Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Emzirirken Yasmin Kullanımı Zararlı mı?

Hamilelik sürecinde annenin temkinli davranması hem annenin hem de bebeğin sağlığını korur. Ancak bu kadarla da bitmez çünkü en az hamilelik sürecinde ettiğiniz dikkati emzirirken de göstermeniz gerekir. Emziren annelerin yiyecekleri daha doğrusu tüketecekleri her şey bebeği yakından ilgilendirir. Bunlardan biri de doğum kontrol hapları arasında en yaygın olan yasmindir. Emzirirken annenin yasmin kullanmasına dair pek çok soru soruluyor. Bu yazıda yasmin ile ilgili en çok merak edilen soruyu cevaplayacağız.

Emzirirken Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir?

Anne sütü bebeğin bundan sonraki hayatında yaşadığı sağlığıyla ilgili pek çok durumu etkiler. Oldukça değerli ve zengin bir besin olduğu için bebeğin anne sütüne ihtiyacı vardır. Ancak emziren anneler eğer bir süre çocuk düşünmüyorsa cinsel ilişki sırasında korunmalarına hiçbir engel yoktur. Tabii ki doğru yöntemi seçerek bu durum gerçekleşmelidir. Hamilelikten sonra emzirme döneminde annenin rahim içi kasılmaları devam edebilir. Annenin sütün azalmasına neden olabilecek her türü yan etkiden ve ilaçtan mutlaka korunmak gerekir.

  • İlk olarak oldukça yaygın olan progesteron hapları vardır. Bunlar genelde doğumdan altı hafta sonra kadar kullanılmaya başlanır. Bu doğum kontrol hapının içerisinde östrojen hormonu olmadığı için annenin sütünün kesilmesi ya da azalması gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir ve doktorların da onayıyla beraber emzirme döneminde rahatça kullanılabilir.
  • Progesteron içeren bir diğer seçenek de direkt kana karışan progesteron iğneleridir. Bu iğneler üzerinde uzun süreli araştırmalar yapılmıştır ve sonucunda emziren annelerde çok az da olsa süt arttırma etkisine rastlanılmıştır. Bu iğne üç ayda bir yapılır ve yapıldıktan sonra anne adet göremez. Ancak iğne etkisini kaybettiğinde adet görme devam eder.
  • Aylık iğneler de vardır. Aylık iğnelerin üç aylık iğnelerden farklı olarak her ay yapılması ve içeriğidir. Her ay yapıldığı için annenin dilediği zaman yaptırmayarak adet görme şansı vardır. Ancak bu iğnelerin içerisinde östrojen hormonuna rastlanılır. Bu hormonda annenin sütünün azalmasına neden olur. Doktorların pek önermediği doğum kontrol yöntemlerindendir.
  • İmplant genelde pek bilinmeyen doğum kontrol yöntemidir. Emziren annelerinde rahatlıkla kullandığı bu yöntemle birlikte deri altına üç santimlik bir çubuk yerleştirilir. Bu sayede annenin doğum kontrol işlemi tamamlanır. Oldukça az bir şekilde süte hormon karışabilir. Ancak uzmanların yaptığı araştırmalara göre bu durum bebeğin sağlığını tehlikeye atmaz.
  • Spiral taktırmak da doğum kontrol yöntemleri arasında yer alır. Ancak hamiklelikten sonra takılan spirallerin kanama yapma olasılığı fazladır. Çünkü rahim içi kasılmaların devam ettiği bir süreçte spiral dışarı atılabilir. Bu da kanamalara neden olur. Genelde hamilelikte altı hafta sonra spiral yöntemi uygulanabilir.
  • Diğer bir seçenekte karşı cinsin alabileceği yöntemdir. Erkeklerde kalıcı olarak uygulanan bu tedavi annenin ve bebeğin sağlığını koruma avantajına bir de maliyet olarak düşük olma avantajına sahiptir. Vazektomi olarak bilinen erkeğin kısırlaştırılması durumunda emzirme süreci kesinlikle etkilenmez.

Emzirirken Yasmin Kullanmak Doğru Mudur?

Cinsel ilişkide eğer gebe kalınmak istenmiyor ise doğum kontrol yöntemleri uygulanır. Bunlardan en bilineni ve en yaygın olanı doğum kontrol haplarıdır. Doğum kontrol hapları piyasasında en popüler olarak karşımıza çıkan ilaç yasmindir. Yasmin kullanmak hamilelik sürecini ilk haftalarında bebeğe zarar verir. Bilinçsizce kullanımı olan her durum bebeğe zarar verir. Emzirme döneminde şartlar biraz daha yumuşasa da anne yine temkini elden bırakmamalıdır. Emzirme döneminde annenin yasmin kullanması bebeğin daha az süt içmesine neden olabilir.

Çünkü yasminin içinde yer alan östrojen hormonu, emziren kişilerde sütü azaltma etkisi oluşturur. Bu da annenin istemediği durumlar arasındadır ve içerisindeki birçok kimyasal madde nedeniyle de annenin bu süreçte yasmin kullanması pek doğru değildir. Bunun yerine anne bebeğe zarar vermeyecek olan yukarıda paylaştığımız doğum kontrol yöntemlerini tercih etmelidir. Ayrıca gerektiğinde mutlaka uzman bir doktora danışılarak tercih yapılmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.