Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Emzirme Döneminde Lazer Epilasyon Yapılabilir Mi?

Vücudumuzun çeşitli bölgelerinde çıkan tüyler özellikle estetik açıdan bizleri kaygıya düşürebilir. Bu gibi durumlarda bilinen en eski yöntem ağda uygulamaları olmakla birlikte, ne yazık ki kalıcı bir çözüm değildir ve düzenli olarak bakım ister. Teknolojinin de gelişmesi ile birlikte lazer epilasyon metodu yaygınlaşmış ve pek çoğumuzun erişebileceği düzeyde maliyetleri de azalmıştır. Fakat, bu işleme karar veren ve emzirme döneminde olan anneler için estetiğin yanı sıra, bebeklerinin sağlığı da bir o kadar önemlidir. Biz bu yazımızda, emziren annelerin lazer epilasyon yaptırıp yaptıramayacağını, bebekleri üzerinde herhangi bir zararı olup olmadığını tartışacağız.

Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer epilasyon, istenmeyen bölgelere bir cihaz yardımıyla gönderilen lazer ışıklarının tüy köklerini yakarak bir daha büyümemelerini sağlayan bir yöntemdir. Tanımda geçen “ışık” kelimesi büyük önem taşır çünkü lazer epilasyonun masum bir yöntem olmasını bu kelime sağlar. İşlem sırasında tüy kökleriniz herhangi bir zararlı ışına maruz kalmaz. Onun yerine, güneşten ötürü de alışkın olduğumuz ultraviyole ışınların yoğunlaştırılmış halleri tüy köklerine gönderilir.

Işığın dalga boyu ayarlanarak işlem gerçekleşir. Gönderilen ışın, tüylere koyu rengini veren hücrelerin yapısını bozar. Bu işlem de gönderilen ışının, ısı enerjisine dönüştürülmesi aracılığıyla başarılır. En önemli nokta, kılın yapısı ve cilt tipidir. Lazer epilasyonun en başarılı olduğu kıl yapısını ve cilt tipini uzmanları şu şekilde özetler; eğer cilt tipiniz açık renkliyken, kıl kökleriniz kalın ve kıllarınız sert yapılıysa operasyon sonucundan memnun kalma olasılığınız artar.

Lazer Epilasyon Çeşitleri Nelerdir?

Cilt tipiniz ve kıl niteliğiniz lazer epilasyonu etkileceğinden, farklı lazer epilasyon yöntemleri tasarlanmıştır. En sık kullanılan metot Alexandrite olarak bilinen koyu ve sert tüyler için uygun olan metottur. Burada gönderilen ışıkların dalga boyları oldukça kısadır. Kişinin beyaz tenli olması oldukça önemlidir. Diyod lazer yönteminde ise, uzmanlar görece daha uzun dalga boyları tercih edildiğini söylüyor.

Bu epilasyon, cilt rengi buğday veya güneşte bronzlaşmış kişiler için daha uygun. Ayrıca ilk yöntemde oluşabilecek yanma, kızarıklık gibi sorunlarla daha az karşılaşılıyor. Esmer kişilerin tercih etmesi gereken epilasyon tekniği ise YAG olarak biliniyor. IPL ve RUBY yöntemleri ise daha uzun süreli uygulamalarla başarı sağlanabilen ve daha az tercih edilen diğer yöntemler.

Emziren Annelerin Lazer Epilasyonda Dikkat Etmesi Gereken Konular Nelerdir?

Gündelik sorumluluklarımıza bir de bebek bakımı eklenince kişisel bakım ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkabilir. Ayrıca, doğumdan gelen hormonal değişiklikler sebebiyle kendimizi eskisi kadar güzel hissetmiyor ve bu sebeple de mutsuzluğa sürükleniyor olabilir. Yine değişen hormonal seviyelerle kıl yapımız etkilenebilir ve kılların varlıkları bizleri, her zamankinden çok daha fazla olumsuz etkileyebilir. Lazer epilasyon, hamilelik döneminizde tavsiye edilmemekle birlikte, emzirme süresince yönelebileceğiz zararsız bir metot. Fakat yine de doğum kontrol uzmanıza danışmanız tavsiye ediliyor. Ayrıca dikkat etmeniz gereken üç temel nokta var:

  • Öncelikle emziren annelerde, hamilelik boyunca değişen hormonlar henüz normal seviyelerine ulaşmamış olabilir. Bu, vücudumuzdaki melanin pigmenti yoğunluğunu etkileyen hormonlarımız için de geçerlidir. Melanin seviyemizin değişken olması doğrudan kıl rengi ve kök yapısını etkileyecektir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz lazer epilasyon türleri kıl yapısına göre seçildiğinden, hamilelikten yeni çıkmış kadınlarda oldukça yanıltıcı gözlemler yapılabilir ve bu da lazer epilasyon başarını olumsuz etkileyecektir. Dolayısıyla vücudunuza zaman vermeniz ve kıl köklerinizin kendi doğal yapısına tekrar kavuşmasını beklemeniz şiddetle tavsiye olunur.
  • İkinci nokta ise doğrudan uygulama adımıyla ilgilidir. Ne yazık ki lazer epilasyonun %0 acı ile gerçekleşen bir uygulama olduğunu söylemek mümkün değildir. Yine değişen hormon miktarları, sizlerin acı eşiğinde azalmalara sebep olabilir ve bu durum, hamilelik geçirmemiş bir bireye oranla daha çok canınızın yanması anlamına gelir. Hatta birçok kişi tarafından, lokal anestezi talep edilmekte; mümkün olmaması durumunda eczanelerden kolayca erişilebilecek uyuşturucu kremler kullanılır. Fakat bu tip medikal ürünler doğrudan sütünüz ile bebeğe geçeceğinden oldukça zararlıdır.
  • Oluşabilecek son negatif durum ise ne yazık ki aplikasyon sonrasıdır. Lazer epilasyon sonrasında pek çok bireyde yanıklar oluştuğu gözlemlenmiştir. Bu durum doğrudan sizin cilt hassasiyetiniz ile de ilgili olmakla birlikte, genellikle yanık, kızarıklık ve tahriş olan bölgeler için ek kremler kullanmakta başka şans kalmaz. Kullanılan kremlerin içeriklerinin bebeğinizi de doğrudan etkileyeceğini düşünürseniz, temkinli olmakta fayda var gibi görünüyor.

Özetle, lazer epilasyon uygulanan metot açısından herhangi bir sakınca taşımaz ancak uygulama esnasında ve sonrasında oluşabilecek durumlara dikkat edilmesi tavsiye edilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.