Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Emzirirken Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Gebelik sürecinden doğuma kadar annenin vücudunda birçok değişim meydana gelir. Doğumdan sonra da bunun beraberinde emzirme dönemine ait değişimler takip eder. Emzirirken annenin bedeninde başka hassasiyetler ve bu doğrultuda oluşan farklı semptomlar görülebilir. Bunlardan biri de göğüs ağrısıdır. Özellikle emzirirken göğüs ağrısı pek çok annenin yaşadığı bir durumdur. Eğer sizlerde de bu durum görülüyorsa ve ne yapacağınızı bilemiyorsanız yazımızı mutlaka okumalısınız.

Emzirirken Annede Göğüs Ağrısı Neden Oluşur?

Göğüs ağrısı pek çok hastalığın ya da pek çok semptomun belirtisi olabilir. Özellikle annenin emzirme döneminde göğsünde oluşan hassasiyet bu belirtinin daha da şiddetlenmesine neden olur. Bu şiddetli ağrı kimi zaman annenin emzirmek istememesine kadar yol açabiliyor. Emzirme döneminde kolay kolay ilaç içilememesi durumu karşısında anne kendini çaresiz hissedebilir. Bu durumun tedavi edilebilmesi içi öncelikle emzirirken ağrının neden oluştuğunun nedenlerini öğrenmek gerekir.

 • Emzirirken oluşan göğüs ağrısını en yaygın sebeplerinden biri meme iltihabıdır. Meme iltihabı kimi zaman annenin süt bezlerinin damar yolunun tıkanması sonucunda oluşur. Buna da genelde bebeğin ağzında oluşan pamukçuk ya da aftlar neden olabilir. Bu şekilde anneye kolayca geçer. Anne özellikle emzirirken oldukça ağrı hisseder ve göğüslerinde her zamankinden daha fazla hassasiyet oluşmasına neden olur.
 • Cildin her yerinde çıkma potansiyeli olan mantarlar annenin göğüsünde de çıkabilir. Özellikle bu durum sadece anne sağlığını değil emziren bir annenin bebeğinin sağlığını da olumsuz etkiler. Mantara maruz kalan göğüste kaşıntı gerilme ve ağrı oluşur.
 • Kimi zaman da bazı durumlar sonucunda bebeğin neden olduğu bir ağrı olabilir. Özellikle bebeğin anne sütünü reddetmesi,  emmek istememesi sonucunda annenin süt bezlerindeki damarlar ve kanallar tıkanır. Bununla beraber de annenin emzirirken ağrı hissetmesi ve acı duymasına sebep olur.
 • Bebeğin emme şekli de emzirirken annenin göğsünde ağrılara neden olabiliyor. Bebeğin sert emmesi sonucunda meme başı yaralar ve çatlaklar oluşabilir. Sürekli emzirildiği süre boyunca da bu yaralar ve çatlaklar daha geniş alanlara yayılarak annenin emzirirken ağrı hissetmesine neden olur.
 • Annenin hormonlarına göre de bu durum değişebiliyor. Eğer hormonları çok fazla sütün salgılanmasına neden oluyor ve annede çok fazla süt bulunuyorsa bu fazla süt emzirirken annenin ağrı hissetmesine sebebiyet verebiliyor.
 • Annenin göğsünde oluşan meme apsesi de annenin göğsünde ağrı oluşmasına neden olduğu gibi bebeği emzirmek istememesine de neden olabiliyor.

Annede Göğüs Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Emzirme dönemi annenin dikkat etmesi gereken bir dönemdir. Hem bebeğin sağlığı hem de kendi sağlığı için olabildiğince titiz davranması gerekir. Eğer göğsünüzde emzirmeye yönelik bir ağrı oluşuyorsa hemen ilaçla çözüm aramayın. Çünkü kullanacağınız bilinçsiz ilaçlar ya da kremler bebeğin zehirlenmesine ve kalıcı bir hasar bırakmasına neden olabilir.

 • Göğsünüzde ağrılar varsa emzirme aralığında sıcak kompresler uygulayabilirsiniz. Bu göğüz bölgesindeki ağrının şiddetini azaltır. Eğer sıcak su torbası bulamıyorsanız sıcak suya batırdığınız bir bezi sıkıp bu işlemi yine uygulayabilirsiniz.
 • Annede bebeğin emmemesine ya da fazla süt gelmesine bağlı olarak göğüs ağrıları varsa süt sağma işlemine başvurabilir. Bu hem göğüslerde oluşan sertliği geçirecek hem de ağrıların zamanla azalmasına ve yok olmasını sağlayacaktır. Bunun için süt sağma pompalarını kullanabilirsiniz.
 • Annen sütünün içeriği anneye de faydalı olur. Eğer meme başında çatlaklar ve yaralar söz konusuysa anne sütü antibakteriyel özellikli olduğu için meme başında çatlakların enfeksiyona dönüşmemesine yardımcı olur. Anne sütüyle göğüslere masaj yaparak uygulayabilirsiniz.
 • Bir diğer masaj uygulanması gereken ürün de zeytinyağı ve hindistan cevizi yağıdır. İçeriğinde onarımı hızlandıran etken maddeler bulunan bu yağlar sayesinde annenin emzirirken göğüste ağrı oluşumunu azalır. Aynı zamanda bu ağrının oluşumuna neden olan enfeksiyonlar da bu şekilde iyileşir.
 • Emzirirken annede oluşan göğüs ağrılarına aynı zamanda soğuk kompresler de iyi gelir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.