Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Elmanın Faydaları Nelerdir?

Bu yazımıza siz değerli okurlarımıza elma yemenin hayatımıza kattıkları hakkında bir takım bilgiler vereceğiz. 2004 yılında Amerikalı bilim adamlarının 100 yiyecekte ki anti oksidan konsantrasyonu üzerinden yaptıkları araştırmaya göre elma 12.sırada yer almıştır. Anti oksidan ise hastalıklarla savaşmadan yardımcı olan bileşiklerdir. Bilim adamlarının tespitlerine göre elmada yer alan bileşikler, hücrelerde meydana gelen hasarları önler ve onarılmalarında yardımcı olurlar. Ayrıca elma, pektin denilen bir lif deposudur. Orta boy bir elmada yaklaşık olarak 4 gr lif bulunmaktadır. Bir elmada sadece 50-70 arası kalori bulunur ve de yağ yada sodyum içermez. Şimdi de biraz elmanın faydaları ile ilgili alt başlıkları inceleyelim.

1. Daha Sağlıklı ve Beyaz Dişler

Gülen dişler

Elma yemek tabiki de diş fırçalamanın yerini tutmaz ama elmayı ısırmak ve çiğnemek tükürük üretimini tetikler. Böylece bakteri sayısı azalır ve çürümeyi önler.

2. Alzheimeri Önler

alzheimer

İlk olarak alzheimer hakkında bilgi vermek istiyorum. Alzheimer hastalığı halk arasında bunama olarakta bilinmektedir. Beyni ilk başta hafıza olmak üzere ilerleyen süreç içerisinde tüm fonksiyonlarını kaybetmesi durumudur. Alzheimer beyinde çok fazla protein depolanmasıyla birlikte meydana gelmektedir ve hastaları yeni bilgileri öğrenme güçlüğü ile karşı karşıya bırakır.

Fareler üzerinde yapılan son çalışmaya göre, elma suyu içmek alzheimeri önlemeye yardımcı olur ve beyinde ki yaşlanmayı yavaşlatarak alzheimerin etkilerini durdurur.

3.Parkinsona Karşı Korur

parkinson

Parkinson, beynin dopamin üreten sinir hücrelerinin işlevini yapmaması ile oluşan bir hastalıktır. Hastalığın temel belirtileri titreme ve hareketlerin yavaşlamasıdır. Titreme dinlenirken meydana gelmekle birlikte, uyku halinde durur. Genellikle bir orta yaş hastalığıdır. Yapılan araştırmalara göre meyve ve diğer yüksek lif içerikli gıdalar tüketen insanların parkinson riskini azalttığı ortaya çıkmıştır.

4. Diabet Riskini Azaltır

diyabet

Pankreasın yeterli insülin üretememesiyle yada üretilen insülinin yetersiz gelmesi veya kullanılamaması durumunda meydana gelen bir hastalıktır. Genellikle beslenme alışkanlıklarının değişmesi ve hareketsizlikle birlikte meydana gelir. Ülkemizde 9 milyon diyabet hastası vardır ve 40 yaş üstü kişilerin yüzde 25’i diyabet riskiyle karşı karşıyadır.

Elma yiyen kadınların, elma yemeyenlere göre diabet olma şansları yüzde 28 oranın da daha azdır. Bunun sebebi de elmanın lif deposu olmasıdır.

5.Kolesterolü Azaltır

kolesterol

Kolesterol D vitamini, safra ve daha birçok hormonun üretiminde kullanılan bir maddedir. Ancak vücutta yüksek miktarlarda bulunması ciddi zararlara sebebiyet vermektedir.

Elmada bulunan lifler, bağırsaklarda bulunan yağları daha düşük kolesterol seviyelerine düşürür. Bu durumda çok daha sağşıklı olmamızı sağlar.

6.Vücut Direncini Arttırır

direnc

Elmada bulunan quercetin adı verilen anti oksidan vücut direncini arttırarak, hastalıklara olan bağışıklığı kolay kazanmamızı sağlar.

7.Kilonuzu Kontrol Altına Alın

zayıflama

Araştırmalara göre kilolu kişilerin kalp rahatsızlığı, tansiyonu ve kalp krizi riskini daha fazla taşıdığı bilinmektedir. Bu durumda kilonuzu dengelemek ve sağlığınızı düzene sokmak için bol lifli ürünler yemeniz gerekmektir. Elma da lif deposu olduğu için kilonuzu sabit tutmada önemli bir etkisi vardır. Ayrıca Brezilyada yapılan araştırmalara göre ana yemekten önce bir adet elma tüketen bayanların, tüketmeyenlere göre yüzde 33 daha fazla kilo kaybettiği ortaya çıkmıştır.

8.Kataraktı Önler

katarakt

Katarakt, göz bebeğinin arkasında bulunan ve görme işlemini gerçekleştiren göz merceğinin saydamlığını kaybetmesi ve matlaşması durumunda meydana gelir. İlaçla veya gözlükle tedavisi yoktur. Ancak ameliyatla tedavi edilebilir.

Bilim adamlarının geçmiş yıllarda ki araştırmalarına göre diyet yapan kişilerin elma gibi bol miktarda antioksidan içeren meyveler tüketmesi yüzde 10-15 arasında kataraktı engellediği bilinmektedir.

9.Hemoroidi Engeller

basur

Hemoroidal doku, damar yumağı yapısında olan anüsün çıkışında yastıkçık görevi gören bir dokudur. Bu damarın tıkanması ile hemoroid meydana gelir. Öldürücü bir özelliği olmamasına rağmen büyük acılara sebep olabilir. Elmada ki lifler de bu durumun önüne geçerek hemoroid riskini azaltır.

10. Safra Kesesinde Taş Oluşumunu Engeller

safta

Safra kesesi taşları, çok fazla kolesterollü ve yağlı gıdalar tüketmeniz sonucu safranızda bulunan sıvıların katılaşması sonucu oluşan ağrılı bir hastalıktır. Karaciğerden günde yaklaşık olarak 1 litre safra salgılanır ve yağlar ile bazı vitaminlerin bağırsaktan emilimini sağlar. Safra kesesinde biriken bu sıvı giderek yoğunlaşarak taş haline gelir. Böyle bir durumun oluşmasını engellemek için kolesterol seviyenizi ve kilonuzu kontrol altında tutmak gerekir. Bu yüzden doktorlar hastalara yüksek lifli diyetler tavsiye etmektedirler. Elma da yer alan lifler direk olarak safra kesesi taşının oluşumunun önüne geçmektedir. Ayrıca elma sirkesi tüketimi de böbrek taşı oluşumunu durdurur.

11.Karaciğerinizi Toksinlerden Arındırın

toksin

Günlük yaşantımızda yiyecekler ve içecekler vasıtasıyla bol miktarda toksin tüketmekteyiz.  Karaciğerimizin görevi de bu toksinleri vücuttan atmaktır.  Ayrıca vücuttaki toksinleri atmak için detoks diyetleri yapılmaktadır. Fakat çoğu doktor bu detoks diyetlerini tavsiye etmemektedir. Çünkü bu diyetler vücuda faydadan çok zarar vermektedir. Doğal yollardan bu toksini vücuttan atmak için doğal gıdalar tüketmek gerekir. Bu gıdalardan biri de elmadır.

12.Dayanıklığınızı Arttırın

sporcu

Spor yapmadan hemen önce elma yiyen kişilerin egzersiz yaparken daha uzun süre çalışabildikleri ortaya çıkmıştır. Bunun sebebi de elma da bulunan quercetin adlı antioksidanın akciğerlerimize daha rahat oksijen alabilme imkanı sağlar.

13. Cildinizi Koruyun

cilt

Araştırmalara göre günlük elma tüketiminin yararları arasında cilt hastalıklarını azalttığı da yer almaktadır.

14.Kalbinizi Koruyun

kalp

Elmanın içerisinde yer alan bol miktarda ki potasyumun kalp sağlığı desteklemek adına önemli bir rolü olduğu bilinmektedir.

15.Kanseri Engeller

kanser

Kanser hastalığı, kanser hücrelerinin kontrolsüz bölünmeye başlayıp, çoğalmasıyla meydana gelir. İlk olarak hücrelerin birikmesiyle kistler oluşur. Kanserin kan dolaşımına yada lenf dolaşımına katılmasıyla bu hücreler tüm vücuda yayılır. Amerikan Kanser Enstitüsünün yaptığı araştırmaya göre elmayı da içeren meyve ve sebzelerin bolca tüketimi, bol miktarda anti oksidan içermesi sebebiyle kanseri önlemede etkili olduğu ortaya çıkmıştır.

Fazla Elma Tüketimin Bir Zararı Var mıdır?

Son olarak bir de elmanın yan etkileri hakkında bir takım bilgiler verip yazımızı sonlandıracağız. Elmanın bilinen pek bir yan etkisi yoktur;

Ancak çok yenilmesi durumunda kilo alınmasına katkıta bulunur.

Ayrıca elma asidik bir meyve olması sebebiyle elma suyu diş minesine zarar verebilir. 2011 yılında Journal of Dentistry dergisinin yaptığı araştırmaya göre üst üste 4 ve fazlası elma yiyen kişilerin diş minelerinde meydana gelen hasar, asitli içecek içen insanların diş minelerinde ki hasara göre daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır. Bu asidik durumu önlemek için elma yedikten yada elma suyu içtikten sonra ağzınızı suyla çalkalamanız gerekmektedir.

Ek olarak elmada yer alan oksalat adlı madde diş taşı oluşumunu da tetiklemektedir.

Çok falza elma suyu tüketmek ishale yol açmaktadır.

Elmanın bilinen zararları yukarıda sizlerle paylaştığımız gibidir.

Elmanın yaralarından ve zararlarından da bahsettikten sonra şimdi de bir tablo ile bir adet elmada bulunan besin değerlerini inceleyebilirsiniz.

Tablo bir elmanın ağırlığını 100 gr baz alınarak hesaplanmıştır.

Porsiyon Miktarı:100 gr

Kalori:52 kcal

Toplam Yağ:0,2g

Kolesterol: 0 mg

Sodyum: 1 mg

Potasyum: 107 mg

Karbonhidrat: 14 g

Diyet Lifi: 2,4 g

Şeker: 10 g

Protein: 0,3 g

A Vitamini: 54 IU

C Vitamini: 4,6 mg

D Vitamini: 0 IU

B12 Vitamini: 0 ug

Kalsiyum: 6 mg

Demir: 0,1 mg

Magnezyum: 6 mg

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.