Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Elma Sirkesinin Salatalara Koymak Dışında Kullanılabileceği 8 Yöntem

Elma sirkesi insan vücudu için pek çok farklı faydaya sahip. İnsan vücuduna faydaları dışında elma sirkesi aynı zamanda güçlü bir temizlik malzemesi. Elma sirkesi içeriğinde oldukça fazla miktarda A ve B vitamini barındırır. Bunun dışında birçok temel yağ asitleri başta olmak üzere birçok mineral ve besleyici maddeyi de içeriğinde taşır. Bütün bu yararlı maddeler insan vücuduna ve sağlığına iyi gelir. Elma sirkesi, eski geleneksel uygulamalarda da hastalıklara karşı mücadelede kullanılıyordu. Günümüzde yapılan araştırmaların da ortaya koyduğu gibi elma sirkesi metabolizmayı güçlendirir, cilt bakımına faydalıdır, çeşitli alerjik reaksiyonlara karşı etkilidir ve solunum kaynaklı rahatsızlıklara karşı yatıştırıcı etkiye sahiptir. Şimdi gelin elma sirkesini nasıl kullanabileceğinize liste halinde bir bakalım.

1. Elma sirkesini sindirim sorunlarınıza karşı kullanabilirsiniz

Elma sirkesi, vücudun salgıladığı enzimleri artırıcı özelliğe sahip. Bu özelliğiyle vücutta yer alan zararlı bakterilerle mücadelede yardımcı olur. Ayrıca elma sirkesi mide asitlerinin salgısını da düzenler ve bu sayede yaşanabilecek olan gaz, kramp ve kabızlık problemleri gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarına da iyi gelir. Bu faydasından yararlanmak adına akşam yemeklerinizden yaklaşık yarım saat kadar önce bir tatlı kaşığı elma sirkesi içebilirsiniz.

2. Elma sirkesi fazla kilolarınızdan kurtulmanıza yardımcı olabilir

Elma sirkesi kişilerin kilo vermesine yardımcı olur. İçeriğinde yer alan asetik asitler en çok da karın bölgesinde, bel ve bacak bölgesindeki yağların yakımında bünyeye yardımcı olur. Elma sirkesi kullanarak kilo vermenize yardımcı olmasını sağlamak için bir bardak suya iki kaşık sirke ilave edin ve yemek yemeden, aç karnınıza için.

3. Şeker hastalığıyla mücadelede elma sirkesi işe yarayabilir

Düzenli bir biçimde elma sirkesi tüketimi kanda yer alan insülin miktarını düzenlemeye yardımcı olur. Şeker hastalığına oldukça iyi gelen elma sirkesinden faydalanmak için bir bardak suya iki çorba kaşığı elma sirkesi ilave edin ve iyice karıştırdıktan sonra her gece yatmadan önce için.

4. Mantar rahatsızlıklarına karşı elma sirkesi

Elma sirkesi bir çok enfeksiyona yol açabilecek olan mantar türleriyle mücadelede oldukça etkili bir şekilde kullanılabilir. Daha önce de bahsettiğimiz üzere asetik asitler aracılığıyla mantarlarla mücadele edebilirsiniz. Bu gibi durumlardan rahatsızsanız küvetinizi ılık suyla doldurduktan sonra üç su bardağı elma sirkesini küvete dökün ve yaklaşık 20 dakika boyunca küvette kalın. Bu yöntemin dışında iki tatlı kaşığı suya iki tatlı kaşığı elma sirkesi ilave ederek mantar enfeksiyonu bulunan bölgeye uygulayabilirsiniz.

5. Elma sirkesi çeşitli eklem rahatsızlıklarına karşı da kullanılabilir

Eklem iltihabı olarak da anılan artrit rahatsızlığı ve özellikle osteoartrite karşı elma sirkesi oldukça etkili bir mücadele aracı. Elma sirkesi bu rahatsızlıkların sebep olduğu ağrı ve sancıları gidermenizde size yardımcı olur. Yine benzer rahatsızlıkların sebep olduğu krampların da geçmesine yardımcı olabilecek elma sirkesi bu özelliğini özellikle içerdiği malik asit sayesinde gerçekleştirir. Bu noktada elma sirkesinden fayda görmek için bir su bardağı ılık suya iki çorba kaşığı elma sirkesi ilave ederek içmelisiniz. Tadı sizi rahatsız ediyorsa biraz bal katarak tadını yumuşatabilirsiniz.

6. Elma sirkesi saç bakımında da kullanılabilir

Her duştan sonra saçlarınızı tam kurulamadan, hafif nemli vaziyetteyken saçınıza elma sirkesi sürmek saçlarınızı daha parlak gösterecektir. Aynı zamanda elma sirkesi kepek ve kafa derisi rahatsızlıklarına da iyi gelebilir. Bu sebeple duşta da saçınızı yıkarken bir miktar elma sirkesiyle kafa derinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Kafa derinizde açık yara gibi oluşumlar varsa elma sirkesi kullanmamalısınız çünkü bu hem yaralarınızı yakacak hem de doku zedelenmelerine sebep olabilecektir.

7. Ciltte meydana gelen sivilce ve lekelere karşı elma sirkesi kullanabilirsiniz

Elma sirkesi antibakteriyel özellik taşır ve bu sebebiyle cilt bakımında kullanabileceğiniz doğal bir içeriktir. Cilt bakımında güvenle kullanabileceğiniz elma sirkesi özellikle cildinizin uygun asit değerlere kavuşmasında yardımcı bir madde. Biraz suyla karıştırarak elde edeceğiniz elma sirkesi losyonunu sivilceli bölgelere sürerek kısa sürede sivilcelerinizden kurtulabilir ve cildinizin ideal asit değerlerine sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

8. Sağlık dışı bir konuda da yardımcı: ev temizliği

Elma sirkesi ev temizliğinde ve yüzey parlatma işlemlerinde kullanabileceğiniz doğal bir madde. Örneğin yerleri silerken kullanacağınız suya biraz elma sirkesi ilave ederek istediğiniz parlaklığı ve temizliği sağlayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.