kişilerin sağlıklı insanlara göre çatal bıçak kullanarak daha hızlı yemek yedikleri kanıtlanmıştır. Eğer siz de çok hızlı yemek yediğinizi düşünüyorsanız elle yeme metodunu deneyebilirsiniz.

Çatal-bıçak kullanmadan yavaşça yemek yediğinizde nasıl hissettiğinize bir bakın. Ellerin daha az yemeye yardımcı olduğunu, kilo vermeye başladığınızı fark edeceksiniz. Fakat yemek yemeye başlamadan önce ellerinizi mutlaka yıkamalısınız. Herhangi bir enfeksiyon riskine karşın yemek yemeye başlamadan önce ellerinizin temiz olduğundan emin olun.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.