Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Emziren Annelerde Ateş Nasıl Düşürülür?

Anne sütü bebeğin bağışıklığını ve gelişimini önemli derecede etkiler. Bu yüzden uzmanlar ilk altı ayın anne sütüyle geçmesi için uyarılarda bulunuyor. Emziren annelerin diğer insanlardan farklı olarak dikkat etmeleri gereken durumlar vardır. Özellikle ateşli hastalıklarda annenin yapacağı herhangi bir yanlış müdahale bebeğe kalıcı hasarlar verebilir. Eğer emziren annelerin ateşlerinin nasıl düşürülmesi gerektiğini bilmiyorsanız yazımızın devamı sizler için yararlı olacaktır.

Emziren Annelerde Ateşlenmenin Nedenleri Nelerdir?

Anneler doğumdan sonra hassas bir bünyeye sahip olurlar. Bu da daha çok dikkat etmeleri anlamına gelir. Annelerde oluşan rahatsızlıklardan bebekler de olumsuz etkilenir. Ancak emziren anneler için durum daha ciddi olabilir. Emziren annelerdeki ateşlenmeler genelde annenin göğsünden başlar. Özellikle süt ateş denilen durum annenin bebeğini sık sık emzirmemesinden kaynaklanır. Eğer anne çocuğu yeterince emzirmezse süt keselerinde, bu sütler birikerek şişkinliğe ve devamında da ateşlenmeye neden oluyor.

Bunun haricinde hormonların değişmesi sonucunda annenin bağışıklık sistemin biraz daha hassaslaşır ve anne çevresinde bulunan virüslerden ve bakterilerden daha çok etkilenerek enfeksiyona maruz kalır. Enfeksiyon vücutta kendini ateşlenmeyle gösterir. Devamında da zatürreye kadar kişinini sağlığını dolayısıyla bebeğin sağlığını tehlikeye atar.

Lohusalık döneminde çok fazla kişinin ziyarete gelmesi ve bu kişilerle sürekli olarak aynı zamanda odada bulunmak annenin sağlığını tehlikeye atabilir. Herhangi bir salgın virüs sonucunda annede bazı rahatsızlıklar ve en önemlisi ateş meydana gelir. En önemlisi ateş dememizin sebebi ateşlenmenin sonucunda ateşin düşürülmesi gerektiği ancak bunu ilaçlarla yapmamak gerektiğidir. Çünkü anne vücudunda artık herhangi bir ilaç emzirilen sütle beraber bebeğe de yansır. Yetişkinler için yan etkileri bulunan ilaçlar çocuğa dolaylı yoldan da olsa göndermek oldukça risklidir. Bunun yerine anne olabildiğince ilaçlardan uzak durmalıdır.

Emziren annelerde oluşan enfeksiyonların bir sebebi de idrar yolu enfeksiyonlarıdır. Özellikle doğum sonrasında oluşan çatlaklar nedeniyle kişi daha çabuk mikrop kapabilir. İdrar yolundaki enfeksiyonun ilk olarak kişinin tuvaletini yapmasında zorlanmasına neden olur. Daha sonra ateşlenerek durumun ciddiyetini haberdar eder.

Emziren Annenin Ateşi Nasıl Düşürülebilir?

Emzirme döneminde annenin yediği gıdalar bile sütün tadını değiştiriyorken kimyasal ilaçların süte yansımasından bahsetmemize gerek bile yok. Anne bu dönemde olabildiğince dikkatli ve özenli davranmalıdır. Masum gelen halk arasında kullansan bir şey olmaz diyenlere kulak asmadan kişi mutlaka önce doktora başvurmalıdır. Eğer doktor doğal yöntemlerle atlatabileceği bir hastalık olduğuna kanaat getirirse annenin ilaç kullanımını yasaklar. Eğer kullanması gerekiyor ve annenin durumu ciddi ise genelde çocuğun sütten kesilmesi gerekiyor.

Ancak doğal yöntemlerle de ateşi düşürebilmek mümkün. Öncelikle annenin gün içinde bol sıvı tüketmesi gerekiyor. Bu durumla beraber enfeksiyonları vücuttan uzaklaştırmak daha kolay olur. Aynı zamanda anne olabildiğince temiz bir ortamda kalmalı ve kapalı ortamlarda kaldığı süre boyunca da odayı sık sık havalandırmalıdır. Eğer ateşlenme giderek artarsa ılık bir duş alarak vücudun iç dış ısısını ayarlamış olur.

En yaygın olarak kullanılan ve ateş düşürmekte etkili olduğu bilinen bir diğer doğal yöntem ise yeşil çaydır. Yeşil çayın içerisinde keteçin adında bir madde vardır ve bu madde sayesinde annenin ateşi düşer. En iyi antioksidana sahip aynı zamanda vitamin ve mineral açısında zengin olan kuru yemişler de annenin bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek ateşin düşmesi yardımcı olur.

Zencefil ve zerdeçal da sağlıklı ateş düşürücülerdendir. Hem içerisindeki vitamin ve minerallerden hem de ateş düşürücü etkisinden yararlanılabilir.

Eğer anne duşa giremeyecek kadar ateşlenmişse bir kişin anneye hazırladığı sirkeli suya batırılmış bezleri eklem bölgelerine ve alnına koyarak ateşi dengelemeye çalışması gerekir. Anne ateşin düşürülmesininin ardından mutlaka önlemler alarak bir daha ateşlenmemeye dikkat etmelidir. Bu durumda anne yeterince süt üretemez ve bebekte yeterince beslenemez.

Annenin her gece yatmadan önce yiyeceği bir kase yoğurt hem kemiklerin güçlenmesine hem de içerdiği antioksidanla birlikte ateşlenmemesini sağlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.