Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Elma Sirkesini Neden Evinizden Eksik Etmemelisiniz?

Sirkenin M.Ö. 5000’li yıllarda şarap yapımı sırasında keşfedildiği bilinmektedir. Başlangıçta yalnızca gıda katkı maddesi olarak kullanılan sirkenin, elmadan yapımı ile birçok sağlıksal faydası gün yüzüne çıkmıştır.

Tıbbın babası olarak kabul edilen Hipokrat, 1700’lerde sirkeyi zehirlenmelere ve mide problemlerine karşı bir tedavi yöntemi olarak kullanmıştır.

Geleneksel sirke, yavaş bir fermentasyon süreciyle elde edilir. Yapısında zengin antioksidan ve antimikrobiyal bileşenler bulunan sirke; asetik asit, gallik asit, kateşin, epikateşin, kafeik asit ve daha birçok biyoaktif madde sayesinde oldukça faydalıdır. Sirkenin kullanım alanları da yararları kadar fazla. Dilerseniz bunlara yakından göz atalım. İşte elma sirkesini evinizden eksik etmemeniz için çok geçerli 10 neden ve daha fazlası:

1.Diyabeti Önlemeye Yardımcı Olur

1. Diyabeti önlemeye yardımcı olur

Yapılan son araştırmalara göre Türkiye’de her 100 kişiden 14’ü diyabet hastası. Doğada diyabete karşı etkili birçok besin maddesi var. Elma sirkesi de şeker hastalığına karşı etkili olanlardan biridir. Elma sirkesi, içerdiği asetik asitle anti-glisemik etki göstererek kan şekerini dengeler. Bu hem çok sık acıkmayı önler hem de sizi diyabete karşı korur. Kompleks karbonhidratların sindirimine yardımcı olan elma sirkesi tam bir diyabet savaşçısıdır.

2.Kalbi Korur

2. Kalbi korur

Elma sirkesinde bol miktarda bulunan klorojenik asit, vücutta kötü huylu kolesterolün neden olduğu damar tıkanıklarını önler. Bu da doğrudan kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Elma sirkesi kalbin koruyucusudur.

3.Kilo Kontrolü Sağlar

3. Kilo kontrolü sağlar

Elma sirkesi anti-obezite etkisi gösteren bir besin olduğunu kanıtlamıştır. Kolayca doymanızı ve uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Yemeklerinde her gün elma sirkesi kullananların günlük kalori alımını 200-275 sayı azalttığı, bunun sonucunda da ayda 1,5 kg verdiği gözlemlenmiştir. Siz de kilo kaybetmek isteyenlerdenseniz mutfağınızda elma sirkesine yer açın.

4.Vücut Sıvılarını Dengeler

4. Vücut sıvılarını dengeler

Elma sirkesi vücudun alkali pH dengesini sağlamaya yardımcı olur. Bildiğiniz üzere vücut sıvılarının asidik olması sizi yorgun hissettireceği gibi enfeksiyonlara karşı da savunmasız bırakır. Hastalıklardan korunmak için vücudunuzun pH’sini elma sirkesi tüketerek dengeleyebilirsiniz.

5.Doğal Temizlik

5. Doğal temizlik

Elma sirkesi en etkili doğal temizlik ajanıdır. Özellikle tüketeceğiniz meyve ve sebzeleri yıkarken elma sirkesi kullanmak çok faydalıdır. Elma sirkesindeki organik asitler (bilhassa asetik asit), hücre zarını geçerek bakterileri öldürür. Limon suyu ve elma sirkesi karışımının salmonellaya karşı etki gösterdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

6.Lenfatik Sistemi Arındırır

6. Lenfatik sistemi arındırır

Vücuttaki atık maddeleri toplamakla görevli lenfatik sistem, mukus ve lenf nodülleri gibi atıklardan elma sirkesi sayesinde arındırılabilir. Mukus birikimiyle sinüs sıkışmasına neden olan alerjileri ortadan kaldırdığı bilinen elma sirkesi, boğaz ve sinüsleri rahatlatarak enfeksiyonları önler.

7.Antifungal

7. Antifungal

Elma sirkesinde bulunan doğal enzimler ciddi sağlık problemlerine yol açan candida mantarına karşı oldukça etkilidir. Bu mantar türü, vücutta sürekli yorgunluk hissi, unutkanlık, şeker açlığı ve enfeksiyonlara neden olur. Elma sirkesi tüketerek vücudunuzu mantar enfeksiyonlarına karşı koruyabilirsiniz.

8.Sindirimi Düzenler

8. Sindirimi düzenler

Reflü gibi rahatsızlıklar midedeki asit düzensizliğinden kaynaklanır. Her gün büyük bir bardak suya, filtre edilmemiş 1 yemek kaşığı elma sirkesi karıştırıp içerek midenizin asit düzeyini dengeleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra elma sirkesi, içeriğindeki pektin sayesinde bağırsak spazmlarını yatıştırmaya yardımcı olur.

9.Cilt Sağlığı

9. Cilt sağlığı

Elma sirkesi çok yönlü bir cilt sağlığı ilacıdır. Böcek ısırıklarından zehirlenmelere, güneş yanıklarından zehirli sarmaşık alerjisine kadar birçok deri problemine etki eder. Bu gibi durumlarda 1 bardak elma sirkesiyle doğrudan problemli bölgeyi yıkamak cildinizi rahatlatır ve tedavi eder.

10.Kas Ağrılarına İyi Gelir

10. Kas ağrılarına iyi gelir

Düzenli olarak egzersiz yapanlar kas ağrısının ne demek olduğunu bilir. Spora yeni başlayanlar da aynı şekilde bu ağrılardan muzdariptir. Elma sirkesi ağrıyan kaslara topikal olarak uygulandığında ağrıyı azaltır. Bu konuyla ilgili yapılmış çok fazla bilimsel çalışma bulunmasa da elma sirkesinin etkisini siz de deneyerek görebilirsiniz.

11.Ve daha fazlası

11. Ve daha fazlası

Elma sirkesinin kullanım alanları gerçekten de saymakla bitmiyor. Bu doğa mucizesinin diğer kullanım alanlarını sıralayacak olursak;

 • Çarpma gibi darbelerden sonra ciltte morluk oluşmasını önler.
 • Hem dişleri beyazlatmak için hem de dezenfektan olarak gargara şeklinde kullanılır.
 • Gargara olarak uygulandığında nefes kokusunu önler.
 • Ayak kokusunu ortadan kaldırır. Bunun için ayaklarınızı elma sirkesi damlattığınız bir mendille silmeniz yeterli olacaktır.
 • Suyla karıştırılarak uygulandığında tıraş sonrası cildi yatıştırır, cildin tahriş olmasını önler.
 • Salata ve çorbalara enfes bir tat katar.
 • Elma sirkeli suyla duş almak saç ve vücuttaki bütün mikropları öldürür.
 • Duştan sonra suyla karıştırılarak uygulandığında saçınıza parlaklık katar.
 • Elma sirkesi eklediğiniz hamur işleri çok güzel kabarır.
 • Zengin potasyum içeriğiyle size enerji verir.
 • Hayvanlar üzerinde pire kovucu etki gösterir.
 • Ev temizliğinde kullanılan doğal ve etkili bir dezenfektandır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.