Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Emziren Annelerde Mantar Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hamilelik sırasında değişen hormonal denge ve vücut florası doğum sonrasında da farklılaşmaya devam eder. Annenin gerek hamilelik gerek de emzirme döneminde geçirdiği değişimler ve maruz kaldığı problemler eski haline oranla daha değişkendir. Hamilelikte ve doğum sonrası emzirme döneminde ilaç kullanımı anne ve bebek üzerinde sorunlara neden olabilir.

Bu yüzden bütün hastalıkların hamilelik ve emzirme döneminde tedavi şekli farklılık gösterir. Kadınlarda sıkça görülen bir hastalık olan vajinal mantarlar, doğum sonrası emziren annede de görülebilir. Özellikle normal doğum yapmış annelerde görülen; bu süreçte yeterince hijyeni sağlayamayan ve bağışıklık sistemi düşük kadınları esir alan vajinal mantarlar doğum sonrası büyük sorun yaşatır. Annenin çocuğu ve kendisi için zararlı olmaması için vajinal mantar tedavisinden kaçınır. Fakat tedaviden kaçmak mantarın kronik bir hal almasına neden olur. Peki emziren annelerde mantar tedavisi en güvenli şekilde nasıl yapılır?

Vajinal Mantar Nedir?

Emziren Annelerde Mantar Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kadınlarda sıkça görülen bir hastalık olan vajinal mantar, bağışıklık sisteminin düşmesi ile genital bölgede beliren mantar enfeksiyonudur. Oldukça bulaşıcı ve yayılıcı bir hastalıktır. Kadınlarda oluşan vajinal mantar; sürekli kaşıntı ve yanma yapar. Ayrıca vajinada yanma hissi uyandırdığı için kadınların rahatsız olmasına neden olur. Annenin doğum sonrası toparlanması sürecinde çok iyi beslenmesi gerekir. Aksi halde sürekli düşen bağışıklık kendini vajinal mantar hastalığına serbest bırakır.

Özellikle normal doğum yapan kadınlarda vajina ve rahimin kendini toparlaması 1 ayı bulurken vajinal mantarın varlığı bu süreci ağrılı ve zor bir hale getirir. Normal vajinal mantar tedavisi ağı yolundan ilaç ile yapılır. Fakat emziren annelerde ilaçların içindeki etken maddelerin anne sütüne geçme ihtimalinden dolayı emziren annelerde vajinal mantar tedavisi farklı yapılır.

Vajinal Mantarı Tetikleyen Nedenler Nelerdir?

Emziren Annelerde Mantar Tedavisi Nasıl Yapılır?

 • Spiral kullanmak,
 • Doğum kontrol hapları,
 • Tiroit bezi hastalıkları,
 • Düşük bağışıklık sistemi,
 • Genital bölgenin temiz olmaması,
 • Giyilen dar ve hava geçirmeyen pantolonlar,
 • Pamuk olmayan iç çamaşırları,
 • Tuvalet alışkanlığının iyi kazanılmaması,
 • Çok sık partner değişimi,
 • Cinsel ilişki sırasında korunmama.

Vajinal Mantarın Belirtileri Nelerdir?

Emziren Annelerde Mantar Tedavisi Nasıl Yapılır?

 • Genital bölgede akıntı,
 • Vajinada şiddetli kaşınma,
 • Vajina ve rahimde yanma hissi,
 • Genital bölgede ağrı,
 • İdrar ile beraberinde ince irin akışı,
 • Genital bölgede soyulmalar,
 • Vajinada şişlik,
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı ve acı duymak.

Emziren Annelerde Mantar Nasıl Geçer?

Emziren Annelerde Mantar Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinal mantar tedavilerinde mantarın yaygınlık seviyesine göre ilaç tedavisinde kullanılan ilaçlar değişkenlik gösterir. Çoğunlukla vajinal mantarlar ağız yolundan alınan ilaçlar ile tedavi edilir. Fakat kana karışan ve vücut sıvılarında hareket eden ilaçlardaki etken maddeler anne sütüne de etki eder. Bu yüzden emziren bir annenin bu ilaçları kullanması zararlı olabilir. Vajinal mantar tedavisinde vajinaya uygulanan ilaçlar ve genital bölgeye sürülen ilaçlar kullanılır. Bunun yanında vajinaya ihtiva eden fitiller ile de mantar tedavisi yapılıyor. Emziren annelerin süt yapısını bozan kimyasal ilaçlar yerine, bu tür fitil ve kremleri kullanılması öneriliyor.

Vajinada bulunan mantar enfeksiyonunu gidermek için vajinada kullanılan fitil ve kremler ile dış genital bölge için en uygun tedavi şeklidir. Bu türdeki tedavi yöntemi sadece hastalıklı olan bölgeye ihtiva eder. Vücuttaki sıvılara karışmaması özelliği ile de anne sütünün bozulmasına veya zarar görmesini de engeller. Eğer emziren bir anneyseniz; daha önce vajinal mantar tedavisinde kullanılan ağızdan alınan ilaçlar yerine, vajinal krem ve fitilleri tercih edin. Bu sayede bebeğinizi güvenle emzirebilirsiniz. Vajinal mantar tedavisinde tam tedavinin sağlanması için mutlaka eşli tedavi gerekir.

Eşli tedavilerde mantardan kurtulma oranı çok yüksektir. Vajinal mantar tedaviler 1 hafta 10 gün sürer. Bu süre zarfında ilaçları düzenli kullanmakla iyileşme eşiğini arttırabilirsiniz. Vajinal mantar tedavisinde, tedavi süresince cinsel ilişkide bulunmamaya özen gösterin. Kondom ve benzeri korunma yöntemleri ile korunsanız bile genital bölgenin birbirine teması mantarın yayılmasını engellemez. Eğer etkili bir tedavi sağlamak istiyorsanız vajinal mantar tedavisi süresince ilaçları düzenli kullanmaya, genital bölge temizliğini özenli yapmaya, cinsel ilişkiden kaçınmaya özen gösterin. Ayrıca bağışıklık sisteminizi güçlendirecek şekilde beslenin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.