Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Emzirme Dönemi Göğüs Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Her kadın için doğum anı ve anne olma heyecanı bir başkadır. Doğumdan sonraki aşama olan emzirme dönemi, en az hamilelik süreci kadar önemli kabul edilir. Günlük olağan emzirme sayısı, her bebeğin kaç aylık olduğuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Günde sağlıklı bir vücuda ve göğüslere sahip olmak için en az 3 ya da 4 kere emzirmeniz gerekir. Ancak emzirme süreci içerisinde göğüste ağrı, sertlik, kızarıklık, sızı ve şişme gibi sorunlar çok sık karşılaşılabilir.

Emzirme Döneminde Göğüs Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

emzirme dönemi

Emzirme dönemi hem bebek hem de anne için önemli bir süreçtir. Çünkü bebeğin gelişimini sağlıklı bir şekilde sürdürmesi için anne sütüne ihtiyaç duyar. Aynı şekilde annenin sütünün, bebek tarafından tüketilmesi annenin göğüs ve genel vücut sağlığı açısından önemli olabilir. Annenin göğüs sağlığı açısından düzenli olarak bebeğini emzirmesi ve bu durumda anne sütünün çoğalıp, azalması gerekir. Ancak düzenli olarak emzirilme süreci içerisinde bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Özellikle her kadında emzirme süreci içerisinde göğüste ağrı ortaya çıkabilir. Genel olarak kısa süre içerisinde geçer ancak bazı durumlarda süre uzar ve ağrı çok şiddetli bir hale gelebilir. Emzirme döneminde birçok kadının süt kanallarında tıkanma oluşur. Özellikle göğüs etrafında ve ucunda çok ağrı meydana gelebilir. Bunun yanı sıra, aynı zamanda ateş ve gribe benzer bazı belirtilerin de ortaya çıkmasına yol açar.

Emzirme döneminde mastit sağlık sorunu çoğu kadında görülebilir. Mastit, meme iltihabı anlamına gelir. Mastis aynı zamanda bebekte ortaya çıkan pamukçuk enfeksiyonun, annenin göğsünde yer alan süt kanallarına kadar ilerlemesi sebebiyle oluşan bir sağlık sorunudur. Önemli bir süreç olan emzirme döneminde mastit sağlık sorunu oluştuğu zaman, bu duruma bağlı olarak göğüste ağrı meydana gelebilir. Annenin göğsündeki ağrı bebeği emzirirken zor anlar yaşamasına neden olur.

Göğüslerin çok fazla dolması ve şişmesi, emzirme sürecinde göğüs ağrısının oluşumundaki en önemli sebeplerden biridir. Gün içerisinde bebeğin çok kez emzirilmesi gerekir. Ancak bebek, anne sütünü almayı reddederse ya da vaktinde emmezse, annenin göğüsleri şişer. Bebek, vaktinde emzirilmediği zaman, süt kanalları sütle tıkanabilir. Bir sonraki emzirme vaktinde, sütün gelmesi zaman alabilir. Bu durumda şiddetli bir ağrı oluşabilir. Ağrının yanı sıra, göğüste kızarıklık ve sertlik de ortaya çıkabilir.

Birçok kadının yaşadığı sorunlar arasında bebeğini emzirmeye devam ederken ve bebeğini emmeden tamamen ayırmamışken, hamile kalması yer alır. Bu durumda emzirmeye devam etmek ya da emmeden kesmek verilmesi gereken en zor kararlardan biri olabilir. Çünkü hamile olduğu bebek için göğüsler yeni süt üretimine daha önceden başlar. Aynı zamanda emmeye devam eden ilk çocuk emmediği sürece süt kanalları tıkanarak, süt kanallarının kesilmesine neden olabilir. Bu zor durumun yanı sıra, göğüste ağrı da meydana gelir. Annenin bebeği yanlış emzirmesi göğüste ağrıya yol açar.

Emzirme Döneminde Göğüs Ağrısı Nasıl Geçer?

emzirme döneminde göğüste ağrı

Emzirme döneminde birtakım sebepler büyük oranda etki ederek, annenin göğsünde ağrının oluşmasına neden olabilir. Bu ağrıdan kalıcı olarak kurtulmak için bazı tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Hangi tedavi yönteminin uygulanacağını belirlemek için, ilk olarak ağrının altında yatan sebebin tespit edilmesi gerekir.

Emzirirken göğüste meydana gelen ağrıyı hafifletmek için sıcak kompres yöntemini deneyebilirsiniz. Bunun için sıcak su torbasını, ılık bir kıvama sahip olan suyla doldurun. Emzirmeden yaklaşık olarak 10 dakika önce göğüslerinize sıcak su torbası tutun. Bu uygulamayı her emzirmeden önce mutlaka uygulayın. Aynı zamanda sıcak bir duşta ağrının yumuşamasına yardımcı olabilir.

Göğüslerinizde meydana gelen ağrının nedeni sütün birikmesi ise, düzenli olarak göğüslerinizi sağabilirsiniz. Bu sayede göğsünüzde ortaya çıkan ağrının hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Kendi sütünüzü sağarak, göğüslerinize sürün. Anne sütünün antibakteriyel özelliği sayesinde göğüste meydana gelen ağrının geçmesine yardımcı olur. Her emzirmeden önce ve sonra göğüslerinizin ucuna, anne sütünü sürdüğünüz zaman herhangi bir iltihap ve ağrı kalmaz. Göğüsteki ağrı tamamen geçinceye kadar bu uygulamayı tekrarlamaya devam edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.