Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Emziğin Zararları

Yapılan çeşitli araştırmalara göre bebeklerin %85’i ilk aydan itibaren emzik kullanmaya başlıyor. Annelerin emzik kullanımı ile ilgili yapılan anketlerde emzik kullanmanın normal bir davranış olarak görüldüğü tespit edilmiş bulunuyor. Bir diğer tespit edilen şey ise bebeklerin de emziğe kuvvetli bağlanmaları. Anne sütünü kısa süreliğine alan bebeklerde emzik kullanma oranı da artış gösteriyor.

Emziğin Zararları Nelerdir?

1. Anne Sütü Bırakılır

Emzik kullanmaya özelikle de erken dönemlerde başlayan bebeklerin ilerleyen süreçlerde anne sütünü almayı bıraktığı görülür. Özellikle de emzik kullanımının üzerinden geçen birkaç aylık dönemin ardından bebekler emziği bırakmayacak ve annesinin memesini de kabul etmeyecektir.

2. Ağız ve Diş Yapısı Bozulur

Uzun süre boyunca kullanılan emzik ağız ve diş yapısını bozar. Uzun süre boyunca emzik kullanan bebekler de bu tür sorunlar sık bir şekilde rastlamak mümkün. İlk yıllarda kullanılan emziğin  diş sorunlarına yol açamadığı bilinse de uzun süreli diş sorunlarına yol açtığı da biliniyor. Üst – ön dişlerin çarpıklaşmasına ve çıkan dişlerin düzgün olmamasına da yol açabiliyor.

3. Emzik Aparatları Zarar Veriyor

Anneler tarafından sık bir şekilde tercih edilmekte olan boyna takılan emzik zincirleri ve emzik aparatları bebeğin sağlığını olumsuz bir şekilde etkiliyor. Bebeğin boynuna dolanabilen bu aparatlar bebeklerin acı çekmesine yol açabiliyor.

4. Kulak Burun Boğaz Sorunlarına Daha Sık Rastlanıyor

Emzik kullanan bebeklerde kullanmayan bebeklere oranla kulak burun boğaz sorunlarına daha sık rastlanıyor.

5. Bağımlılık Yapıyor

Emzik kullanan bebeklerde özellikle gece uykuya dalmadan önce verilen emziğin ağızdan düşmesi ile birlikte bebek uyanıp ağlamaya başlıyor. Bebek uyutulurken alışkanlığa yani bağımlılığa yol açan bu tür kullanımlardan kaçınılması şart.

6. Mikrop Kapma Riski Artıyor

Bebeğin kullanmakta olduğu emziğin sürekli bir şekilde dezenfekte edilmesi gerekiyor. Emziğin düştüğü durumlarda da yıkanması önem arz ediyor. Aksi takdirde bebeğin mikrop kapma olasılığı da artış gösteriyor.

7. Şekere Batırılan Emzikler Çürümeye Yol Açıyor

Kimi durumlarda şeker gibi tatlı gıdalara batırılarak verilen emzikler bebeklerin sağlığını tehdit ederek küçük yaşta çürümelere yol açıyor.

Emzikle İlgili Bilinmesi Gereken Konular

 • Emzik kullanımını tercih eden kişilerin bebeğin meme emmeye iyice alışmasını beklemesi gerekir. Bebeğin meme emerken bir rutine sahip olması için birkaç haftadan fazla beklemeniz gerekeceği için sabretmeniz gerekiyor. Bebeğe anne sütü veren kişilerin bebeğin bir aylık olmasını beklemesi gerekiyor.
 • Bebek ne zaman ağlasa emzik verilmemesi gerekiyor. Beşiği sallamak ya da pozisyon değiştirmek de bu gibi durumlarda işe yarayabiliyor. Aç bir bebeğe mama vermeyi ya da emzirmeyi deneyebilirsiniz.
 • Emziğin bulaşık makinesinde yıkanabilen ve tek parça olanlarını tercih etmeniz gerekiyor. Emziklerin şekil ve dayanıklılıkları da önem taşıyor. Parçalanan emzikler genellikle iki parçadan oluşuyor. Bebeklerin sevdiği emziklerin yedeklerini saklamanızda fayda var. Birçok bebek sevdiği ve alıştığı emziklerden başka emzik istemiyor.
 • Emziğin temiz tutulması, bebeğe verilmeden önce su ve sabunla yıkanması ve daha sonra da iyice kurutulması gerekiyor. Temizlemek için emziğin ağza alınması bebeğin daha fazla mikrop kapmasına yol açıyor.
 • Bebeğin emziğe alışmasına izin verilmesi gerekiyor. Emzikle ilgilenmeyen bebeğe arada sırada emziği göstermek gerekiyor. Uyurken ağzından emziği düşüren bebeklere emziğin verilmemesi gerekiyor.
 • Emziğin korunması, sık sık değiştirilmesi, bozulup bozulmadığına dikkat edilmesi gerekiyor. Çatlayan ve eskiyen emziklerin parçalarının kopması halinde bebek zarar görebildiği, emzik zincirinin bebeğin boğazına dolanarak zarar verebileceği için askı ya da ip kullanılmaması gerekiyor.
 • Kulak enfeksiyonundan kaygı duyan kişilerin bebeğin altı aylık olması halinde emziği bıraktırmaya başlaması gerekiyor. Kendi halinde bırakmasını beklemeniz halinde 2 ile 4 yaşları arasına kadar emzik kullanmanız gerekir. Emzik kullanımı ile kaygılarınız bulunuyorsa doktora danışmalısınız.
 • Emzik alınırken dayanıklılığına bakılması gerekse de esasında her şeyden önce sağlığa zararı olup olmadığına da bakmak gerekiyor. Bu sebeple de emzikte bebeğe zarar verecek olan maddelerin bulunmaması gerekiyor. Emzikler silikon ya da kauçuktan yapılıyor ve bunlardan sağlıklı olan kauçuk emzik. Silikon emzikler kauçuk emziğe göre daha sert olsa da sağlık açısından durum farklı.
 • Damaksız emziklerin anne memesine benzemesi sebebiyle daha çok sevilmesi, belirli bir dönemin ardından bebeğin damak kısmına zarar verdiği için ilk iki ayın ardından damaklı emziklerin kullanılması gerekiyor.
 • Bebeğin doğduğu andan itibaren emzik kullanmasını isteyen kişilerin burunlarını engellemeyecek emzikleri tercih etmesi gerekiyor.
 • Diğer yandan emzik kullanımının en geç iki yaşında bırakılması gerekiyor. Bunun sebebi de biraz önce bahsetmiş olduğumuz gibi dişlerde meydana gelen sorunlar. Uzun süre boyunca emzik kullanılması halinde şu sorunlar ortaya çıkabiliyor;
 • 2 yaşından sonra emme alışkanlığını devam ettiren bebeklerin dişleri yer değiştirmeye, üst dişleri öne doğru, alt dişleri arkaya doğru çekilmeye ve böylelikle de açıklar oluşmaya başlıyor. Bu dönemde emziğin bırakılması halinde açıklar kapansa da 3.5 yaşından sonra ortaya çıkan açıklıklar kalıcı hale geliyor.
 • 3 ve 4 yaşları arasında emzik kullanan çocuklarda üst çene darlığı olan V tipi üst çene ortaya çıkıyor ve bu da yüz yapısının bozulmasına neden oluyor.
 • 4 yaşına dek emzik kullanan çocuklarda kulak ve burun hastalıkları ortaya çıkıyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.