Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Elma Çayının Faydaları

Gerek ülkemizde gerek dünyanın geri kalanında önemli bir meyve olan elma ve bu meyveden yapılmakta olan çay, ferahlatıcı etkilere sahip olduğu için sağlık açısından birçok yarara sahiptir. Bu sebeple de birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Elma çayı yaparken bir miktar siyah çay ile birlikte bir tutam kadar tarçınla beraber harika bir lezzetin tadına varmanız mümkün olur. Tam bir kış içeceği olan elma çayını dilediğiniz takdirde özellikle yazın buz koyarak buzlu çay şeklinde de tüketebilirsiniz.

Ülkemizde yaygın bir şekilde tüketilmeye başlandıktan sonra dünyanın geri kalanı tarafından da kullanılmaya başlayan elma, içerdiği birçok madde sayesinde besin değeri yüksek olan ve bu sebeple de sağlığa birçok faydası bulunan bir meyve olarak karşımıza çıkar. Şimdi sizlere hem elma çayı tarifinden hem de elma çayının faydalarından bahsedeceğiz.

Elma Çayı Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

  • Bir bütün elma ya da 3 veya 4 elmanın kabuğu
  • 2 tane kuru karanfil
  • 2 bardak su
  • Limon
  • Bir adet küçük parça çubuk tarçın

Hazırlanışı:

  1. Bütün elma kullanacak olan kişilerin elmayı iyi bir şekilde yıkadıktan sonra dörde bölmesi gerekir. Dilerseniz çekirdeklerini bırakabilirsiniz. Zira elma çayı, elmanın kabuğundan yapılır. Bu nedenle yediğiniz elmaların kabuklarını bırakarak da istediğini zaman elma çayı yapabilirsiniz. Böylelikle doğrudan elma kabuğu kullanmanız da yeterli olur.
  2. Elma çayı yapılacak olan kabın içine tarçın, elma kabukları ve karanfil, beraberinde iki bardak su ile birlikte koyulmalı.
  3. Demliği ocağa koyduktan sonra suyun kaynamasını beklemeli ve bu işlemin de gerçekleşmesi ile birlikte ocağın altını kısarak demliğin kapağını kapatmalısınız. On dakika kadar kısık ateşte beklettikten sonra ocağı kapatabilirsiniz.
  4. Demlenmiş olan çayı bardağa döktükten sonra dilerseniz birkaç damla limon dökerek bu çaya tat katabilirsiniz. Ayrıca çayınızı nane yaprakları ile süslemeniz de mümkün.

Elma Çayının Faydaları Nelerdir?

Elma çayı sağlık açısından birçok fayda barındıran bir meyve çayı olup elmanın içerdiği besin değeri sayesinde iyi bir şifa kaynağı olarak özellikle kış aylarında grip ya da nezle olunması dahilinde kullanılır. Elmanın içerdiği faydaların büyük bir çoğunluğunu barındıran elma çayı ile birlikte çeşitli kanser çeşitlerine yakalanma riskinizi azaltabilir, baş ağrısı ile birlikte birçok farklı ağrının giderilmesini sağlayabilir ve kötü kolesterol seviyesini düşürebilirsiniz. Elma çayının sahip olduğu faydalara ise şu şekilde maddeler halinde bakmamız mümkün.

1. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Antioksidan özelliğine sahip olan elma ve elma çayı her daim bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Antioksidanların vücutta yer alan zararlı maddelerden kurtulma görevini üstlenen ve zararlı maddelerin önüne geçip onları yok eden elma çayı sahip olduğu bu tür özellikler sayesinde vücudun çeşitli enfeksiyonlara karşı daha iyi bir şekilde direnç göstermesini sağlar. Vücudun direncinin artmasıyla birlikte bir hastalığa yakalanmanız halinde bu hastalıktan kurtulma süreniz de azalış gösterir. Uyandıktan sonra içeceğiniz bir bardak elma çayı ile birlikte güne enerjik başlamanız da mümkün olur. Böylelikle sağlıklık bir gün sizi bekler.

Elma çayının içeriğinde yer alan A ve C vitaminleri sayesinde sağlıklı günler geçirmeniz mümkün olur. Elmanın sahip olduğu C vitaminin yarısı kabuğunda olduğu için kabuğu atmak yerine güzel bir şekilde yıkadıktan sonra yemekte fayda var. Zira C vitamini sayesinde vücudun bağışıklık sistemi güçlenerek genellikle kış günlerinde vücudumuzun direncini kırmaya çalışan mikrop ve virüslere karşı korunmamız mümkün olur. A vitaminin görevi ise göz sağlığını korumak ve arttırmak şeklindedir.

2. Ağrıları Dindirir

Elma çayı sayesinde başta baş ağrısı olmak üzere birçok farklı ağrının üstesinden gelebilirsiniz. Elma çayı içerek bu ağrıların etkilerini büyük ölçüde ortadan kaldırmanız mümkün olur. Elma çayının içinde yer alan kalori ve şeker miktarı diğer içeceklere göre çok daha düşük olduğu için oldukça sağlıklı bir içecek olarak karşımıza çıkar. Diğer yandan kola ve yapay meyve sularına güzel bir alternatif olur. Soğuk bir şekilde hazırlanıp tüketilmesi de mümkün olan elma çayı yaz aylarının da bir vazgeçilmezi olabilir. Elma çayı aynı zamanda rahatlatıcı ve ferahlatıcı bir etkiye sahip olduğu için yılın herhangi bir zamanı tüketilebilir ve başta baş ağrısı olmak üzere birçok ağrı için kullanılabilir.

3. Lif Desteği Sağlar

Elma çayı hemoroid, kabızlık ve diğer düzensizliklerin önüne geçmek için ideal bir yardımcı olmakla birlikte elma çayının içeriğine katılabilen ve tadına tat katan tarçının içeriğinde yer alan yüksek miktarda diyet lifi ile birlikte vücudunuz kolon kanserine karşı korunmuş olur.

Kolorado Eyalet Üniversitesi vücutta yer alan ve atılması gereken maddelerin temizliğini hızlandırmak için, sindirim sisteminin toksinlerden daha az etkilenmesi sağlayan elma çayının içeriğinde yer alan lif içeriğini araştırmıştır. Amerika Birleşik Devletleri Kütüphanesi tarafından elde edilmiş olan sonuçlara göre tarçının içeriğinde yer alan oksidatif maddesi strese karşı hücreleri koruyarak özellikle kolon kanserinin üzerinde bir tür kemoterapi etkisi yaratıyor.

4. Kolesterolü Düzenler

Tarçının içeriğinde yer alan maddeler sayesinde kolesterol ve kan şekerini düzenlediği biliniyor. Pakistan’da yer alan bir tarım üniversitesi tarafından yapılmış bir çalışmaya göre günde 1 ve 6 gram aralığında tarçın tüketilmesi halinde tip 2 diyabet sebebi ile ortaya çıkan kan şekeri dengesizliği giderilecek ve kolesterol ve tansiyon rayına oturacaktır. Bu nedenle elma çayına eklenmekte olan tarçın ilavesinin es geçilmemesinde fayda var. Tarçın ile birlikte gelen manganez ilavesi de kolesterolün metabolizmaya katılmasını sağlayarak kolesterol seviyesinin dengelenmesini sağlar.

5. B-6 Vitamini İçerir

Elma içeriğinde yer alan ve suda çözülebilen B-6 vitamini sayesinde vücudumuz için gerekli olan oksijen miktarını arttırır ve vücut içindeki dolaşımını kolaylaştırır. Bu nedenle diyet takviyesinde de oldukça kullanılan B-6 vitamini, beyaz kan hücrelerinin yapımını sağladığı ve lenf organlarını koruduğu için de bağışıklık sisteminin direnç kazanmasını sağlar. Arizona Üniversitesi tarafından yapılmış olan bir başka araştırmaya göre elma çayının içine eklenen tarçın sayesinde epitel hücrelerine antioksidan desteği sağlanır ve bu da B-6 vitaminin rolünü arttırmış olur.

6. Metabolizmayı Hızlandırır

Elma çayının metabolizmayı hızlandırdığı da bilinenler arasında yer alıyor. Bu sebeple de kilo vermek isteyen kişiler tarafından kullanılan elma çayı, zayıflamak için kullanılmakta olan ve içeriğinde birçok kimyasal madde barındıran ilaçların aksine herhangi bir zarara sahip olmadığı için daha çok tercih ediliyor. Doğal yollardan üretebileceğiniz bu çay sayesinde metabolizma hızınızı arttırabilir ve bu sayede daha hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

7. Cildi ve Bedeni Güzelleştirir

Elma çayının içinde yer alan vitaminler hem birçok hastalığı önler hem de vücut gelişimine yardımcı olur. Vücut direncini arttıran bu vitaminler sayesinde cildiniz yenilenir ve güzelleşir. Özellikle kadınlar tarafından oldukça önem verilen cilt güzelliğinin mihenk taşlarından biri elma ve elma çayı olarak karşımıza çıkar. Elmanın içeriğinde yer alan yüksek flavonoid sayesinde bağışıklık sisteminiz güçleneceği için direnciniz de artar. Aynı etkiyi elma çayından da almanız mümkün olur. Vücudun direncinin artması ile birlikte kansere karşı da korunmuş olursunuz.

8. Hamilelikte Kullanılır

Elma çayının faydaları ile ilgili yapılan bir araştırmaya göre elma kabuğu ve elmanın iç yüzeyi iki farklı şekilde incelenmiş ve özellikle de hamilelik döneminde olan kadınların elma çayını tüketmesi gerektiği sonucunda varılmıştır. Elma çayının faydaları birçok anne ve bebeği üzerinde incelenerek hamlelik sırasında tüketilecek olan elma çayı sayesinde bebeklerin astıma yakalanma riskinin azaldığı tespit edilmiş bulunuyor. Bir başka araştırmaya göre ise elma suyu tüketen bebeklerde astıma yakalanma olasılığı %53 oranında azalır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.