Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Elma Lekesi Nasıl Çıkar?

Elma özellikle kış aylarında yetişen ve sürekli olarak tüketilen bir meyve. Çünkü içerisinde yer alan vitaminler sayesinde insan vücuduna birçok yarar sağlar. Elmanın ülkemizde üretilen farklı çeşitleri bulunur. Elma yerken birçok farklı yüzeye elma lekesi bulaşabilir. Özellikle çocukların yemesi için eline verilen elma ile çocuklar tüm evi dolaşır ve bulduğu her yüzeyi mutlaka leke yapar. Özellikle beyaz kumaşa ya da zemine elma bulaştığı zaman çok belirgin bir leke bırakır. Elma ya da elma suyu lekesinden kurtulmak için bazı önemli yöntemleri uygulayabilirsiniz. Elma lekesini hangi yüzeyden çıkaracaksanız, ona uygun olan, yapısına zarar vermeyen özellikte bir ürün kullanmanız gerekir.

Halıdan Elma Lekesi Nasıl Çıkar?

Elma Lekesi

Halı evin içerisinde en çok dikkat çeken önemli bir ayrıntı. Eğer halı tercihinizi beyaz renkten yana kullanıyorsanız, halıya leke bulaşmaması için çok dikkatli olmanız gerekir. Çünkü beyaz renkte olan halılar lekeyi çok fazla belli eder. Elma lekesi de halıda kendini çok fazla belli eden lekeler arasında ilk sırada yer alır. Elma lekesini halıdan daha kolay bir şekilde çıkarmak için, lekeye anında müdahale etmeniz gerekir. Çünkü kuruduğu zaman daha zor bir şekilde çıkar ve daha çok uğraştırıcı bir lekeye dönüşür. Elma lekesini çıkarmak için ilk olarak, küçük bir kovanın içerisine ılık bir miktar su koyun. Suyun içerisine bir ölçek kadar boraks ekleyin ve bir süre karıştırın. Eğer halınız renkliyse boraks yerine, sirke kullanabilirsiniz. Temiz bir bezi ya da halı fırçasını karışımın içerisine batırarak, halıyı silin. Eğer leke kurumuşsa, lekenin kuruması için karışımdan bir miktar lekenin üzerine dökün ve yumuşaması için bekletin. Elma lekesi yumuşadıktan sonra, daha kolay çıkar. En son işlem olarak ise, halıyı temiz bir suyla silip, kurumasını bekleyin.

Koltuktan Elma Lekesi Nasıl Çıkar?

Elma Lekesi

Elmayı direkt olarak ya da meyve suyu olarak tüketebilirsiniz. Ancak koltukta otururken bir şekilde koltuk yüzeyini elma lekesi yapabilirsiniz. Koltuğa bulaşan elma lekesine anında müdahale etmeniz gerekir. Çünkü elma lekesi kuruduğu zaman leke çıkarma işlemine ek olarak, lekenin üzerini kazımanız gerekir. Koltuktan elma lekesini çıkarmak için ilk olarak yüzeye uygulayacağınız malzemeyi çok iyi seçmelisiniz. Bunun için zararsız ve doğal ürünleri tercih edebilirsiniz. Elma lekesinden kurtulmak için, ilk olarak küçük bir kovanın içerisine biraz su koyun. Suyun içerisine bir ölçek kadar sirke ilave edin. Tüm malzemeleri biraz karıştırın. Karışımın içerisine temiz bir bez batırarak, koltuk yüzeyini silin. Sirke, koltuk ya da farklı yüzeylerde oluşan lekeleri kısa bir süre içerisinde temizler. Elma lekesi koltuk yüzeyinden kısa bir süre sonra tamamen geçer.

Kumaştan Elma Lekesi Nasıl Çıkar?

Domates Lekesi

Herkes rahat bir yerde, mesela koltukta ya da halıda bir şeyler yemek ister. Özellikle çocukların bulunduğu ortamlarda farklı yüzeylere leke bulaşmasın diye, genel olarak yerde bir şeyler yedirilir. Ancak alınan tüm önlemlere rağmen çocuklar kıyafetini, önlüğünü, halıyı, koltuğu ya da farklı yüzeyleri bir şekilde kirletir. Özellikle ev hanımları için zorlu lekeler arasında ilk sırada elma lekesi gelir. Farklı yüzeylerde elma lekesi bir şekilde bulaşabilir. Kumaş gibi bir yüzeye bulaşan elma lekesini çıkarmak için hassas davranmanız gerekir. Çünkü her leke çıkarıcı ürünü kumaş yüzeyinde uygulamanız yanlış olur. Hem lekeden arındırmanız hem de dokuya zarar vermemeniz gerekir. Kumaş yüzeyine bulaşan elma lekesini çıkarmak için lekeye hemen müdahale edin. Küçük bir kovanın içerisine bir miktar su koyun ve içerisine bir ölçek kadar amonyak ilave edin. Bir süre karıştıktan sonra lekenin üzerine biraz dökün ve lekenin kurumasını bekleyin. Elma lekesi yumuşadıktan sonra, kumaşın yüzeyini biraz çitileyin. Bu şekilde bir süre çitileme işlemi yaptıktan sonra elma lekesi tamamen geçer.

Kıyafetten Elma Lekesi Nasıl Çıkar?

Dut Lekesi

Herkes için yemekten sonra televizyon karşısında meyve yemek farklı bir keyif. Ancak elma, çilek ve dut gibi çok sulu olan meyveler kendi kıyafetimize ya da farklı yüzeylere çok kolay bulaşabilir. Bu tür meyvelerin lekesi çok anında dağılarak, kısa sürede tüm yüzeye yayılır. Bu nedenle belirgin bir halde olan lekeye anında müdahale etmeniz gerekir. Meyve, özellikle elma lekesi havada bulunan tozların lekenin üzerine yapışır ve lekenin çıkarılması daha zor bir hale gelir. Elma lekesini kıyafetten çıkarmak için ilk olarak kıyafetin kumaş yapısına dikkat etmek gerekir. Kumaş yapısına zarar vermeden elma lekesini çıkarmalısınız. Bunun için eğer kıyafetinizin kumaşı pamuklu ve keten ise, kıyafetinizi bir tencerenin içerisine atarak, kaynatın. Elma lekesi bu şekilde kısa sürede çıkar. Kıyafetiniz yünlü ve ipekli bir kumaştan oluşuyorsa, elma lekesi olan kısmı ılık su içerisine, bir ölçek amonyak koyun. Daha sonra bu karışımın içerisinde kıyafetinizi birkaç saat bekletin. Elma lekesi kıyafetinizden bu şekilde çıkar. Kıyafetinizin kumaşı renkli ve sentetik ise, sabunlu suyla kıyafetinizi yıkayarak, elma lekesinden kurtulabilirsiniz. Ancak elma lekesi bu şekilde çıkmadıysa, sıcak suyun içerisine limon ilave edin ve bu karışımı bir süre karıştırın. Daha sonra kıyafetinizi bu karışımın içerisine batırın. Elma lekesi yumuşayıncaya kadar, kıyafetinizi bu karışımın içerisinde bekletin. Elma lekesi bu süre içerisinde yumuşar ve kolayca kıyafetin yüzeyinden çıkar.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.