Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Elyaf Kanser Yapar Mı?

Ev eşyalarında bulunan maddeler her ne kadar bizlere sıradan gelse de yavaş yavaş sağlığımızı tehdit eden unsurlardan biri olmaya başlamıştır. Özellikle çocukların bağışıklık sistemi oldukça düşüktür. Bu nedenden dolayı çocukların ev içinde oynadığı oyuncakların yapısını iyice araştırmamız gerekmektedir. Çünkü bunlar ciddi sorunlar doğurabilir.

Kullanmış olduğumuz yastık ve yorganlarda dikkat etmediğimiz bazı konular vardır. Neyden yapıldığını bilmediğimiz görüntüsünü de ve sıcak tutup tutmadığına göre bu elyafların değerlendirmesini yaparız. Ancak hangi ham maddeden yapıldığı da oldukça önemlidir. Örneğin yorganlarda kullanılan birçok tekstil maddesi vardır. Bu tekstil maddelerin en çok tercih edileni elyaftır. Elyaf  özellikle yorganlarda en çok tercih edilen bir yapıdır. Bu yapı genellikle bizlere çok masum görünse de petrol atıklarından elde edilmesi bu masumiyetin tamamını bozmaktadır . Ev hanımları genellikle yıkanabilir saklanabilir olmasından dolayı elyafı tercih etmektedir. Özellikle gece oldukça rahat ettiğimiz elyaf yorganlar bizleri diğer ürünlere göre de sıcak tutmaktadır.  Fiyatı bakımından da oldukça ucuza mal edilen elyaf uzmanların araştırması sonucunda risk içeren bazı sonuçlarının olduğu kanısına varmışlardır. Kimi zaman başımıza kadar çektiğimiz elyaf yorganların içeriğine gece boyu farkında olmadan maruz kalmaktayız. Bu maruz kaldığımız riskleri de daha da artırmaktadır. Yün yorganlar her ne kadar gece hareket etmemizi kısıtlıyor olsa da ya da gereğinden fazla sıcak tutuyor olsa da eskiden beri geleneklerimizin en sağlıklı tercihleri olmuştur. Özellikle yorgan yastık gibi ev tekstil ürünlerinde bu konuya ebeveynlerin hem kendileri için hem de çocukları için dikkat etmesi gerekmektedir.

Elyaf Kansere Sebep Olur mu? 

Uzmanların araştırmaları sonucunda elyaf kullanan kişilerin diğer yün kullanan kişilerin solunum hastalıklarına yakalanma olasılığının daha yüksek olduğunu söylemektedirler. Bu sonuç doğrultusunda ise petrol atıklarından elde edilen elyafın içeriğinde doğal maddelerin bulunmadığını gözlemlemişlerdir. Bu atıklar kişinin gece boyu kişinin maruz kalması sonucunda solunum yolu organları zarar görmektedir. Zarar göreceği bu maddeler kişinin solunum yolunda bulunan damarların tıkanmasına neden olur. Her ne kadar dikkat etmiyor olsak da uzun süre elyaf ürünlerin kullanılması sonucunda kişilerin guatr, cilt kanseri, akciğer kanseri olma olasılığı artar. Bu da kişinin ağır sonuçlar alacağı hastalıklar anlamına gelmektedir. Bu nedenden dolayı olabildiğince özellikle ev tekstili ürünlerinde yün ya da pamuktan yapılmış ürünleri tercih etmeliyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.