Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Emzirmemenin Zararları

Anne sütü yeni doğan ve belirli bir süre sadece anne sütü ile beslenmesi gereken bebek için en iyi ve en faydalı tek besin olarak bilinmektedir. Anne sütünün bebek için ne kadar yararlı olduğu yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Sağlıklı olmak isteyen bir annenin günde genellikle yedi yüz ya da sekiz yüz ml süt salgılaması gerekmektedir. Emziren annenin çok sağlıklı bir şekilde beslenmesi gerekmektedir ve bunun için; annenin enerji, vitamin, mineral ve protein gibi en önemli besin maddelerini tam olarak alması gerekmektedir. Aksi bir durumda anne ve bebek için olumsuz birtakım durumlar ortaya çıkma ihtimali bulunmaktadır. Annenin beslenme kalitesinde enerji tam olarak süt enerjisine dönüşememektedir ve bu durum annenin vücut dokularının bir miktarı da harcanması gerekmektedir. Eğer emziren annenin enerji, protein, mineral ve vitamin değerleri normalin altında ise annenin vücudu daha önce depolanmış olan besin maddelerinden harcamaktadır. Böyle bir durumda emziren annede birtakım sağlık sorunları oluşur ve istediği kadar süt veremez hale gelir. Bu sebeple her emziren annenin, hem hamilelik süreci boyunca hem de emzirme dönemi boyunca mutlaka beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir.

Emzirmemenin Zararları

Emziren annenin, hem emzirme döneminde hem de daha önceki dönem olan hamilelik döneminde çok iyi bir beslenme programı olmalıdır. Annenin bunun için her gün enerji, protein, kalsiyum ve vitamin olan ihtiyacının mutlaka gidermesi ve vücuduna alması gerekmektedir. Emziren annenin aynı zamanda çok su içmesi vücudu açısından çok gerekli bir durumdur. Çünkü emzirme döneminde annenin vücudunun sıvıya olan ihtiyacı artmaktadır ve bu ihtiyacı en iyi, en faydalı içecek olan su ile gidermesi daha doğru bir seçim olmaktadır. Emziren annenin aynı zamanda kalsiyum ihtiyacını da iyi bir şekilde karşılaması gerekmektedir.

Emzirmemenin Zararları

Doktorlar yeni doğan bebeklerin en az altı ay gibi bir süre sürekli anne sütü ile beslenmelerini tavsiye etmektedir. Ama bu durum bazen annenin kişisel sebeplerinden ya da durumlarından, bazen de bebekten dolayı gerçekleşememektedir. Bebek anne sütü ile beslenememektedir. Anne sütünün hem anne hem de bebek üzerinde birçok olumlu yönü ve tarafı bulunmaktadır. Bu nedenle annelerin, emzirmemek için herhangi bir sebebi yoksa bebeklerini emzirmeye gayret etmeleri gerekmektedir. Bazı anneler birtakım sebeplerden dolayı bebeklerini emzirememektedir, bu durumda emziremeyen anne insan vücudunda oluşan birtakım olumlu gelişmelerden yararlanamamaktadırlar.

Emzirmemenin Zararları

 • Anne sütünün yeni doğan bir bebek için çok değerli ve çok faydalı bir besin kaynağı olduğu bilinmektedir. Annenin emzirmesi sırasında, bebeği hastalıklara karşı tam koruma sağlayacak olan koruyucu protein içerikli antikorlar bebeğe geçerek, bebekte ishal, solunum yolu enfeksiyonu, orta kulak iltihabı, idrar yolu enfeksiyonu ve birtakım zehirlenmelerin oluşmasına engel olmaktadır. Ama anne sütü ile beslenemeyen bebeklerin bağışıklık sistemi bu kadar çok gelişmiş ve güçlü olmamaktadır. Anne sütü ile herhangi bir nedenden dolayı beslenemeyen bebeklerde birtakım hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Çünkü anne sütü bebeğinin tüm hastalıklara karşı koruma özelliğine sahip olmasından dolayı, anne sütü ile beslenemeyen bebekler daima hastalığa daha yaktın bir bünyeye sahip olacaklardır.
 • Emzirmenin yararı sadece bebek için değildir. Aynı zamanda anne için de çok sağlıklı bir vücuda kavuşmanın ilk adımı olmaktadır. Emziren anne, emzirme sırasında birtakım hormonlar salgılamakta ve bu hormonlar annenin rahim kasılmasını rahim küçülmesini, aynı zamanda annede oluşabilecek kanamaların da önüne geçmektedir. Emzirmeyen annede vücudun koruduğu bu sistem oluşamamaktadır ve anne böyle bir sistemden yararlanamamaktadır. Aynı zamanda emzirmek anne ve bebek arasında oluşacak olan duygusal bir bağı, iletişimi kurmaktadır.

Emzirmemenin Zararları

 • Emzirememenin zararlarının bir diğeri ise; bebeğin emzirilmemesi durumunda ilerleyen yaşlarda bebeğin, madde bağımlılığına yatkınlığı artmakta olduğu; yapılan araştırmalar sonucunda uzmanlar tarafından açıklanmaktadır. Anne sütü ile beslenmeyen bebekler büyüdüğü zamanlarda hem maddi hem de manevi açıdan ağız bölgesini aşırı bir şekilde tatmin etme arayışı içerisine girmektedirler. Anne sütü ile beslenmeyen bebeklerin madde bağımlısı olma ihtimali daha çok artmaktadır.
 • Anne sütü ile beslenmeyen bebeklerin gelişiminde birtakım gerilemeler söz konusu olmaktadır. Emzirememenin bebek açısından bir diğer zararı ise, bebeğin gelişiminin gerilemesi ve olması gereken bir şekilde büyüyememesi gibi birtakım olumsuz durumlardır. Anne sütü ile beslenmeyen bebekler, anne sütü gibi çok değerli bir besinden mahrum kaldıkları için zeka seviyelerinde de belirli bir oranda gerilik ortaya çıkmaktadır.
 • Emzirememenin anne açısından zararlarından biri de yumurtalık ve rahim kanseri riskinin ortaya çıkmasıdır. Annenin bebeğini belirli bir süre içerisinde emzirmesi durumunda annenin vücudunda birtakım olumlu gelişmeler meydana gelmektedir. Eğer anne emzirme gibi bir eylemi belirli bir süre yapmazsa annenin vücudu birtakım olumlu değişimlerden mahrum kalır ve böylece yumurtalık, rahim kanseri gibi ciddi hastalıkların ortaya çıkma riski artar.

Emzirmemenin Zararları

 • Anne belirli bir yaştan sonra menopoz dönemine girmektedir. Annenin bebeğini belirli bir süre emzirmesi durumunda menopoz dönemine girmeden önce meme kanseri riski de ortadan kalkmaktadır. Annenin bebeğini emzirmesi annenin vücudunu daha korunaklı bir sisteme dönüştürmektedir. Eğer anne bebeğini emzirmiyorsa bu korunaklı sistemden yararlanamamaktadır.
 • Annenin vücudunda hem hamilelik süresi boyunca hem de doğumdan sonraki süreçte kalsiyum minerali, vitaminler ve birtakım besin kaynaklarında ciddi bir azalış görülmektedir. Bu azalışa karşı anne her gün belirli bir oranda alması gereken besin kaynaklarını karşılayamazsa, kendi vücudunda depolanmış olan besin kaynaklarını tüketmeye başlar. Anne kalsiyum oranına çok dikkat ederse, kemikleri daha çok güçlenir ve ilerleyen yaşlarında kemiklerinin kırılması ve osteoporoz riski de aynı zamanda azalır. Annenin bebeğini emzirmemesi durumunda daha sağlıklı bir vücuda sahip olması mümkün olmamaktadır. Bebeği emzirmek aynı zamanda uzun dönemde diyabet gibi bir hastalığı da ortadan kaldırmaktadır.
 • Emziren annelerin, emzirmeyen annelere göre doğumda aldıkları kiloları daha çabuk ve kolay bir şekilde verebildikleri yapılan araştırmalara göre kanıtlanmıştır. Çünkü emzirme fazla kalori harcamayı sağlayan bir eylemdir. Emziren bir anne günde yaklaşık olarak beş yüz kalori yakarak hamilelikte alınan fazla kilolardan kısa bir süre sonra kurtulabilmektedir. Fakat emzirmeyen annelerde böyle bir durum söz konusu olmamaktadır, emzirmeyen anneler günde beş yüz kalori gibi ciddi bir oranda kalori kaybetmedikleri için onların zayıflaması daha zor ve daha güç olmaktadır.

Emzirmemenin Zararları

 • Emziren annelerin metabolizmaları değişir ve aynı zamanda kan şekeri oranı düzenlenir. Böylece emziren anneler emzirmeyen annelere göre daha verimli bir şekilde kilo kaybetmektedirler. Emziren anneler verimli ve sağlıklı bir şekilde kilo vererek, iyi kolestrolün dengesini sağlamaktadırlar. Emzirmemenin anne açısından bir zararı da budur. Vücut kendini olumlu bir şekilde tekrar yenileyememektedir.
 • Bebek anne sütünü emmeye başladığı andan itibaren bebekte bir rahatlık ve bir güven duygusu oluşmaktadır. Bu sebeple bebeği çok erken emzirmek, bebek için çok önemli bir durumdur. Annenin ilk emzirdiği süt olan kolostrum maddesinin, bebeğin ilk kakasını atmasında çok büyük etkisi ve katkısı bulunmaktadır. Anne sütü bebeğin mide ve bağırsaklarında yer alan iç duvarlarını kaplayan bakterilere karşı daha güçlü bir şekilde koruma sağlamaktadır.
 • Annenin ailesinde diyabet ya da herhangi bir maddeye karşı alerjinin olması durumunda, annenin bebeğini emzirdiği zaman bu tür rahatsızlıkların ortaya çıkma riskini azalmaktadır ama eğer anne emzirmiyorsa bu tür hastalıkların görülme ihtimali daha çok artmaktadır.
 • Bebeğin emzirilmesi sonucunda kakası daha yumuşak olur, böylece kabızlık gibi bir durumun ortaya çıkma ihtimali daha düşük bir oranda yer almaktadır. Bebeğin ishal olma durumu da azalmaktadır. Bebek eğer anne sütü ile beslenmiyorsa, ishal ve kabız olma ihtimali daha çok artmaktadır.
 • Bebeğin düzenli olarak anne sütü ile beslenmesi sonucunda bebeğin idrar yolu enfeksiyonu olma ihtimali hızlı bir şekilde azalmaktadır. Eğer bebek anne sütü ile beslenmiyorsa vücudu daha az korunaklı bir hale gelecektir. Anne sütünde bulunan birtakım yararlı maddeler bebeğin beyin, retina ve aynı zamanda merkezi sinir sisteminin gelişmesini çok daha sağlıklı bir şekilde sağlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.